Oszczędności
Niskie koszty eksploatacji to jeden z głównych powodów rosnącego zainteresowania pompami ciepła. Zakup pompy okazuje się być sprytnym sposobem na poradzenie sobie z niedawnym gwałtownym wzrostem cen energii.
Przechodząc z ogrzewania gazowego zaoszczędzisz połowę rocznych kosztów. A jeżeli do tej pory w Twój dom był ogrzewany prądem, zaoszczędzisz nawet do 2/3 kosztów.
Cena i pobieranie dotacji
Zakup pompy ciepła wiąże się ze stosunkowo dużą inwestycją początkową, która na koniec bez wątpienia się opłaci. Jej zwrot wynosi około 6-7 lat, a im wyższa energochłonność domu, tym czas ten staje się krótszy.
Nie musisz jednak pokryć kosztów tej niemałej inwestycji wyłącznie z własnej kieszeni. Korzystając z rządowego programu dotacji otrzymasz dofinansowanie do Twojej nowej pompy ciepła. W 2022 roku w ramach ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze można ubiegać się o dotację na wymianę nieekologicznego źródła ciepła sięgającą nawet 69 tysięcy złotych. Oprócz ogólnopolskich programów, istnieje także możliwość ubiegania się o dofinansowanie w ramach programów lokalnych.
Ile zatem może kosztować nowa pompa ciepła? W celu uzyskania indywidualnej oferty cenowej w kilka kliknięć, zobacz nasz kalkulator pompy ciepła.
Bezobsługowość i stabilna wydajność grzewcza
Posiadanie pompy ciepła nie będzie wymagało od Ciebie żadnej pracy - żadnego magazynowania paliwa stałego, żadnego rozpalania w piecu, dokładania do niego, wynoszenia popiołu czy czyszczenia komina.
Co więcej, pompa ciepła oznacza gwarancję stabilnej wydajności grzewczej, dzięki której w Twoim domu będzie utrzymywała się stała temperatura, którą nastawisz według własnych potrzeb. Nie będzie trapić Cię chłód lub naopak nadmierne ciepło, jak to ma miejsce przy korzystaniu ze starych typów kotłów.
Inteligentne funkcje
Pompą ciepła możesz w łatwy sposób sterować za pomocą tabletu lub telefonu komórkowego, a to z dowolnego miejsca, w którym masz połączenie z Internetem.
Inteligentne funkcje umożliwią Ci ustawienie odpowiedniej temperatury przed powrotem z pracy czy urlopu, dzięki czemu nie będzie na Ciebie czekać zimny piec, ale przyjemne ciepło domu.
Łatwa instalacja i utrzymanie
Pompę ciepła można podłączyć do istniejącego systemu grzewczego. Instalacja ta jest łatwa i nie trwa więcej, niż 4 dni. Montaż może odbyć się o każdej porze roku, łącznie z sezonem grzewczym. W takim przypadku zapewnimy Ci wystarczającą ilość grzejników konwektorowych na czas wykonywania instalacji, aby zachować Twój komfort cieplny.
Serwis pompy ciepła nie jest obowiązkowy dla zwykłych gospodarstw domowych, jednak zalecamy wykonywanie go raz w roku. W ten sposób wydłużysz żywotność pompy i obniżysz koszty jej eksploatacji. Za pomocą kilku kliknięć możesz zamówić u nas przegląd serwisowy, zarówno jednorazowy, jak i regularny, dzięki czemu pilnowanie terminów będziesz mieć z głowy.
Niezależność od węgla i gazu
Pompa ciepła zapewni Ci całkowitą niezależność od dostaw gazu czy węgla. Jej połączenie z fotowoltaiką będzie natomiast krokiem w stronę samowystarczalności energetycznej.
Przez większą część roku urządzenia w Twoim gospodarstwie domowym będą działać dzięki energii słonecznej. Co więcej, wyprodukowany prąd możesz przechowywać w akumulatorze i korzystać z niego nawet wtedy, gdy nie świeci słońce.
Ekologia i zakaz starych kotłów
W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej interesują się zrównoważonym rozwojem i ochroną naszej planety, ponieważ tylko w ten sposób możemy zadbać o jej świetlaną przyszłość. Pompa ciepła w pełni wpisuje się w ten trend – jest przyjazna środowisku. Podczas swojej pracy nie wytwarza żadnych oparów czy śmierdzącego dymu, który ma negatywny wpływ na powietrze i zanieczyszcza środowisko.
Jednak nawet ci, którzy niezbyt przejmują się ekologią i przyszłością naszej planety, muszą dostosować się do nowych trendów. A zakazów mających na celu ochronę środowiska będzie jedynie przybywać. Od 1 stycznia 2022 wszedł w życie kolejny etap tak zwanej uchwały antysmogowej na terenie Śląska i Podkarpacia.
Oznacza to, iż na terenie tych województw obowiązuje zakaz palenia w piecach na węgiel, które nie posiadają tabliczki znamionowej zawierającej podstawowe informacje dotyczące parametrów pieca. Nie wolno także używać pieców starszych niż 10 lat. Właściciele budynków, którzy nie dostosują się do obecnie panującego zakazu, będą musieli liczyć się z wysokimi karami.
W przyszłym roku zakaz stosowania kopciuchów zacznie obowiązywać również w innych województwach - mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim i małopolskim. W 2024 roku z przestarzałymi, pozaklasowymi kotłami na paliwa stałe będą musieli pożegnać się natomiast mieszkańcy kolejnych województw - zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i dolnośląskiego. W dalszych latach zakaz ten zacznie stopniowo obowiązywać w pozostałych województwach.
Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią pompę ciepła. Albo już dziś skontaktuj się z naszymi ekspertami Woltair, którzy zaprojektują optymalne rozwiązanie grzewcze dla Twojego domu, dzięki któremu już wkrótce zaczniesz korzystać z wszystkich zalet pompy ciepła.