Właściwa temperatura w Twoim domu: ile powinna wynosić i jak ją osiągnąć?

Właściwa temperatura w Twoim domu: ile powinna wynosić i jak ją osiągnąć?

W czasie kiedy komuś jest już gorąco i oblewa się potem, ktoś inny może jednocześnie czuć się komfortowo i przyjemnie. To często prowadzi do niekończącej się walki o termostat, czy wiecznych sporów o zamknięte lub otwarte okno.

W czasie kiedy komuś jest już gorąco i oblewa się potem, ktoś inny może jednocześnie czuć się komfortowo i przyjemnie. To często prowadzi do niekończącej się walki o termostat, czy wiecznych sporów o zamknięte lub otwarte okno.

Ogrzewanie swojego domu lub mieszkania możesz jednak doprowadzić do perfekcji.

Optymalna temperatura pokojowa w Twoim domu

Optymalna temperatura pokojowa zazwyczaj waha się od 19 ° C do 23 ° C, w zależności od indywidualnego poczucia komfortu. Będzie ono inne w przypadku osób, które spędzają wolny czas leżąc na kanapie, a tych zajętych gotowaniem, sprzątaniem i innymi pracami domowymi. 

Optymalna temperatura w dzień i w nocy będzie się różnić

Większość osób nie ma nic przeciwko, kiedy temperatura w sypialni ma więcej niż 20 ° C. 

Jednak w celu zapewnienia zdrowego i spokojnego snu eksperci zalecają temperaturę od 16 ° C do 18 ° C. Wśród nas znajdą się również zwolennicy spania przy otwartym oknie także w zimie . Jesteś jednym z nich? W tym przypadku zalecamy pozostawienie ogrzewania ustawionego w trybie czuwania, aby w razie czego mogło się ono włączyć i ogrzać pomieszczenie do minimalnej temperatury, zanim Ty przemarzniesz do szpiku kości. 

Jak właściwie ogrzewać dom czy mieszkanie?

Uważaj na nadmierne zimno i wilgoć

Jeśli pomieszczenia mieszkalne ogrzewane są sporadycznie, temperatura w nich często spada poniżej 16 ° C, co powoduje utrzymywanie się tam wilgoci (np. przez suszenie ubrań), stwarzając tym samym idealne warunki do powstawania pleśni i grzybów. Istnieje wtedy możliwość rozmnażania się pleśni za tapetami, w różnych zakamarkach lub bezpośrednio na ścianach. 

Ogrzewanie pod Twoją nieobecność

Nie wyłączaj ogrzewania w czasie Twojej nieobecności

Jeżeli wyjeżdżasz na dłuższy okres czasu, na przykład na ferie zimowe, i chcesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, nigdy nie wyłączaj instalacji grzewczej całkowicie. Po powrocie może bowiem czekać na Ciebie nieprzyjemna niespodzianka w postaci pękniętej rury i wnętrza zalanego wodą. A niestety nie jest to rzadkie zjawisko. W Twoim interesie jest zapewnienie ogrzewania domu pod Twoją nieobecność, nawet jeśli będzie to tylko kilka dni.

Wynajem domu lub mieszkania

Wynajmując nieruchomość (czy to mieszkanie, czy dom rodzinnym) masz prawo do odpowiedniego ogrzewania. W ciągu dnia powinna zostać Ci zapewniona temperatura wynosząca minimalnie od 20 ° do 22 ° C.

Zwierzęta w domu

Pamiętaj o swoich zwierzakach i ich potrzebach

Chociaż wiele zwierzaków domowych chętnie będzie wylegiwać się przy ciepłym kaloryferze, są również i wyjątki. Przedstawiciele niektórych ras psów, takich jak husky czy malamut, przy tej samej temperaturze pokojowej woleliby raczej zrzucić z siebie swoją grubą sierść. Zawsze należy zapewnić zwierzętom dostęp do wystarczającej ilości wody, mając również na uwadze, że psy nie posiadają gruczołów potowych, a ich termoregulacja działa na innych zasadach, niż u ludzi. 

