Ogrzewaniepodłogowe-dobrerozwiązaniedlakażdego?

Ogrzewanie podłogowe - dobre rozwiązanie dla każdego?

Jeżeli tak, dobrze trafiłeś. Dzisiejszy artykuł powstał we współpracy z Karlem Náprstkiem, ekspertem od pomp ciepła firmy Woltair, który podzielił się z nami wieloletnim doświadczeniem z ciepłowodnym ogrzewaniem podłogowym. On i jego rodzina używają „podłogówki” w całym domu i nie mogą się jej nachwalić.

Jeżeli tak, dobrze trafiłeś. Dzisiejszy artykuł powstał we współpracy z Karlem Náprstkiem, ekspertem od pomp ciepła firmy Woltair, który podzielił się z nami wieloletnim doświadczeniem z ciepłowodnym ogrzewaniem podłogowym. On i jego rodzina używają „podłogówki” w całym domu i nie mogą się jej nachwalić.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewania schowanego w podłodze wprawdzie nie widać, jednak o tym, jak ważną rolę odgrywa w Twoim domu, przekonasz się wraz z nadejściem pierwszych chłodnych dni. Będziesz cieszyć się naturalnym uczuciem ciepła, bez nieestetycznych grzejników na ścianach. Każdy, kto zdecydował się na ogrzewanie podłogowe już na etapie  projektowania nowego domu wie, że był to strzał w dziesiątkę. Dlaczego?

Na boso nawet zimą

I to po całym domu. Główną zaletę ogrzewania podłogowego dosłownie odczujesz na własnej skórze.

Dzięki podłogowemu ogrzewaniu możesz chodzić na boso nawet w zimie

Ciepłą podłogę, o tej samej temperaturze, znajdziesz w każdym miejscu w Twoim domu, czy to w salonie, czy w łazience.

Pokoje bez kaloryferów

A mimo to wciąż ciepłe i przytulne. Jak wiadomo, grzejniki stanowią nieodzowny, ale niestety mało elegancki element większości polskich domów. 

Posiadając ogrzewanie podłogowe nie potrzebujesz kaloryferów, które niepotrzebnie zabierają przestrzeń

Ogrzewanie podłogowe nie tylko doda walorów estetycznych Twoim wnętrzom, ale także znacznie ułatwi kwestie sprzątania. Przestrzeń bez kaloryferów stanie się większa, a Ty będziesz mieć więcej możliwości aranżacji i ustawienia mebli. 

Oszczędność energii

Bez bycia zależnym od jednego, konkretnego źródła ciepła. Dzięki ciepłowodnemu ogrzewaniu podłogowemu oszczędzasz gdziekolwiek, niezależnie od tego, czy korzystasz z gazu, prądu czy kotła na paliwo stałe.

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie idealne

Mowa o zamkniętym obwodzie, do którego wpływa podgrzana woda z dowolnego kotła. Najlepszym rozwiązaniem jest kombinacja ogrzewania podłogowego i pompy ciepła, dzięki której możesz zaoszczędzić nawet 15% kosztów ogrzewania.

W jaki sposób ogrzewanie podłogowe przynosi oszczędności?

Na temat tego, w jaki sposób ogrzewanie podłogowe przynosi oszczędności, wypowiedział się Karel Náprstek z firmy Woltair:

Dzieje się tak, ponieważ temperatura wody grzewczej przepływającej w rurach ogrzewania podłogowego jest niższa, niż w konwencjonalnych grzejnikach. Dzięki temu zapotrzebowanie energetyczne jest również niższe, a ty wciąż możesz cieszyć się przyjemnym, równomiernie rozprowadzanym ciepłem.

Dlaczego ciepło z ogrzewania podłogowego jest przyjemniejsze?

Ciepło odczuwane przez stopy daje nam większe poczucie komfortu, niż to odczuwane na poziomie głowy lub wyżej. Przy ogrzewaniu pomieszczeń tradycyjnymi grzejnikami, ciepłe powietrze unosi się w górę i koncentruje się przy suficie, natomiast powietrze przy podłodze pozostaje zimne. 

Ogrzewanie podłogowe zapewnia większy komfort i zdrowszy sposób ogrzewania wnętrz

Dla kontrastu, równomierne ciepło z ogrzewania podłogowego, dzięki któremu osiągniesz temperaturę 27 stopni pod nogami i 20 stopni w powietrzu, zapewnia znacznie większy komfort, a także zdrowszy sposób ogrzewania wnętrz.

Cena ogrzewania podłogowego

Za ogrzewanie podłogowe zapłacisz obecnie od 180 do  250 zł/m2 brutto.

Wady ogrzewania podłogowego

Czy ogrzewanie podłogowe będzie rozwiązaniem odpowiednim dla każdego?

Jeśli ogrzewanie podłogowe, to wszędzie

Do niekomfortowych rozwiązań zdecydowanie możemy zaliczyć sytuację, kiedy w jednym pomieszczeniu panuje przyjemne ciepło, a w drugim przenikliwe zimno. 

Instalacja ogrzewania podłogowego zalecana jest dla wszystkich pomieszczeń, łącznie z korytarzem

Dlatego zalecamy instalację ogrzewania podłogowego we wszystkich pomieszczeniach, co w niektórych przypadkach może wiązać się ze znacznie wyższymi kosztami inwestycji. 

Ogrzewanie podłogowe w starszym domu

Instalacja ogrzewania podłogowego w starszym domu może być kosztowna, ponieważ należy uwzględnić również usunięcie starej podłogi. W 99% przypadków używa się tzw. mokrego ogrzewania podłogowego, w którym rury z tworzywa sztucznego są zalewane betonem. Tutaj konieczne jest także prawidłowe obliczenie statyki budynku. W przypadku remontu starego domu, lepszym rozwiązaniem może okazać się modernizacja istniejącej instalacji grzewczej. 

Instalacja ogrzewania podłogowego jest znacznie łatwiejsza w nowo budowanych domach

To jednak nie wyklucza ogrzewania podłogowego jako rozwiązania dla starszego domu. Po prostu instalacja ta będzie wymagała większej ilości obliczeń i zmian. W tym miejscu warto wspomnieć o izolacji, która ma zadbać o to, aby ciepłe powietrze kierowało się w górę. Dodanie kilku centymetrów pod podłogę sprawi, że powstanie konieczność podniesienia parapetów, pojawią się niechciane schody, trzeba będzie wyregulować drzwi itp. W przypadku nowego budynku tego typu problemy nie występują, ponieważ wysokość konstrukcji ogrzewania podłogowego jest od początku uwzględniona w jego projekcie. 

Problemy, które znamy z doświadczenia

Usterki ogrzewania podłogowego nie występują często również dlatego, że rury wykonane są z solidnego tworzywa sztucznego, dzięki któremu będą służyć przez wiele lat. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek problemy, może za nimi stać:

  • Niewłaściwie wykonany montaż - w przypadku nieprofesjonalnie zainstalowanego ogrzewania podłogowego, gdzie zastosowano zbyt długie rury, możemy spodziewać się sytuacji, w której rury te nie będą nagrzewać się dostatecznie.
  • Nieoczekiwana ingerencja - uszkodzenie rur ogrzewania podłogowego na przykład w trakcie wiercenia progów. 

 

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami! 

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Separátor

Więcej artykułów na ten temat pompy ciepła