Jak ogrzewać nie tylko nowy budynek w 2021 roku - obecne trendy w ogrzewaniu

Jak ogrzewać nie tylko nowy budynek w 2021 roku - obecne trendy w ogrzewaniu

Ekologiczne ogrzewanie domu nie jest trendem tylko dla osób uważanych za eko fanatyków, którzy najchętniej zamieszkaliby w lesie i zajadali się kiełkami, w celu produkowania zerowej emisji dwutlenku węgla. Mówimy tutaj o racjonalnym podejściu człowieka, który chce oszczędzić zarówno środowisko naturalne, jak i swój rodzinny budżet.

Ekologiczne ogrzewanie domu nie jest trendem tylko dla osób uważanych za eko fanatyków, którzy najchętniej zamieszkaliby w lesie i zajadali się kiełkami, w celu produkowania zerowej emisji dwutlenku węgla. Mówimy tutaj o racjonalnym podejściu człowieka, który chce oszczędzić zarówno środowisko naturalne, jak i swój rodzinny budżet.

Sprawdźmy, jakie rodzaje ogrzewania są najczęściej używane i jak spełniają one aktualne wymagania.

Jak wykorzystać praktycznie zerową energię?

Jeśli idea ekologii jest Ci bliska, część energii, którą będziesz zużywać w swoim domu, musi pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Wskaźnik energochłonności pomoże Ci przeanalizować obecną sytuację. Monitoruj wszystkie systemy techniczne w budynku oraz spójrz na niego jako na jedną całość. W wyniku uwzględnij:

  • ogrzewanie domu,
  • oświetlenie,
  • ogrzewanie wody,
  • wilgotność powietrza,
  • wietrzenie.

Teraz będziesz mieć jasność, ile dostarczanej energii łącznie zużywasz oraz dokonasz porównania z wartością nieodnawialnej energii pierwotnej.

Jak ogrzewa się nowe budynki w roku 2021

Z jakim rodzajem ogrzewania spotykamy się najczęściej w nowych budynkach w 2021 roku oraz jak wyżej wymienione cele zostają przez nie spełnione?

1. Energia elektryczna z sieci jest już passe

Energia elektryczna nie jest najlepszym wyborem. Kotły elektryczne, elektryczne ogrzewanie podłogowe oraz elektryczne bojlery nie spełniają współczesnych wymagań, co przekłada się na ogólnie wysoką cenę. Przyjaźniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem może być kombinacja z dodatkowym źródłem.

Polecamy rozważenie połączenia elektrowni fotowoltaicznej z pompą ciepła.

Nowoczesny dom posiadający panele słoneczne oraz pompę ciepła

2. Ogrzewanie elektryczne z dodatkowym źródłem

Pozyskiwanie energii z przyrody jest możliwe dzięki jej naturalnej sile, która drzemie na przykład w słońcu bądź drewnie. W podobny sposób będzie działać mniejsza pompa typu powietrze-powietrze, która zaskoczy Cię swoją wydajnością, jednocześnie wykorzystując technologię odnawialnego źródła energii co do joty. 

3. Kocioł na gaz ziemny

Innym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych może być kondensacyjny kocioł gazowy, podłączony do instalacji grzewczej. Jednak w najbliższej przyszłości prawdopodobnie również on będzie musiał zostać uzupełniony o dodatkowe źródło, które będzie wykorzystywało odnawialną energię.

Kondensacyjny kocioł gazowy

4. Pompa ciepła

Pompa ciepła to powszechne rozwiązanie, które w stu procentach spełnia obecne wymagania. Wprawdzie pompa zużywa energię elektryczną, jednak jest to tylko ułamek energii, która następnie zostaje wytworzona. Wszystkie typy pompy ciepła są dla współczesnych gospodarstw domowych wydajnym źródłem energii, spełniając przy tym nawet najbardziej wymagające cele środowiskowe. Bezobsługowa praca oraz długa żywotność pomp ciepła niewątpliwie działa na ich korzyść. 

Dzięki rządowym dotacjom obniżysz koszt inwestycji

Wskazówka: cena pomp ciepła jest zazwyczaj wysoka. Na szczęście o środowisku myślą nie tylko pojedyncze osoby, ale także Unia Europejska i poszczególne państwa. Dzięki temu można uzyskać korzystne dotacje na pompę ciepła, a tym samym znacznie zaoszczędzić na kosztach inwestycji.

5. Palenie drewnem

Drewno oraz powiązane z nim produkty (pelety, brykiety) są, według obecnych przepisów, traktowane jako odnawialne źródła energii. Możesz zatem wyposażyć swój nowy dom w kocioł na drewno, a będzie on jednocześnie ciepły i ekologiczny.

To wszystko musi do siebie pasować

Pomoc eksperta ma znaczenie

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Dotyczy to również ogrzewania Twojego domu. Dlatego radzimy, aby nie zostawiać nic przypadkowi i zasięgnąć opinii eksperta, który dokona szczegółowej analizy na miejscu. Pamiętaj, że każdy budynek jest inny, tak samo jak jego otoczenie. Wygoda i spokój to nie tylko kwestia podjęcia właściwej decyzji oraz prawidłowego wykonania instalacji. Równie ważna jest możliwość regularnego serwisowania oraz kontroli Twojego nowego urządzenia. 

Życzymy Ci dokonania tego najlepszego wyboru!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?