Jak działa pompa powietrze-woda? Będzie się opłacać?

Jak działa pompa powietrze-woda? Będzie się opłacać?

Jak działa pompa typu powietrze-woda?

W jaki sposób zimne powietrze zamienia się w ciepło? Dla prawidłowego działania pompy ciepła niezbędne będzie medium chłodzące, czyli substancja, która wyróżnia się wyjątkowo niską temperaturą wrzenia. Substancja chłodząca przejdzie przez cztery fazy w obwodzie zamkniętym:

Jak działa pompa typu powietrze-woda?

W jaki sposób zimne powietrze zamienia się w ciepło? Dla prawidłowego działania pompy ciepła niezbędne będzie medium chłodzące, czyli substancja, która wyróżnia się wyjątkowo niską temperaturą wrzenia. Substancja chłodząca przejdzie przez cztery fazy w obwodzie zamkniętym:

1. Parownik
Ciepło jest doprowadzane do parownika z zewnątrz za pomocą odpowiedniej substancji (powietrze, woda, niezamarzający płyn), a płyn chłodzący jest do niego gwałtownie dodawany. Płyn ten zaczyna parować, jednocześnie chłodząc parownik, który dzięki temu uzyskuje temperaturę niższą niż jego otoczenie. Zimny ​​gaz wewnątrz parownika jest teraz ogrzewany przez cieplejsze otoczenie, przemieszczając się do drugiej części pompy ciepła.

 2. Sprężarka
Sprężarkę możemy sobie wyobrazić jako pompę zasilaną energią elektryczną. Pompując, ogrzewa siebie i obecny w niej gaz, który niesie ze sobą energię pozyskaną z otoczenia. Dzięki gwałtownemu tłoczeniu w sprężarce, gaz uzyskuje jeszcze wyższą temperaturę. W tym momencie gaz jest wtłaczany do trzeciej części pompy.

3. Skraplacz
W skraplaczu znajduje się na przykład woda, która czeka na podgrzanie przez gorący gaz. Tą ciepłą wodę możemy następnie poczuć na przykład w naszym ogrzewaniu podłogowym. Para skrapla się i zamienia w ciecz płynącą z powrotem do zaworu dławiącego.

4. Zawór dławiący
Tutaj ciecz jest schładzana do temperatury otoczenia i cały proces zaczyna się od nowa.

Pompa ciepła powietrze-woda jest najpopularniejszym typem pompy.

Cena pompy ciepła typu powietrze-woda

Cena pompy ciepła typu powietrze-woda waha się od 14 000 PLN do 42 500 PLN.

Dotacje na pompy ciepła

Dotacje na pompy ciepła są nadal bardzo popularnym punktem wyjścia dla nowego sposobu ogrzewania gospodarstw domowych. 

Ile można zaoszczędzić dzięki pompie ciepła? 

Dzięki wymianie energii cieplnej między powietrzem zewnętrznym a systemem grzewczym domu za pomocą pompy ciepła, uzyskasz około 75% energii za darmo. Dla przykładu, w przypadku przejścia z pierwotnego ogrzewania energią elektryczną, zaoszczędzisz do ⅔ ponoszonych kosztów. Zwrotu inwestycji do pompy ciepła możemy oczekiwać już po 4 latach.

Instalacja pompy typu powietrze-woda

Instalacja pompy powietrze-woda jest bardzo szybka (nie więcej niż 4 dni). Możesz się spotkać z dwoma rodzajami instalacji: wewnętrznym i zewnętrznym.

Gdzie umieścić pompę ciepła?

Wewnętrzne umieszczenie pompy ciepła typu powietrze-woda będzie odpowiednie w przypadku, gdy posiadasz mniejszą działkę wokół domu. Pompę ciepła umieszcza się w wewnętrznym pomieszczeniu gospodarczym, a zajmie ona  2,5 m × 1 m. Ta pompa wytrzyma dłużej niż pompa zewnętrzna.

Instalacja zewnętrzna pompy jest odpowiednia dla tych, którzy nie posiadają w pobliżu sąsiadów. Będziesz musiał liczyć się z tym, że na jego żywotność wpłynie wilgotność i zmieniające się temperatury zewnętrzne.

W niektórych gospodarstwach domowych pompa opłaca się również do ogrzewania wody.

Zalety pompy typu powietrze-woda

  • Niższa cena w porównaniu z pompą grunt-woda.
  • Nie wymaga posiadania ogrodu, ani ingerencji w już posiadany ogród.
  • Szybka instalacja, która trwa około 4 dni.
  • Wszystko w jednym urządzeniu: ogrzewanie domu, chłodzenie i ogrzewanie wody.

Wady pompy typu powietrze-woda

  • Nie posiada tak wysokiej wydajności jak pompa ciepła grunt-woda (o 30% mniej).
  • Środowisko zewnętrzne ma wpływ na żywotność pompy.
  • Wyższy poziom hałasu, podobny do wentylatora (nie u wszystkich pomp).
  • Pozwolenie na budowę wymaga pomiaru emisji hałasu.

Żywotność pompy ciepła typu powietrze-woda

Pompa będzie ogrzewać budynek przez około 15 - 20 lat.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?