Uzyskaj niezobowiązującą wycenę instalacji fotowoltaicznej
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do nas pod numer +48 732 059 039 lub napisz na adres info@woltair.pl
Trzy główne zalety systemów fotowoltaicznych
Nawet o 80% niższe koszty energii
Dzięki fotowoltaice zaoszczędzisz nawet do 80% kosztów energii rocznie, a od wiosny do jesieni możesz być niezależny od sieci dystrybucyjnej.
100% wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej
Odpowiednio zaprojektowany system fotowoltaiczny zapewni optymalizację przepływów energii. Nadwyżkę prądu możesz magazynować w akumulatorze do późniejszego wykorzystania, czy podgrzewać wodę.
Brak emisji gazów cieplarnianych
Podczas produkcji energii przez instalację fotowoltaiczną nie powstają żadne emisje CO2. Dzięki fotowoltaice oszczędzasz nie tylko swoje finanse, ale także środowisko.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Składa się z trzech głównych elementów: paneli fotowoltaicznych (słonecznych), falownika i magazynu energii.
Panele słoneczne przekształcają padające na nie promieniowanie słoneczne w prąd stały. Następnie falownik (inwerter) przekształca go w prąd przemienny, który zasila typowe urządzenia podłączone do sieci. W przypadku nadwyżki, wyprodukowana energia jest magazynowana w baterii do późniejszego wykorzystania. System może pracować również bez magazynowania, jednak dzięki niemu może efektywniej wykorzystywać wytworzoną energię.
Dlaczego wybrać Woltair
Najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu
Online, na czas i w ramach Twojego budżetu
Certyfikowani lokalni technicy
Pomożemy Ci uzyskać finansowanie
Odpowiednie rozwiązanie dla każdego domu
Dzięki naszemu bogatemu portfolio jesteśmy w stanie dostarczyć rozwiązanie dostosowane do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego i budżetu.
Wybór spośród oferowanych marek
Magazyn energii dla Twojego domu
W Woltair oferujemy nowoczesne i wydajne magazyny energii sprawdzonych producentów jak Huawei, Pylontech czy Dyness, które doskonale współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi, maksymalizując korzyści z energii słonecznej.
Posiadając magazyn energii, możesz przechowywać wyprodukowane nadwyżki, zachowując stały dostęp do energii nawet w chwilach słabszego nasłonecznienia, tym samym zapewniając sobie stabilne i niezawodne źródło energii przez cały rok. Oferujemy rozwiązania, które pozwalają na ładowanie magazynu energii w tańszej taryfie elektrycznej oraz rozładowywanie go w momencie, gdy cena energii jest wyższa. To nie tylko zwiększa Twoją niezależność energetyczną i wygodę, ale także obniża Twoje rachunki za prąd.
Gwarancje na komponenty systemu fotowoltaicznego nawet
Pomożemy Ci uzyskać finansowanie
Nie musisz posiadać oszczędności na zakup systemu fotowoltaicznego. Finansuj fotowoltaikę dzięki oszczędnościom energii. Pożyczka w połączeniu z dotacją oznacza niskie miesięczne raty.
Zdobądź instalację fotowoltaiczną w 7 krokach
Razem na rzecz zrównoważonej przyszłości!
Wszystko o fotowoltaice
Jak działa fotowoltaika?
Panele słoneczne przekształcają padające na nie promieniowanie słoneczne w prąd stały. Następnie falownik (zwany również inwerterem) przekształca go w prąd przemienny, który zasila typowe urządzenia podłączone do sieci.
- Fontony uderzające w ogniwo fotowoltaiczne wybijają elektrony z wiązań pomiędzy atomami krzemu, które następnie wprawione w ruch wytwarzają prąd elektryczny.
- Im szybciej elektrony się poruszają, tym więcej prądu wytwarzają panele.
- Moc panelu zależy od różnicy energii pomiędzy elektronami w stanie spoczynku i w ruchu.
- Na działanie paneli słonecznych wpływa również temperatura. W niższych temperaturach elektrony w bezruchu mają niższą energię. Natomiast w momencie, kiedy zostają aktywowane przez światło słoneczne, wzrasta ich energia.
Jakie są główne zalety fotowoltaiki?
- Obniżenie rocznych kosztów energii nawet o 80%. System fotowoltaiczny umożliwi Ci produkcję własnej energii elektrycznej, co znacznie zmniejszy zależność od sieci dystrybucyjnej i pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za energię.