Optymalna temperatura w miejscu pracy

W miejscu pracy powinna zostać utrzymana o nieco niższa temperatura. Który pracodawca chciałby, aby przez przegrzane pomieszczenia jego pracownicy wykazywali niższą produktywność oraz zasypiali przy biurku po przerwie obiadowej? 

Utrzymuj o nieco niższą temperaturę w miejscu pracy

Oczywiście nikt nie powinien w czasie pracy trząść się z zimna, jednak zbyt duże ciepło również wpływa niekorzystnie na wydajność pracowników. Jeśli więc zauważysz, że wszyscy wokół są ospali, nieco obniż temperaturę w biurze.

Płeć a komfortowa temperatura

Kobiece ciało zwykle ochładza się szybciej, a wynika to z anatomicznych skłonności. Mężczyźni zwykle posiadają więcej masy mięśniowej, która podczas aktywności fizycznej generuje ciepło. Co więcej, ich skóra jest też grubsza, przez co męski organizm jest lepiej chroniony przed zimnem. 

Nie istnieje ogólna temperatura pokojowa, która byłaby idealna dla każdej kobiety. Ważne jest, aby pomieszczenie było wystarczająco ciepłe, aby czuć się w nim komfortowo.

Kobietom jest wiecznie zimno, a mężczyznom gorąco?

Mówi się, że prawdziwy facet nigdy nie płacze i nigdy nie marznie, a ogrzewanie nie jest mu potrzebne do szczęścia nawet podczas największych mrozów. Kto wymyślił tą teorię? Mężczyźni są również wrażliwi na zimno i na szczęście wielu z nich nie wstydzi się do tego przyznać. Wszystkie dostępne urządzenia grzewcze (pompy ciepła, gazowe kotły kondensacyjne i kotły elektryczne) zawierają regulator temperatury, który pozwala ustawić najbardziej komfortową temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych lub biurowych. A z opcji tej korzystają nie tylko kobiety. 

Kilka wskazówek, jak oszczędzać na ogrzewaniu

Chcąc zaoszczędzić na ogrzewaniu, warto pomyśleć dwa razy przed każdym kolejnym kliknięciem na panelu sterowania źródłem ciepła. Każdy dodany stopień znacznie zwiększy zużycie energii, jednocześnie podnosząc poziom emisji do powietrza.

Temperaturę w swoim domu ustawiaj rozsądnie

Możesz także zaoszczędzić przez ustawienie termostatów w nieużywanych pomieszczeniach na minimalną temperaturę, dzięki czemu zapobiegniesz tworzeniu się pleśni i „wychłodzeniu” całej posesji.

Pamiętaj, że wcale nie jest konieczne utrzymywanie tak wysokiej temperatury, aby można było mieć na sobie jedynie koszulkę i szorty. Długie rękawy czy cieplejsze dresy będą równie wygodne, a Ty dzięki obniżeniu temperatury pokojowej o kilka stopni z łatwością zredukujesz zużycie energii. 

A może już najwyższy czas aby znaleźć nowy, bardziej wydajny system ogrzewania, który zapewni komfort oraz oszczędności dla Twojego gospodarstwa domowego? Dla przykładu, dzięki nowemu gazowemu kotłowi kondensacyjnemu możesz obniżyć koszty ogrzewania o 30%, utrzymując temperaturę pokojową wciąż na tym samym poziomie. Znaczne oszczędności energii zapewnią zwrot kosztów inwestycji związanej z wymianą starego kotła gazowego na nowy już w ciągu kilku lat. Inną alternatywą są również pompy ciepła.

Nowoczesny kocioł gazowy to gwarancja oszczędności

Temperatura idealna, czyli jaka?

Warto mieć na uwadze, że różne systemy grzewcze wytwarzają różne ciepło. Dla przykładu, ciepło z ogrzewania podłogowego będzie odczuwane inaczej, niż to otrzymane z grzejników. Podobnie grzejnik elektryczny nigdy nie dostarczy Ci takiego samego ciepła, jak kocioł na paliwo stałe.

Twój komfort jest najważniejszy

Jaka jest zatem idealna temperatura pokojowa? Może wydać Ci się to banalne, ale idealna temperatura to taka, w której po prostu czujemy się komfortowo.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?