Idealne położenie paneli słonecznych na dachu: najważniejsze zasady, które musisz znać

Idealne położenie paneli słonecznych na dachu: najważniejsze zasady, które musisz znać

W tym celu idealnie sprawdzi się powierzchnia dachu, która znajduje się najbliżej słońca. To właśnie dlatego dachy budynków od lat są z powodzeniem wykorzystywane do instalacji elektrowni słonecznych, a trend ten nieustannie wzrasta. 

W tym celu idealnie sprawdzi się powierzchnia dachu, która znajduje się najbliżej słońca. To właśnie dlatego dachy budynków od lat są z powodzeniem wykorzystywane do instalacji elektrowni słonecznych, a trend ten nieustannie wzrasta. 

Elektrownia fotowoltaiczna na dachu domu jednorodzinnego

Na co należy jednak zwrócić szczególną uwagę, decydując się na kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne? Czy sposób, w jaki zostaną one zamontowane, ma znaczenie?

Optymalny kierunek ustawienia i kąt nachylenia paneli

Panele fotowoltaiczne służą do przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną. W zależności od typu paneli, ich wydajność w trakcie rzeczywistej eksploatacji waha się w granicach 8 - 17%

Panele fotowoltaiczne służą do przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną

W praktyce oznacza to, że z padającego promieniowania słonecznego, które ma moc około 1000 W/m2, ogniwo słoneczne wyprodukuje od 80 do 170 W/m2. Chcąc zatem uzyskać 1kW energii ze słońca, będziemy potrzebować około 7 m2 paneli fotowoltaicznych. 

Kąt nachylenia oraz orientacja mają wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych

Optymalnym rozwiązaniem jest skierowanie paneli słonecznych na południe. Odchylenia do 30° od osi południowej oznaczają obniżenie sprawności paneli od 5 do 10%. Natomiast kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych powinien mieścić się w zakresie 25 – 40°. Zasady te dotyczą zarówno montażu paneli fotowoltaicznych, jak kolektorów słonecznych. 

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu

W przypadku nowego domu, decyzja o montażu fotowoltaiki na dachu powinna zostać podjęta już na etapie przygotowania projektu. 

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej wymaga szczegółowego zaplanowania 

Nośność więźby dachowej musi być dostosowana do dodatkowego obciążenia i w razie potrzeby zweryfikowana przez inżyniera budowlanego. Jednocześnie należy uwzględnić połączenie paneli z innymi systemami technicznymi wyposażenia budynku. Te zasady dotyczą również już wybudowanych domów oraz tych w trakcie remontu, które pragniemy wyposażyć w panele fotowoltaiczne bądź kolektory słoneczne.

Sposób mocowania paneli (rodzaj aluminiowej konstrukcji nośnej i jej mocowanie do konstrukcji dachu) zależy od:

  • warunków atmosferycznych (śnieg, wiatr) panujących w danym miejscu, 
  • ilości godzin nasłonecznienia, 
  • rodzaju zastosowanego pokrycia dachowego,
  • innych specyficznych warunków lokalnych.

Właściwe zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej oraz jej podłączenie należą do wysoce profesjonalnych czynności, dlatego konieczne jest powierzenie ich w ręce ekspertów. 

Sposób mocowania paneli fotowoltaicznych zależy od kilku faktorów

System odgromienia należy do obowiązkowego wyposażenia każdego domu. Jeżeli jednak nie działa, bądź nie podlega regularnym kontrolom, działanie paneli słonecznych również może być zagrożone. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy instalacja wprawdzie działa bez zarzutów, ale nie jest prawidłowo podłączona do paneli słonecznych.

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do systemu odgromienia musi zostać wykonane przez uprawnioną firmę

Ochrona odgromowa jednak nie wystarczy. Konieczne jest również dobranie dodatkowej ochrony przeciwprzepięciowej, która powinna dokładnie odpowiadać rozmiarowi, funkcji i typowi instalacji fotowoltaicznej. Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do systemu odgromienia musi zostać wykonane przez uprawnioną firmę, zgodnie z obowiązującymi przepisami, na podstawie których następnie wystawi ona protokół z dokonanej kontroli.

Pomoc ekspertów to podstawa sukcesu

Prawidłowo zaprojektowana elektrownia słoneczna może zaoszczędzić gospodarstwu domowemu znaczne środki na ogrzewanie ciepłej wody, wspomaganie ogrzewania czy wytwarzanie energii elektrycznej.

Własna elektrownia fotowoltaiczna zmniejszy negatywny wpływ Twojego gospodarstwa domowego na środowisko

Co więcej, wykorzystanie energii słonecznej zmniejsza negatywny wpływ gospodarstwa domowego na środowisko naturalne, poprzez zaoszczędzenie nawet tysięcy kilogramów CO2 w skali roku.

Eksperci zaprojektują oraz wykonają instalację fotowoltaiczną dostosowaną do Twoich potrzeb

Na rynku możemy obecnie znaleźć wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych, a wybór tego właściwego rozwiązania nie należy do najłatwiejszych. Dlatego warto skonsultować się z ekspertami, którzy zaprojektują i wykonają instalację optymalną dla potrzeb Twojego gospodarstwa domowego, biorąc pod uwagę zarówno lokalizację, jak i wszystkie specyficzne warunki, które musi ona spełnić.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?