7 powodów, dla których warto posiadać rekuperację

7 powodów, dla których warto posiadać rekuperację

Powietrze wywiewane przekazuje ciepło do świeżego powietrza, które dostaje się do wnętrza już podgrzane. W miesiącach letnich można na opak również schłodzić świeże powietrze. Jakie inne korzyści daje nam rekuperacja i dlaczego warto w nią zainwestować?

Powietrze wywiewane przekazuje ciepło do świeżego powietrza, które dostaje się do wnętrza już podgrzane. W miesiącach letnich można na opak również schłodzić świeże powietrze. Jakie inne korzyści daje nam rekuperacja i dlaczego warto w nią zainwestować?

1. Zmniejszenie strat ciepła w domu

Rekuperacja wykorzystuje ciepło z powietrza wywiewanego, a następnie przekazuje je do świeżego chłodnego powietrza, które dostaje się do wnętrza już podgrzane, zmniejszając w ten sposób straty ciepła w domu

Tradycyjne wietrzenie przyczynia się do wychładzania obiektu

W przypadku konwencjonalnej wentylacji okiennej dochodzi do dużych strat ciepła, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Po otwarciu okien, do wnętrza dostaje się zimne powietrze, które szybko schładza powietrze w pomieszczeniach, a przy dłuższej wentylacji także ściany i podłogi. Dzięki rekuperacji stale wentylujesz, ale jednocześnie zapobiegasz wychłodzeniu obiektu. Co więcej, możesz już zapomnieć o nieprzyjemnych przeciągach.

2. Chłodzenie powietrza w miesiącach letnich

Dla jeszcze lepszego efektu podgrzewania powietrza, ale także jego chłodzenia w miesiącach letnich, stosuje się gruntowy wymiennik ciepła w połączeniu z rekuperacją. Gruntowy wymiennik ciepła jest zakopany pod ziemią, gdzie temperatura pozostaje stabilna przez cały rok, co pomaga w bardziej efektywnym podgrzewaniu powietrza zimą i chłodzeniu latem

Rekuperacja pomoże schłodzić powietrze w miesiącach letnich

Dzięki rekuperacji możesz zatem zapewnić dopływ chłodniejszego powietrza w upalne letnie dni, bez konieczności posiadania zainstalowanej klimatyzacji.

3. Oszczędności na ogrzewaniu (lub klimatyzacji)

Zmniejszenie strat ciepła w domu idzie w parze z oszczędnościami na ogrzewaniu. Wielu z nas stara się oszczędzać na ogrzewaniu w ten sposób, że praktycznie nie otwiera okien w miesiącach zimowych. Niewystarczająca wentylacja może jednak powodować nie tylko problemy zdrowotne, ale także powstawanie wilgoci i pleśni

“W celu instalacji rekuperacji należy wybrać firmę, która posiada certyfikat na wykonywanie czynności montażowych i serwisowych dla danej marki rekuperatora”.

Rekuperacja zapewnia ciągłą i wystarczającą wymianę powietrza, a budynek nie wychładza się, co pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Natomiast w lecie sytuacja wygląda odwrotnie, kiedy rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła przyczynia się głównie do wstępnego schłodzenia powietrza, co pozwala na oszczędności kosztów eksploatacji klimatyzacji.

4. Wysoka jakość powietrza

Główną zaletą rekuperacji jest wyższa jakość powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, a co za tym idzie lepsza jakość życia. Świeże powietrze jest niezbędne do prawidłowego dotlenienia, a jego brak prowadzi do zmęczenia, bólów głowy czy zaburzeń snu. W dzisiejszych czasach, gdy budynki są bardzo dobrze uszczelnione plastikowymi oknami i ociepleniem, dopływ świeżego powietrza jest zdecydowanie za mały. 

Rekuperacja pomaga w dostarczaniu świeżego powietrza do wnętrza domu

Niestety, wielu z nas nie wietrzy wystarczająco. Dlaczego? Zazwyczaj boimy się nadmiernej utraty ciepła, bądź próbujemy zaoszczędzić w ten sposób na kosztach ogrzewania. Dlatego warto postawić na rekuperację, która  zapewnia wystarczający dopływ świeżego powietrza bez konieczności myślenia o regularnym otwieraniu okien.

5. Nie daj się wilgoci

Kolejnym problemem wynikającym z niedostatecznej wentylacji jest zatrzymywanie wilgoci we wnętrzu. Prowadzi to nie tylko do nieprzyjemnego stęchłego powietrza - przy braku wystarczającej wentylacji przez dłuższy okres czasu, zaczniesz borykać się z powstającą pleśnią i bakteriami. 

Nawilżacz powietrza świetnie współgra z rekuperacją

Rekuperacja nie tylko pomaga utrzymać optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych poprzez wentylowanie jej nadmiaru, ale także częściowo pomaga przy zbyt suchym powietrzu. Jeśli borykasz się z tym drugim problemem, możesz używać rekuperację w połączeniu z nawilżaczem powietrza.

6. Wnętrze bez pleśni

Ściany pokryte pleśnią to nie tylko problem estetyczny – pleśnie wytwarzają drażniące zarodniki, które powodują problemy zdrowotne. Gdy na ścianach pojawi się pleśń, w większości przypadków nie jest tak łatwo się jej pozbyć. Często koniecznością okazuje się całkowite usunięcie tynku, zrywanie tapet czy wymiana dywanów.

Rekuperacja zapobiega powstawaniu pleśni

Problemy z nadmierną wilgocią i powstawaniem pleśni pojawiają się zwłaszcza w starszych budynkach, w których zamontowano okna plastikowe lub ocieplono ich elewację, nie myśląc o wystarczającej wentylacji. Również w tym przypadku pomoże rekuperacja, która zadba o stabilną temperaturę i wilgotność we wnętrzu. Bez obaw - rekuperacja może być montowana również w starszych budynkach.

7. Filtracja powietrza dla alergików i astmatyków

Rekuperacja nie tylko podgrzewa świeże powietrze, ale także je filtruje. Dzięki temu usuwa zanieczyszczenia i alergeny, co szczególnie docenią alergicy i astmatycy.

Rekuperacja nie tylko podgrzewa czy ochładza, ale również filtruje powietrze

Filtracja powietrza w rekuperacji również przyczynia się do zmniejszenia zapylenia, dzięki czemu nie tylko będzie Ci się lepiej oddychać, ale również nie będziesz musieć tak często sprzątać. 

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?