Samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej - czy warto?

Samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej - czy warto?

Samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej może przynieść oszczędności rzędu kilku tysięcy, ale jednocześnie wiąże się z pewnymi ryzykami. Kiedy instalacja paneli słonecznych na własną rękę się opłaci, a kiedy lepiej powierzyć montaż profesjonalnej firmie, która zagwarantuje Ci, że zostanie on wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej może przynieść oszczędności rzędu kilku tysięcy, ale jednocześnie wiąże się z pewnymi ryzykami. Kiedy instalacja paneli słonecznych na własną rękę się opłaci, a kiedy lepiej powierzyć montaż profesjonalnej firmie, która zagwarantuje Ci, że zostanie on wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych niesie ryzyko

Czy wydaje Ci się, że montaż paneli słonecznych jest prosty? Choć instalacja może wyglądać na łatwą, proces jest w rzeczywistości znacznie bardziej złożony. Od wyboru odpowiednich komponentów, poprzez bezpieczne zamocowanie paneli na dachu, aż po końcowe podłączenie systemu do sieci elektrycznej – konieczne jest przestrzeganie wielu procedur oraz obowiązujących przepisów prawnych. Samodzielna instalacja paneli fotowoltaicznych może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zwarcie, uszkodzenie technologii, a nawet pożar. Aż 75% problemów z fotowoltaiką może wynikać z wadliwych komponentów i nieprofesjonalnej instalacji.

„W wyniku nieprofesjonalnej instalacji może dojść do zwarcia, uszkodzenia technologii, a nawet uszkodzenia instalacji elektrycznej w domu oraz podłączonych do niej urządzeń. Dlatego warto powierzyć montaż specjalistom, którzy mają za sobą setki montaży instalacji fotowoltaicznych oraz posiadają wszystkie niezbędne uprawnienia” – zaleca Maciej Czapla, ekspert Woltair ds. fotowoltaiki. Przy zachowaniu tych procedur i użyciu wysokiej jakości komponentów, Twoja instalacja fotowoltaiczna będzie całkowicie bezpieczna.

Samodzielny montaż fotowoltaiki – koszty

Wiele osób myśli, że montaż paneli fotowoltaicznych we własnym zakresie przyniesie znaczne oszczędności. W praktyce jednak różnica ta wynosi tylko kilka tysięcy złotych, co w kontekście ogólnych kosztów technologii nie jest znaczną oszczędnością (zazwyczaj to tylko kilka procent całkowitej ceny instalacji). Należy również rozważyć możliwe ryzyko związane z nieprofesjonalnym montażem – zacznijmy od tego, że system może być nieoptymalnie zaprojektowany, a panele mogą nie generować maksymalnej ilości energii, po przestrzeganie wszystkich procedur wymaganych do uzyskania gwarancji od producenta lub pełnej rekompensaty od ubezpieczyciela w przypadku wystąpienia szkody. W sytuacji, gdyby system nie był poprawnie zamontowany, ubezpieczyciel może zmniejszyć wysokość wypłaconej kwoty.

Kolejnym potencjalnym problemem przy samodzielnej instalacji fotowoltaikidotacje. Jeśli zamierzasz ubiegać się o wsparcie państwa, które może wynosić nawet do 23 000 zł, konieczne jest ścisłe przestrzeganie określonych kroków. Brak spełnienia wymogów dotacji oznacza ryzyko nieotrzymania dofinansowania, co może przewyższyć potencjalne oszczędności związane z samodzielnym montażem.

Czy wiesz, że…? Kiedy zlecasz instalację fotowoltaiki profesjonalnej firmie, na całą usługę obowiązuje obniżona stawka VAT wynosząca jedynie 8%. Jeśli jednak kupujesz jedynie urządzenie do samodzielnego montażu, VAT wynosi 23%.

Procedura w przypadku samodzielnej instalacji fotowoltaiki

Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę specjalistyczną i masz możliwość skorzystania z pomocy elektryka z odpowiednimi kwalifikacjami, możesz rozważyć instalację fotowoltaiki we własnym zakresie. W takim przypadku istotne jest, aby przestrzegać odpowiednich procedur i wskazówek producenta. Jeśli chodzi o kroki administracyjne, należy:

  • Zapewnić podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej (ponownie, nie dotyczy systemów wyspowych), wraz z przeprowadzeniem odpowiedniej kontroli technicznej.
  • Złożyć wniosek do operatora sieci o przyłączenie do sieci.
  • Złożyć wniosek o dotację do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wskazówka: Sprawdź, jak przygotować swoją nieruchomość na instalację fotowoltaiki. W artykule znajdziesz konkretne proste kroki, które możesz podjąć przed rozpoczęciem instalacji systemu, niezależnie od tego, czy będzie ona realizowana przez profesjonalną firmę, czy samodzielnie.

Fotowoltaika we własnym zakresie – kiedy warto

Mały system fotowoltaiczny bez podłączenia do sieci dystrybucyjnej, idealny do kampera, przyczepy czy mniejszego domku ogrodowego, można bez obaw zainstalować samodzielnie. Na rynku dostępne są domowe elektrownie w formie „zestawu”, który można złożyć całkowicie samodzielnie.

W przypadku większych systemów fotowoltaicznych jednak zawsze zalecamy profesjonalny montaż i postawienie na jakość. Najtańsze rozwiązanie nie zawsze jest bowiem najlepsze. Tanie komponenty zazwyczaj nie osiągają takiej jakości ani wydajności; mają też zazwyczaj krótszą żywotność (zwłaszcza baterie i panele). W rezultacie próba oszczędności może się okazać zupełnie nieopłacalna.

Zalety instalacji fotowoltaiki na klucz

Powierzenie montażu paneli fotowoltaicznych profesjonalistom wiąże się z nieco wyższą inwestycją, jednak jest to inwestycja w niezawodny system solarny, który optymalnie zaopatrzy Twój dom w produkowaną energię, będzie dobrze służył przez wiele lat i nie zagrozi bezpieczeństwu Twojego domu.

  • System dopasowany do potrzeb: Poprawnie zaprojektowany system pokryje zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu zgodnie z wymaganiami, co w efekcie oznacza szybszy zwrot inwestycji.
  • Wysokiej jakości komponenty: Zyskujesz komponenty o długiej żywotności i z gwarancją.
  • Bezpieczne procedury montażowe: Odpowiedni montaż chroni komponenty i dom przed uszkodzeniami, np. nieszczelnościami dachu lub naruszeniem jego statyki.
  • Poprawne uziemienie i zgodność z przepisami: Zapewnienie odpowiedniego uziemienia i spełnienia wszelkich wymogów bezpieczeństwa.
  • Wsparcie przy dotacjach i ubezpieczeniu: Pewność spełnienia wymogów niezbędnych do uzyskania dotacji i ewentualnych świadczeń ubezpieczeniowych.
  • Profesjonalna obsługa klienta: Gwarantowany niezawodny serwis.

Pamiętaj również o regularnych przeglądach co 2 do 4 lata, które zapewnią dłuższą żywotność fotowoltaiki oraz płynne i bezpieczne działanie całego systemu.

Chcesz posiadać instalację fotowoltaiczną wysokiej jakości, która Cię nie zawiedzie? Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli zaprojektować dla Ciebie fotowoltaikę na klucz, wykonaną przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem i szerokim portfolio najwyższej klasy pomp ciepła i fotowoltaiki na rynku.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?