Montaż pompy ciepła w starym domu - czy warto?

Montaż pompy ciepła w starym domu - czy warto?

Do swego działania potrzebuje niewiele energii elektrycznej, stanowiąc bardzo ekologiczny sposób ogrzewania. Ciepło, które z niej uzyskasz, możesz wykorzystać według własnych potrzeb - w chłodniejszych miesiącach do ogrzania domu, natomiast w letnie dni do jego schłodzenia. 

Do swego działania potrzebuje niewiele energii elektrycznej, stanowiąc bardzo ekologiczny sposób ogrzewania. Ciepło, które z niej uzyskasz, możesz wykorzystać według własnych potrzeb - w chłodniejszych miesiącach do ogrzania domu, natomiast w letnie dni do jego schłodzenia. 

Przy pomocy pompy ciepła możesz zarówno ogrzewać, jak i chłodzić wnętrze Twojego domu

Minusem pompy ciepła jest natomiast wyższa cena zakupu. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji chcemy mieć pewność, że w naszym przypadku urządzenie to naprawdę się opłaci. Oczywiście zależy to od rodzaju wybranej pompy ciepła i wysokości dotacji, którą możemy otrzymać. Kolejną kwestią jest również sam budynek, w którym ma zostać zainstalowana nowa pompa ciepła. Tutaj powstaje pytanie - czy jej montaż w starym domu również ma sens?

Porównaj wady i zalety różnych rodzajów pomp ciepła

Istnieją 3 rodzaje pomp ciepła, które różni to, jaką energię pobraną z otoczenia wykorzystują do swojej pracy. Możesz więc spotkać się z pompą ciepła typu:

W Polsce najczęściej instalowanym typem pompy ciepła jest powietrze-woda, która również najlepiej sprawdza się w gęsto zaludnionych terenach. Decydując się na pompę ciepła grunt-woda, musimy liczyć się natomiast z koniecznością wykopania studni głębinowych na naszej działce, co zdecydowanie zwiększy koszt inwestycji początkowej. W rezultacie montaż pompy grunt-woda może być nawet dwa razy droższy, niż zakup pompy powietrze-woda. 

Pompa ciepła w starym domu? Tak, ale pod pewnym warunkiem

Pompy ciepła najlepiej nadają się do nowych budynków, posiadających ogrzewanie podłogowe i dobrą izolację. Fakt ten nie wyklucza jednak ich montażu również w starych budynkach - muszą tylko zostać spełnione pewne warunki. Zanim zdecydujesz się na instalację pompy ciepła w Twoim domu, musisz posiadać informacje dotyczące jego:

Dlaczego? Montaż pompy ciepła w starym, źle zaizolowanym domu z wysokim zapotrzebowaniem na energię raczej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Dlatego w przypadku starego budynku dużą rolę odgrywa odpowiednia izolacja, dzięki której straty ciepła zostaną zminimalizowane, wpływając tym samym na wzrost efektywności pompy ciepła

Termomodernizacja może okazać się niezbędna w przypadku starego budynku

W ramach termomodernizacji można np.: wymienić okna i drzwi, zaizolować dach lub strop, ocieplić ściany zewnętrzne czy dokonać modernizacji instalacji wentylacyjnej, w ramach której dojdzie do wymiany na instalację mechaniczną z rekuperacją

Oszczędność, przyjazność dla środowiska i łatwa obsługa

Decydując się na instalację pompy ciepła każdy z nas chce wiedzieć, kiedy ta niemała inwestycja się zwróci. Zwrot z początkowej inwestycji w pompę ciepła wynosi zazwyczaj do około 8 lat. 

Dzięki inteligentnemu systemowi możesz sterować pompą ciepła na odległość

Może to wprawdzie wydawać się długo, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, iż w kolejnych latach w naszym kraju będzie kładziony jeszcze większy nacisk na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i przejście na bardziej ekologiczny sposób ogrzewania. Zdecydowanie warto również podkreślić zaletę pompy ciepła, jaką jest inteligentny system, dzięki któremu można zdalnie sterować urządzeniem na przykład za pomocą smartfona. 

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest krokiem w stronę samowystarczalności energetycznej


Pompa ciepła zapewni Ci całkowitą niezależność od dostaw gazu czy węgla. Jej połączenie z fotowoltaiką będzie natomiast krokiem w stronę samowystarczalności energetycznej. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu Pompa ciepła i fotowoltaika - czy to duet idealny?

Rozważasz inwestycję do pompy ciepła? Skorzystaj z naszego kalkulatora online, dzięki któremu już w kilka kliknięć otrzymasz darmową orientacyjną ofertę cenową.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?