Na rynku dostępnych jest wiele opcji, a ważną rolę w podejmowaniu decyzji odgrywa szereg istotnych parametrów. Ale jak się w tym wszystkim zorientować i w jaki sposób wybrać to najbardziej optymalne rozwiązanie? Aby znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych informacji o fotowoltaice.
Elektrownia fotowoltaiczna i jej elementy
W wielu artykułach możesz spotkać się z pojęciem elektrowni słonecznej, jak również elektrowni fotowoltaicznej. Czym zatem się różnią? Niczym. Oba terminy mają to samo znaczenie i w ten sam sposób odnoszą się do urządzeń wytwarzających energię elektryczną z promieniowania słonecznego.
Elektrownia fotowoltaiczna (w skrócie fotowoltaika) składa się z dwóch podstawowych elementów: paneli fotowoltaicznych (słonecznych) oraz falownika. Panele fotowoltaiczne przekształcają padające na nie promieniowanie słoneczne w prąd stały. Falownik, nazywany także inwerterem, zamienia natomiast prąd stały na energię elektryczną o takich parametrach, które umożliwiają zasilanie zwykłych urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci.
W skład elektrowni fotowoltaicznej wchodzą również inne elementy - rozdzielnica z elementami zapewniającymi poprawne działanie i bezpieczeństwo, system sterujący i monitorujący oraz przyłącze kablowe. Do fotowoltaiki można dodatkowo zainstalować akumulator gromadzący nadmiar wyprodukowanej energii, którą można następnie wykorzystać w momencie, gdy słońce akurat nie świeci.
Z czego składa się panel fotowoltaiczny?
Panel fotowoltaiczny (lub moduł) składa się z kilku połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. Z przodu pokryty jest wytrzymałym szkłem, najczęściej w aluminiowej ramce, z tyłu znajduje się plastikowa folia i konektor służący do połączenia z innymi elementami elektrowni.
W zależności od rodzaju ogniw fotowoltaicznych, panele mogą być: polikrystaliczne, monokrystaliczne lub amorficzne. Różnią się one właściwościami, wydajnością i zdolnością do przetwarzania energii z rozproszonego światła słonecznego.
Panele monokrystaliczne mają wysoką wydajność w idealnych warunkach (kąt nachylenia i orientacja dachu względem słońca). Chociaż produkcja energii jest początkowo wolniejsza, panele te dostarczają ją bardziej efektywnie. Panele polikrystaliczne mają natomiast nieco niższą wydajność, ale jednolitą moc. Panele amorficzne mają wyższą czułość przy niskim natężeniu promieniowania słonecznego. Ich wydajność jest jednak znacznie niższa, dlatego należałoby pokryć nimi około dwa razy większą powierzchnię, aby osiągnąć taką samą wydajność, jak w przypadku dwóch poprzednich rodzajów paneli.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli posiadasz dach o idealnej orientacji i kącie nachylenia, bardziej sprawdzą się tutaj panele monokrystaliczne. Panele te są także najczęściej używane w naszych szerokościach geograficznych. Panele polikrystaliczne są natomiast bardziej odpowiednie dla miejsc, w których światło jest bardziej rozproszone i pada z boku.
Kluczowe właściwości
Przy wyborze odpowiednich paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę orientację domu względem słońca (o czym wspomnieliśmy powyżej). Do kluczowych czynników zaliczana jest również moc, wydajność, żywotność, waga i wymiary paneli. Nie bez znaczenia jest także ich strona wizualna – będą stanowić część Twojego domu, która nie powinna w żaden sposób przeszkadzać.
Wymiary
Panele fotowoltaiczne są dostępne w różnych rozmiarach. Woltair montuje panele w rozmiarze 2108 × 1048 × 40 mm, które można umieścić zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Montaż pionowy jest bardziej powszechny i tańszy, ponieważ wykorzystuje mniej elementów montażowych i kotwiących.
Wydajność
Wydajność paneli fotowoltaicznych wskazuje, jaki procent otrzymanej energii słonecznej system jest w stanie zamienić na energię elektryczną.
Mimo, iż wydajność ta jest stale zwyższana, ma ona jednak swoje granice – ze względu na prawa fizyki nie da się przekroczyć 34%. Wydajność paneli, które znajdziesz w ofercie Woltair, wynosi ponad 20%.
Moc
Im bardziej wydajny panel fotowoltaiczny, tym wyższa jest jego moc. Jest ona mierzona w jednostkach Wp (wattpeak). Każde 1000 Wp wyprodukuje około 1 MWh energii elektrycznej rocznie.
Moc paneli fotowoltaicznych dostarczanych obecnie przez Woltair wynosi około 450 Wp.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku domów jednorodzinnych obowiązuje limit maksymalnej wielkości elektrowni fotowoltaicznej, której moc nie może przekroczyć 10 kWp. Eksploatacja elektrowni mieszczącej się w tym limicie nie wymaga posiadania koncesji, która wiąże się z załatwianiem sporej ilości spraw administracyjnych i dokumentacji.
Jest to jednocześnie górna granica wyznaczona w ramach programu Mój Prąd, dzięki któremu możesz otrzymać dotację na zakup fotowoltaiki i tym samym pokryć część kosztów tej niemałej inwestycji. Więcej o możliwościach pozyskania dotacji na fotowoltaikę przeczytasz na naszym blogu.
Żywotność
W przypadku paneli fotowoltaicznych wysokiej jakości możemy mówić o żywotności sięgającej nawet do 40 lat oraz o wydajności spadającej o około 0,7% rocznie. Gwarancja wydajności panelu wynosi do 25 lat - masz pewność, że przez ten okres czasu jego wydajność spadnie maksymalnie o 15%.
Wygląd i inne właściwości
Panele monokrystaliczne mają zwykle odcień brązu lub czerni, panele polikrystaliczne są natomiast niebieskie. Jak już wspomniano, panele najczęściej wyposażone są w aluminiową ramę, dzięki czemu są bardzo mocne i trwałe.
Dostępne są jednak również panele bezramowe, całkowicie szklane, kolorowe lub przezroczyste. Panele typu szkło-szkło posiadają szereg zalet – materiał ten nie ulega degradacji, nie jest reaktywny i nie pali się. Co więcej, są one również bardzo odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne czy działanie wody, jak i na wysokie napięcie, dzięki czemu nie wymagają uziemienia. Ich wadą jest jednak wyższa cena zakupu.
W szerokiej ofercie na rynku nie brakuje elastycznych paneli, które można przymocować do nierównych podłoży, jak również paneli dwustronnych. Istnieją także lekkie panele, ważące około 7 kg, co stanowi około jednej trzeciej wagi konwencjonalnych typów. To jednak nie wszystko. Istnieje nawet możliwość zakupu paneli, które będą wbudowane bezpośrednio w pokrycie dachowe.
Opcji jest wiele, jednak w przypadku specjalnych typów paneli fotowoltaicznych zawsze trzeba liczyć się z ich wyższą ceną. Wybierając panele dla Twojego domu rozważ, który typ naprawdę się opłaci w stosunku do jego wydajności.
Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice? Przeczytaj:
- Jak przygotować dom pod instalację elektrowni fotowoltaicznej? (jeśli dopiero go budujesz)
- Idealne położenie paneli słonecznych na dachu: najważniejsze zasady, które musisz znać
- Jak wykorzystać energię słoneczną w domu?
- Pompa ciepła i fotowoltaika - czy to duet idealny?
Albo skontaktuj się bezpośrednio z naszymi ekspertami Woltair i dowiedz się o konkretnych opcjach rozwiązań dla Twojego domu.