Klimatyzacja, czyli urządzenie nie tylko na lato

Klimatyzacja, czyli urządzenie nie tylko na lato

Urządzenie to ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. Czy wiesz, że klimatyzacja może służyć również jako bardzo dobry sposób ogrzewania?

Urządzenie to ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. Czy wiesz, że klimatyzacja może służyć również jako bardzo dobry sposób ogrzewania?

Co warto wiedzieć o klimatyzacji?

Klimatyzacja chłodzi oraz reguluje wilgotność. Powietrze wewnątrz budynku jest zasysane przez jednostkę wewnętrzną, a następnie przechodzi przez różne filtry i urządzenia chłodzące, w celu uzyskania wymaganej temperatury i jakości. 

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji

W przypadku klimatyzatora kompaktowego nadmiar ciepła jest następnie odprowadzany na zewnątrz, natomiast u klimatyzatorów typu split to jednostka zewnętrzna dba o rozpraszanie ciepła.

Klimatyzacja kompaktowa i split

Jak już wspomnieliśmy powyżej, klimatyzatory dzielą się na kompaktowe oraz split. Kompaktowy klimatyzator ma całą technologię umieszczoną w jednym urządzeniu, które zazwyczaj jest przenośne. Klimatyzator typu split składa się naopak z jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej ze sprężarką.

Instalacja jednostki wewnętrznej klimatyzatora

To jednak nie wszystko, ponieważ egzystuje również klimatyzacja typu multisplit, która umożliwia podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Klimatyzatory typu split cechuje wyższa wydajność oraz energooszczędność.

Klimatyzacja przenośna i ścienna

Klimatyzację można również podzielić na przenośną i ścienną. Urządzenia przenośne mają tę zaletę, że można je przenosić z pokoju do pokoju według tego, gdzie akurat jest na potrzebna. Minusem jest ich słabsza moc, która waha się między 2000 a 3500 W. Często są też hałaśliwe i energochłonne. Zużycie energii zależy oczywiście od wielkości klimatyzowanego pomieszczenia - im większe, tym wyższe zużycie klimatyzacji. Jeśli dopiero rozważasz zakup klimatyzacji, musisz liczyć się z faktem, że korzystanie z niej na pewno zwiększy Twoje rachunki za prąd. Moc klimatyzatorów stacjonarnych waha się natomiast od 2500 do 5000 W.

Klimatyzacja wymaga regularnego serwisowania

Wybierając klimatyzator weź pod uwagę nie tylko cenę i wydajność, ale również długość udzielanej gwarancji oraz etykietę energetyczną. Musisz również liczyć się z kosztami regularnego serwisu, które nie będą jednak aż tak wysokie. Najczęściej chodzi o wymianę filtrów.

Klimatyzacja czyli pompa ciepła typu powietrze-powietrze

Klimatyzacja może nie tylko schłodzić wnętrze, ale także je ogrzać. Jest to w zasadzie pompa ciepła powietrze-powietrze.

Klimatyzacja czyli pompa ciepła typu powietrze-powietrze

Producenci często podkreślają, że ich urządzenia również „oczyszczają powietrze”. Nowoczesne klimatyzatory mają bowiem dobre filtry i jednocześnie jonizują powietrze. Należy jednak dbać o filtr, który wymaga regularnej wymiany. 

Ogrzewanie pompą ciepła typu powietrze-powietrze

Ogrzewanie za pomocą klimatyzacji jest stosunkowo ekonomiczne i komfortowe pod względem regulacji temperatury. W porównaniu do konwencjonalnych grzejników elektrycznych działa prawie czterokrotnie ekonomiczniej i bardzo szybko nagrzewa powietrze. Ciepłe powietrze w jednostce wewnętrznej jest dostępne natychmiast po włączeniu. Ponadto wiele urządzeń jest wyposażonych w funkcję krótkotrwałego szybkiego nagrzewania.

Jak ogrzewać klimatyzacją i na co zwrócić uwagę?

