Pompaciepłazimą:czybędziepracowaćbezproblemowo?

Pompa ciepła zimą: czy będzie pracować bezproblemowo?

Właściciele pompy ciepła grunt-woda lub pompy ciepła woda-woda, które pompują ciepło z odwiertu lub cieku wodnego, nie muszą się zbytnio martwić o zimowe straty wydajności i efektywności energetycznej. 

Właściciele pompy ciepła grunt-woda lub pompy ciepła woda-woda, które pompują ciepło z odwiertu lub cieku wodnego, nie muszą się zbytnio martwić o zimowe straty wydajności i efektywności energetycznej. 

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła typu powietrze-woda

W przypadku pompy ciepła powietrze-woda, która wykorzystuje ciepło z otoczenia w celu ogrzania wody, sytuacja zimą może jednak wyglądać nieco inaczej, a ich efektywność energetyczna może spadać. Jednak bez obaw - istnieje kilka sposobów na to, jak cieszyć się prawidłową pracą pompy ciepła również w mroźne dni.

Pompa ciepła wysokiej jakości to podstawa

Na zakupie pompy ciepła nie warto oszczędzać. Tanie pompy ciepła o niskiej jakość mogą w rzeczywistości być o wiele mniej wydajne zimą. Jeśli jednak postawisz na pompę ciepła od zaufanego producenta, otrzymasz gwarancję bezproblemowej pracy w temperaturach sięgających nawet do -25 ° C. Mimo, iż silne mrozy stawiają wyższe wymagania jednostce zewnętrznej pompy ciepła powietrze-woda, wysokiej jakości sprzęt został zaprojektowany i odpowiednio przetestowany w taki sposób, aby praca w zimniejszym okresie nie była dla niego przeszkodą. 

Wysokiej jakości pompa ciepła będzie pracować bezproblemowo nawet w niskich temperaturach

Dobrzy producenci zazwyczaj testują swoje pompy ciepła również w trudniejszych warunkach klimatycznych, na większych wysokościach oraz w krajach skandynawskich.

Kilka dni mniej efektywnej, ale wciąż bardzo ekonomicznej pracy

W znacznej części kraju jest obecnie stosunkowo niewiele naprawdę mroźnych dni, kiedy temperatura spada poniżej -15°C. Średnia temperatura w styczniu wynosi około -6°C, a w takiej temperaturze pompa ciepła jest w stanie pracować bez problemów. 

O efektywności energetycznej pomp ciepła decyduje tzw. współczynnik wydajności cieplnej (COP), który określa, ile energii cieplnej dana pompa ciepła wytwarza przy określonym zużyciu energii elektrycznej. Pompa ciepła o współczynniku COP wynoszącym 4, wyprodukuje 4 MWh ciepła przy zużyciu 1 MWh energii elektrycznej. Przy silnych mrozach współczynnik ogrzewania spada do 2 lub mniej, a pompa zużywa więcej energii elektrycznej przy mniejszej produkcji ciepła. Mimo to wytwarza więcej ciepła niż jego obecne zużycie energii.

Podłącz drugie źródło ciepła

Zimą pompa ciepła jest generalnie mniej wydajna. Jest to zwykle kompensowane pracą w tzw. trybie biwalentnym, kiedy do systemu grzewczego podłączony jest również kocioł grzewczy bądź grzałka elektryczna. Wykorzystuje się je w okresie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło i przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, kiedy moc pompy ciepła nie jest już wystarczająca.

Uważaj na zamarzanie

W przypadku starszych lub nieprawidłowo zainstalowanych pomp ciepła może rzeczywiście dojść do zamarznięcia jednostki zewnętrznej. 

Nowoczesne pompy ciepła posiadają funkcję automatycznego odszraniania

Zjawisko to nie dotyczy jednak nowych urządzeń. Wysokiej jakości pompy ciepła mają dobrze zaprojektowany system odprowadzania kondensatu, a w razie potrzeby posiadają również funkcję automatycznego odszraniania.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Separátor

Więcej artykułów na ten temat pompy ciepła