Jak działa pompa grunt-woda? Będzie się opłacać?

Jak działa pompa grunt-woda? Będzie się opłacać?

Ciepło będziesz czuć już od momentu, kiedy obudzisz się o poranku, a co więcej będzie to najtańsze ciepło, jakie tylko możesz uzyskać. Dowiedz się, dla kogo odpowiednim wyborem będzie właśnie pompa typu grunt-woda.

Ciepło będziesz czuć już od momentu, kiedy obudzisz się o poranku, a co więcej będzie to najtańsze ciepło, jakie tylko możesz uzyskać. Dowiedz się, dla kogo odpowiednim wyborem będzie właśnie pompa typu grunt-woda.

Energia z ziemi

Decydując się na zainstalowanie pompy ciepła tego typu, uzyskasz ciepłą wodę dzięki energii ukrytej w ziemi. Możesz wybrać między dwoma wariantami tego urządzenia.

Pierwszym z nich są głębokie odwierty, które pobierają ciepło bezpośrednio z masywu ziemi. Drugim typem są gruntowe, poziome  wymienniki ciepła. Charakteryzują się one niższymi kosztami zakupu, a na głębokości 2 m pod ziemią pobierają ciepło zmagazynowane w okresie letnim. 

Zalety pompy typu grunt-woda

  • Długa żywotność całego systemu.
  • Stabilna praca przez cały sezon grzewczy.
  • Większa niezawodność niż w przypadku pompy ciepła woda-woda.
  • Przyzwoity współczynnik efektywności pompy ciepła.
  • Ogrzewanie domu w ten najbardziej ekonomiczny sposób.
  • Najniższy poziom hałasu spośród wszystkich pomp.
  • Pompę możesz mieć w domu, dzięki czemu elewacja pozostanie nienaruszona.
  • Możliwość chłodzenia praktycznie bez żadnych kosztów.

Wady pompy typu grunt-woda

  • W przypadku studni głębinowej trzeba będzie się przygotować na bardzo kosztowną kwestię związaną z wymaganymi badaniami geologicznymi oraz pozwoleniem na budowę.
  • Gruntowe poziome wymienniki ciepła będą natomiast wymagały do ich montażu większej działki z tym, że nad wymiennikami nigdy nie będzie można posadzić drzew, jak również wybudować basenu bądź ścieżki.

Czy ten typ pompy ciepła jest dla Ciebie odpowiedni?

Głębokie odwierty będą odpowiednie dla tych, którzy posiadają mniejszą działkę. Dzięki odwiertowi otrzymasz najbardziej efektywny odzysk ciepła i najwyższe oszczędności. Jest to  idealne rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć ingerencji w działkę.

Gruntowe poziome wymienniki ciepła docenią ci, którzy posiadają dużą działkę i chcą zaoszczędzić na eksploatacji. Początkowa inwestycja będzie przy tym równie wysoka, jak w przypadku pomp ciepła powietrze-woda. Nie będzie potrzeby załatwiania pozwolenia na budowę, a koszty eksploatacji pompy będą niższe  w porównaniu z innymi typami pomp ciepła.

Cena orientacyjna pompy ciepła

Cena pompy ciepła typu grunt-woda waha się od 35 000 PLN  62 000 PLN

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?