Klimatyzacja polecana jest głównie jako szybkie dodatkowe źródło ciepła lub w celu ogrzewania domów niskoenergetycznych. Jej wadą jest głośność oraz nieprzyjemny przepływ powietrza. 

Idealne pompy ciepła powietrze-powietrze są co najmniej w klasie energetycznej A ++ dla chłodzenia i A + dla ogrzewania

Decydując się na ten rodzaj ogrzewanie należy wybrać odpowiedni typ urządzenia. Idealne modele są co najmniej w klasie energetycznej A ++ dla chłodzenia i A + dla ogrzewania. Generalnie moc grzewcza maleje wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, co należy uwzględnić podczas montażu. Zwróć także uwagę na ogólną wydajność urządzenia, a zwłaszcza na jego głośność.

Problematyczny przepływ powietrza

Ogrzewając pomieszczenia za pomocą klimatyzacji, możesz spotkać się z problematycznym przepływem powietrza powodowanym przez wentylator jednostki wewnętrznej. Ciepłe powietrze często gromadzi się przy suficie, a chłodne przy ziemi, co znacznie wpływa na komfort tego rodzaju ogrzewania. Ze względu na działanie klimatyzacji oraz jej ograniczenia,  bardziej nadaje się ona jako dodatkowe źródło ciepła, które może bardzo szybko pełnić swoją funkcję. 

Regularne czyszczenie filtrów 

Ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie pompy ciepła powietrze-powietrze ma jej regularny serwis. 

Filtry klimatyzatora muszą być regularnie czyszczone

Klimatyzator ma wbudowane filtry, które oczyszczają powietrze. Kiedy filtry nie są one wystarczająco czyszczone, zaczynają gromadzić się w nich bakterie i kurz, które następnie rozprzestrzeniają się we wnętrzu naszego domu. W przypadku codziennej eksploatacji zaleca się regularne czyszczenie filtrów, a to przynajmniej raz w miesiącu.

Czym się charakteryzuje dobra klimatyzacja?

Nawet w tak zwanej strefie klimatu umiarkowanego zdarzają się iście tropikalne dni, kiedy w naszym domu czujemy się jak w szklarni. Ale zanim zaczniesz myśleć o klimatyzacji, najpierw spróbuj zasłonić okna, najlepiej za pomocą białych rolet. Bardzo ważną rolę odgrywa również dobrze wykonana izolacja budynku. 

Prawidłowo wykonana izolacja budynku to podstawa

Dobrze zbudowany lub wyremontowany budynek ma dużą bezwładność cieplną, dzięki czemu jest dostatecznie chłodzony nocnym wietrzeniem oraz nie traci przyjemnego klimatu wewnętrznego w ciągu dnia. W takiej sytuacji możesz dojść do wniosku, że tak naprawdę nie potrzebujesz klimatyzacji, aby utrzymać przyjemną temperaturę w Twoim domu. Jeśli jednak tropikalne temperatury dadzą się we znaki, klimatyzator okaże się niezbędny.

Klimatyzator może ogrzać Twój dom, bądź podgrzewać wodę

Mimo, że w letnie gorące dni myślimy jedynie o przyjemnym chłodzie, przez większą część roku priorytetem jest ogrzewanie naszych domów i biur. Co więcej, przez cały rok podgrzewamy wodę. Obie z funkcji są przynajmniej częściowo spełniane przez niektóre klimatyzatory, które działają na zasadzie pompy ciepła.

Niektórymi klimatyzatorami działającymi na zasadzie pompy ciepła również podgrzejesz wodę

Jednak opłacalność ekonomiczna klimatyzacji zależy od źródła energii i technologii, z której korzystasz. Dla przykładu, jeśli ogrzewasz dom drewnem z własnego lasu, klimatyzacja będzie dla Ciebie dość droga. Jeśli natomiast korzystasz z grzejników elektrycznych i masz wysoką taryfę na prąd, klimatyzacja przyniesie Ci oszczędności.

