Czego wiele osób może jednak nie wiedzieć to fakt, iż użytkowanie tego urządzenia nie musi ograniczać się wyłącznie do chłodniejszych miesięcy. Kiedy na zewnątrz panują letnie temperatury, ty możesz utrzymywać przyjemny, chłodny klimat w Twoim domu właśnie dzięki pompie ciepła. A jak?
Aktywny i pasywny tryb chłodzenia
Chłodzenie przy pomocy pompy ciepła to nowoczesny i stosunkowo niedrogi sposób na utrzymanie niższej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeżeli pompa ciepła jest instalowana w nowy budynku, warto zawczasu pomyśleć nie tylko o jej funkcji grzewczej, ale również o możliwości chłodzenia w miesiącach letnich.
Pompy ciepła są używane jako jednostki chłodzące w dwóch trybach - pasywnym i aktywnym, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać wady i zalety obu z nich. Tryb pasywny jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, natomiast tryb aktywny charakteryzuje się większą wydajnością chłodzenia.
Warto jednak zaznaczyć, iż większość pomp ciepła powietrze-woda jest fabrycznie wyposażonych w funkcję aktywnego chłodzenia.
Pasywne chłodzenie pompą ciepła - natural cooling
Tryb chłodzenia pasywnego jest wprawdzie mniej wydajny, ale za to bardziej ekonomiczny. Często określany jest także nazwą “natural cooling”, ponieważ to naturalna temperatura otoczenia wykorzystywana jest tutaj w celu chłodzenia. W trakcie chłodzenia pasywnego solanka lub wody gruntowe, za pośrednictwem wymiennika ciepła, odbierają ciepło z obiegu grzewczego, a następnie odprowadzają je na zewnątrz.
Pompa ciepła w tym przypadku właściwie nie pracuje, a jedyne jej podzespoły biorące aktywny udział w tym procesie to regulator i pompa obiegowa, która przetłacza wodę (lub inny nośnik ciepła) między pomieszczeniem chłodzonym o wyższej temperaturze (pomieszczeniem mieszkalnym) a np. kolektorem powierzchniowym lub odwiertem (pompa ciepła grunt-woda) o niższej temperaturze. Woda naturalnie schładza się w odwiercie, po czym trafia do wnętrza i schładza go poprzez pobór ciepła z otoczenia. Następnie kieruje się z powrotem do odwiertu, gdzie przenosi pobrane ciepło i chłodzi się, zamykając cały cykl.
Ze względu na to, że tryb chłodzenia pasywnego nie charakteryzuje się wysoką wydajnością, do jego realizacji wymagane są stosunkowo duże powierzchnie wymiany ciepła. Może odbywać się to zatem np. przy pomocy ogrzewania ściennego, sufitowego lub podłogowego, gdzie ten sam system służy do ogrzewania pomieszczeń zimą i chłodzenia latem.
Aktywne chłodzenie pompą ciepła - active cooling
Bardziej wydajnym sposobem na obniżenie temperatury we wnętrzach domu jest aktywny tryb chłodzenia, który charakteryzuje się działaniem pompy ciepła w sposób odwrócony, gdy pompa obiegowa, sprężarka i skraplacz pracują, ale ciepło nie jest odprowadzane z odwiertu lub wody, ale z przestrzeni mieszkalnej.
Innymi słowy, obieg czynnika chłodniczego zostaje wewnętrznie odwrócony lub następuje przełączenie przyłączy układu pierwotnego i wtórnego na zewnątrz. Mamy wtedy do czynienia z procesem zwanym “active cooling”, kiedy pompa ciepła, podobnie jak lodówka, aktywnie wytwarza chłód. W trybie aktywnego chłodzenia można osiągnąć niższą temperaturę w porównaniu z trybem pasywnym, co oznacza mniejsze wymagania dotyczące wielkości powierzchni wymiany ciepła.
Jeżeli chłodzenie w trybie aktywnym odbywa się przy użyciu ogrzewania podłogowego, należy wziąć pod uwagę właściwości materiału, z jakiego zrobiona jest podłoga. Jednak w większości przypadków materiały użyte do ogrzewania podłogowego dobrze tolerują również obecność kondensatu. Ponadto konieczne jest wyposażenie systemu w czujniki wykrywające wilgotność powietrza, które będą regulować temperaturę tak, aby nie spadła ona poniżej temperatury punktu rosy, co zapobiegnie powstawaniu kondensatu. Dodatkowo ze względu na fakt, iż kondensacji nigdy nie można całkowicie uniknąć, zaleca się izolowanie samych przewodów materiałami paroizolacyjnymi.
Klimakonwektory, czyli fan-coil
Innym sposobem chłodzenia w trybie aktywnym jest chłodzenie za pomocą tzw. klimakonwektorów (z angielskiego fan-coil, FC). Klimakonwektor to urządzenie posiadające wbudowany wentylator wymuszający przepływ powietrza wokół lameli okalających wymiennik, które może zostać zamontowane zarówno na ścianie, jak i podłodze czy suficie.
Wentylator wypycha ciepłe lub chłodne powietrze do wnętrza pomieszczenia, wpływając w ten sposób na szybszy i efektywniejszy odbiór zarówno ciepła, jak i chłodu. Stosując klimakonwektory konieczne jest zapewnienie odprowadzenia powstałego kondensatu.
Spójrzmy, jak działa chłodzenie pompą ciepła
Rozważasz zakup pompy ciepła? Zobacz nasz bezpłatny kalkulator pompy ciepła, dzięki któremu w kilka kliknięć otrzymasz ofertę cenową na Twój adres e-mail. Możesz również bezpośrednio skontaktować się z naszymi ekspertami Woltair i umówić się na osobistą lub telefoniczną konsultację, aby wybrać optymalne rozwiązanie grzewcze dla Twojego domu.