Żywotność paneli fotowoltaicznych - fakty i mity

Żywotność paneli fotowoltaicznych - fakty i mity

Czy mają rację? W dzisiejszym artykule zarówno przedstawiamy fakty, jak i obalamy mity, na temat żywotności, działania i wyboru producenta paneli fotowoltaicznych.

Czy mają rację? W dzisiejszym artykule zarówno przedstawiamy fakty, jak i obalamy mity, na temat żywotności, działania i wyboru producenta paneli fotowoltaicznych.

Najczęstszy dylemat - żywotność paneli fotowoltaicznych

Jednym z czynników, który w zasadniczy sposób wpływa na decyzję o zakupie domowej elektrowni słonecznej, jest niewątpliwie żywotność paneli fotowoltaicznych. I nic dziwnego. Mimo, iż czerpanie energii ze słońca się opłaca, a nawet częściowa samowystarczalność energetyczna jest zdecydowanie tego warta, początkowa inwestycja w niezbędny sprzęt z pewnością nie jest bez znaczenia. 

Żywotność nowoczesnych paneli fotowoltaicznych wynosi około 25 lat

Przyszli właściciele elektrowni słonecznych chcą mieć pewność, że za kilka lat nie będą musieli ponownie sięgnąć głęboko do portfela – ani w celu wymiany paneli, ani ich naprawy. Jak długo wytrzymuje przeciętny panel fotowoltaiczny? I czy może ulec uszkodzeniu przez panujące warunki atmosferyczne?

W praktyce panel słoneczny może wytrzymać nawet 35 lat

Żywotność panelu słonecznego zależy od jego konstrukcji i zastosowanej technologii. Zdarza się, że w Internecie natkniemy się na jakąś opinię sugerującą, iż panele fotowoltaiczne nie wytrzymują dłużej, niż 10-15 lat. Prawda jest jednak inna i to już od dłuższego czasu. Technologia stale się rozwija, dzięki czemu trwałość paneli słonecznych stopniowo wzrasta.

“Żywotność paneli fotowoltaicznych zdecydowanie przekracza 15 lat. Większość producentów udziela 25-letniej gwarancji, w postaci gwarancji mocy powyżej 85%. Panel posiada dłuższą żywotność, jednak z czasem stopniowo zaczyna spadać jego wydajność. W praktyce panel może spokojnie wytrzymać nawet 35 lat, tylko że z obniżoną wydajnością”.

Jednym z ostatnich dużych kroków ku wydłużeniu żywotności paneli było wprowadzenie specjalnych podwójnie przeszklonych paneli fotowoltaicznych, zwanych również glass-glass. Są one zamknięte w hartowanym szkle, co spowalnia ich starzenie. Co więcej, ich cena nie różni się aż tak bardzo od ceny starych modeli.

Panele fotowoltaiczne z Chin. Tak czy nie?

Mimo, że w przeszłości fotowoltaika wyprodukowana w Chinach i Korei była zazwyczaj określana mianem paneli „niższej jakości”, nie musi to być jednak prawdą. Ogniwa fotowoltaiczne działają na tej samej zasadzie w przypadku wszystkich paneli, niezależnie od ich producenta. Większość paneli jest produkowana w Azji, a powód jest prosty - koszty produkcji paneli w Europie są kilkakrotnie wyższe, niż w Azji.

Grad, deszcz, śnieg - ile mogą wytrzymać panele?

Inwestując w panele słoneczne nie musisz obawiać się uszkodzenia różnych części ruchomych czy elektroniki – na panelu nie ma takich elementów, które miałyby negatywny wpływ na jego żywotność. Głównym wrogiem paneli słonecznych są przede wszystkim niekorzystne warunki pogodowe

Panele fotowoltaiczne ą poddawane testom wytrzymałościowym

To z ich powodu obniża się wydajność paneli, ogniwa ulegają stopniowej degradacji, a w wyjątkowych przypadkach występujące warunki atmosferyczne mogą również powodować poważniejsze uszkodzenia paneli. Panele słoneczne tracą swoją efektywność na skutek zjawisk atmosferycznych powodujących degradację materiału. Innymi słowy, przez ciągłe świecenie słońca lub padający deszcz czy śnieg, materiał po prostu się starzeje. Każde urządzenie elektryczne z czasem traci sprawność i niestety dotyczy to również fotowoltaiki.

“Obecne panele są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, niż starsze panele. Oczywiście nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że panel nie może pęknąć podczas ekstremalnie silnego gradu, ponieważ są one testowane na uderzenia gradu o średnicy 25 mm i prędkości 80 km/h”.

Zdecydowanie nie oznacza to jednak, że właściciele elektrowni słonecznych muszą się bać każdego gradobicia. Oprócz tych podstawowych testów, niektórzy producenci wykonują także inne testy wytrzymałościowe, a niektóre typy paneli radzą sobie również z większym gradem, czy nawet prędkościami dochodzącymi do 110,5 km/h. Wprawdzie większość paneli bez problemu poradzi sobie ze zwykłym gradem, jednak nie koniecznie wytrzymają one bardziej intensywne opady. W taki przypadku, gdy tylko pogoda na to pozwoli, zaleca się sprawdzenie elektrowni i jak najszybszą wymianę uszkodzonych paneli, aby uniknąć utraty wydajności. 

Panele mogą ulec zniszczeniu w przypadku ekstremalnie silnych opadów gradu

Pamiętaj, aby w żadnym przypadku nie podejmować się wykonania napraw samodzielnie! Ryzykujesz nie tylko swoim zdrowiem, ale także możliwością, że firma ubezpieczeniowa nie zwróci Ci kosztów poniesionej szkody. Dlatego w sytuacji, gdy posiadasz ubezpieczenie obejmujące panele, natychmiast zgłoś uszkodzenie i skonsultuj się z ubezpieczycielem w celu przedyskutowania ich naprawy. 

Naprawa i wymiana paneli fotowoltaicznych powinna zostać wykonana przez ekspertów

Należy również pamiętać, że nawet panele, które na pierwszy rzut oka są w porządku, mogą mieć na sobie mikropęknięcia. W celu ich wykrycia należy powierzyć sprawdzenie paneli specjalistom, którzy dokonają pomiarów elektroluminescencji.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami! 

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?