- Ograniczanie wpływu na środowisko. Fotowoltaika wytwarza energię elektryczną bez emisji gazów cieplarnianych ani innych substancji zanieczyszczających powietrze, co pomaga zmniejszyć wpływ na środowisko i walczyć ze zmianami klimatycznymi.
- Inwestycja długoterminowa. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja długoterminowa, która po okresie zwrotu może wygenerować roczny zysk od 10 do nawet 25%, a także zwiększyć wartość całej nieruchomości.
Gdzie można zainstalować fotowoltaikę i ile miejsca zajmuje?
Panele fotowoltaiczne można zamontować na niemal każdym typie dachu. Podstawowym założeniem jest jednak wystarczająco mocna więźba, która utrzyma wymagane obciążenie.
Większość paneli dostępnych na rynku ma wymiary około 2 x 1 m. Całkowita powierzchnia paneli słonecznych zależy wówczas od tego, czy posiadasz dach płaski, czy spadzisty. Przyjmuje się, że orientacyjnie 1 kWp mocy
- na dachu spadzistym zajmie około 5 m2
- a na dachu płaskim około 10 m2.
W przypadku dachów płaskich panele montuje się pod mniejszym kątem i koniecznością jest zachowanie między nimi odstępów, aby nie zacieniały się nawzajem.
Jeżeli dach domu nie nadaje się do montażu, panele można położyć także na innym obiekcie zarejestrowanym w katastrze nieruchomości (np. na dachu garażu, stodoły, pergoli, a nawet szopy) lub na ziemi. Warunek jest taki, że musi to być działka należąca do danego domu rodzinnego.
Jakie są rodzaje paneli słonecznych?
Panel fotowoltaiczny (lub moduł) składa się z kilku połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. Z przodu pokryty jest wytrzymałym szkłem, najczęściej w aluminiowej ramce, z tyłu znajduje się plastikowa folia i konektor służący do połączenia z innymi elementami elektrowni.
W zależności od typu ogniw fotowoltaicznych, panele mogą być: polikrystaliczne, monokrystaliczne lub amorficzne. Różnią się one właściwościami, wydajnością i zdolnością do przetwarzania energii z rozproszonego światła słonecznego.
Panele monokrystaliczne mają wysoką wydajność w idealnych warunkach (kąt nachylenia i orientacja dachu względem słońca). Chociaż produkcja energii jest początkowo wolniejsza, panele te dostarczają ją bardziej efektywnie.
Panele polikrystaliczne mają natomiast nieco niższą wydajność, ale jednolitą moc.
Panele amorficzne mają wyższą czułość przy niskim natężeniu promieniowania słonecznego. Ich wydajność jest jednak znacznie niższa, dlatego należałoby pokryć nimi około dwa razy większą powierzchnię, aby osiągnąć taką samą wydajność, jak w przypadku dwóch poprzednich rodzajów paneli.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli posiadasz dach o idealnej orientacji i kącie nachylenia, bardziej sprawdzą się tutaj panele monokrystaliczne. Panele te są także najczęściej używane w naszych szerokościach geograficznych. Panele polikrystaliczne są natomiast bardziej odpowiednie dla miejsc, w których światło jest bardziej rozproszone i pada z boku.
Jaka jest różnica między systemem fotowoltaicznym a systemem solarnym?
System fotowoltaiczny działa poprzez wytwarzanie energii elektrycznej ze światła słonecznego, która po przetworzeniu na prąd przemienny zasila urządzenia elektryczne.
System termiczny działa na zasadzie wymiany ciepła. Kolektory słoneczne do podgrzewania wody składają się z rurek wypełnionych specjalną cieczą, która ogrzewa się ciepłem, a następnie przesyła je do zbiornika z wodą do późniejszego wykorzystania.
W Woltair instalujemy wyłącznie systemy fotowoltaiczne. Dlaczego?
- Łatwiejsza instalacja. Panele słoneczne w celu podgrzewania wody są podłączone do bojlera wyłącznie za pomocą kabli. Natomiast od kolektorów słonecznych musi prowadzić rura z cieczą solarną.
- Mniejsze straty podczas przesyłu wyprodukowanej energii.
- Nie jest wymagana pompa obiegowa; w przypadku systemu termicznego tak.
- Nehrozí přehřátí systému v létě ani zamrznutí kolektorů v zimě.
- Brak ryzyka przegrzania systemu latem i zamarznięcia kolektorów zimą.
- Fotowoltaika działa nawet przy małym nasłonecznieniu i niskich temperaturach zewnętrznych.