Według jakich kryteriów wybierać klimatyzację?

  • Funkcje
    Zastanów się, czy zależy Ci jedynie na chłodzeniu pomieszczeń, czy również na ich ogrzewaniu lub podgrzewaniu wody. Tylko niektóre klimatyzatory oferują wszystkie te opcje. 
  • Typ
    W większych domach oraz nowych budynkach, w których do wentylacji wykorzystuje się odzysk ciepła, zwykle lepiej sprawdza się centrala klimatyzacyjna. W przypadku starszego domu lepszym rozwiązaniem może okazać się posiadanie kilku lokalnych klimatyzatorów dla poszczególnych pomieszczeń (osobne urządzenia przynajmniej dla sypialni i salonu).
  • Umieszczenie
    Kompaktowy klimatyzator może zostać umieszczony całkowicie wewnątrz budynku, a jego montaż będzie wymagać jedynie dwóch otworów w ścianie. Cena zakupu takiego klimatyzatora jest stosunkowo niska. Natomiast klimatyzacja typu split posiada dwie jednostki - zewnętrzną (sprężarkę i chłodnicę) oraz wewnętrzną (z parownikiem). Jest ona wydajniejsza, a mieszkańcy domu docenią również niższy poziom hałasu.
  • Moc
    Poproś projektanta, aby dokonał obliczeń zysków ciepła dla Twojego domu. Następnie dobierze on właściwą moc chłodniczą Twojego klimatyzatora. 
  • Wydajność
    W celu minimalizacji kosztów operacyjnych wybierz urządzenie, które efektywnie wykorzystuje energię.

Podłącz klimatyzację do systemu domu inteligentnego

Budujesz lub posiadasz już inteligentny dom? Klimatyzacja w łatwy sposób może stać się jego częścią. O jej regulację postara się centralne urządzenie sterujące systemem inteligentnego domu. Dlatego ważne jest, aby Twój klimatyzator był do niego właściwie podłączony. 

Klimatyzacja stanie się częścią Twojego inteligentnego domu

W przypadku niektórych klimatyzatorów istnieje nawet opcja połączenia z domową bezprzewodową siecią Wi-Fi, co umożliwia zdalne sterowanie nimi za pomocą komputera, telefonu komórkowego lub tabletu.

Korzystaj z klimatyzacji efektywnie

Energochłonność klimatyzatorów zależy nie tylko od parametrów technicznych, ale również od właściwego użytkowania. Z reguły ustawiona temperatura żądana nie powinna różnić się od tej aktualnej o więcej niż 7°C. 

Ustawiona temperatura żądana nie powinna różnić się od tej aktualnej o więcej niż 7°C

Ważne jest również, aby wentylator pracował na maksymalnych obrotach, ponieważ tylko w ten sposób można optymalnie odprowadzić ciepło z pomieszczenia. Niewłaściwą kombinacją ustawień jest niska temperatura przy niskich prędkościach, gdzie powstaje duża ilość kondensatu, a zbyt zimne powietrze jest słabo rozprowadzane w pomieszczeniu, przez co wokoło urządzeniu panuje chłód, natomiast na drugim końcu pomieszczenia jest gorąco. Klimatyzacja pracuje wtedy nieekonomicznie, a redukcji prędkości nie niesie ze sobą żadnych oszczędności.

Przełączenie klimatyzatora w tryb cyrkulacji i osuszania obniży jego zużycie energii

Wskazówka: Możesz obniżyć zużycie energii dopiero po osiągnięciu żądanej temperatury w pomieszczeniu. Odbywa się to poprzez przełączenie klimatyzatora w tryb cyrkulacji i osuszania. Urządzenie ma bowiem znacznie mniejsze zużycie, kiedy nie jest wykorzystywane do schładzania pomieszczenia.

Życzymy przyjemnego ochłodzenia w nadchodzące letnie dni!

 

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?