Jak przygotować dom pod instalację elektrowni fotowoltaicznej?

Jak przygotować dom pod instalację elektrowni fotowoltaicznej?

Gdy już wybierzesz firmę, która dokona instalacji elektrowni fotowoltaicznej, warto następnie wspólnie przedyskutować jej wszystkie najważniejsze aspekty. Całą inwestycję możesz bowiem zacząć planować już na etapie projektowania Twojego przyszłego domu.

Gdy już wybierzesz firmę, która dokona instalacji elektrowni fotowoltaicznej, warto następnie wspólnie przedyskutować jej wszystkie najważniejsze aspekty. Całą inwestycję możesz bowiem zacząć planować już na etapie projektowania Twojego przyszłego domu.

Instalację fotowoltaiczną warto planować już na etapie projektowania domu

Już w trakcie budowy domu można go dostosować tak, aby zapewnić odpowiednie warunki dla ewentualnej instalacji fotowoltaiki. To niczego nie zepsuje, a wręcz przeciwnie. Dzięki wcześniej podjętym krokom będziesz mieć pewność, że zamontowanie paneli fotowoltaicznych będzie tak łatwe, jak to tylko możliwe.

Montaż paneli fotowoltaicznych - czy mogę zrobić to sam?

Możesz samodzielnie zamontować małą elektrownię, która będzie się idealnie nadawać na dach przyczepy kempingowej, vana lub małego domku ogrodowego. Napięcie takiej instalacji nie może przekroczyć 12V, a do jej realizacji będziesz potrzebować jednego lub dwóch paneli słonecznych, baterii, falownika oraz kontrolera. Następnie pozostaje już jedynie życzyć Ci wielu bezchmurnych dni. 

Możesz samodzielnie zamontować elektrownię na dachu swojego vana

Elektrownie wysokiego napięcia wymagają dokonania specjalistycznej i kompleksowej ekspertyzy, dlatego nie nadają się do samodzielnego montażu. Przede wszystkim należy obliczyć, czy nasz dach będzie w ogóle w stanie unieść panele. Wymagana jest również dokumentacja projektowa, rewizja oraz przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej. Jeśli chcesz uniknąć wysokiej grzywny za nieprzestrzeganie ustawy o zarządzaniu energią, lepiej wezwij eksperta.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu konieczna będzie pomoc eksperta

Ile paneli fotowoltaicznych należy zamontować?

Jest to oczywiście kwestia indywidualna. Jednak w Polsce najczęściej spotkasz około 12 paneli na klasycznym domu rodzinnym. Taka domowa elektrownia będzie generować ponad 4000 kWh rocznie.

Elektrownia fotowoltaiczna na dachu

  • Dach orientowany na południe zawsze będzie strzałem w dziesiątkę. Orientacja na południowy wschód czy południowy zachód także sprawdzi się świetnie. Dach orientowany na zachód lub wschód również będziesz w stanie wykorzystać.
Dach orientowany na południe to strzał w dziesiątkę
  • Jeśli już mowa o wielkości przestrzeni nie zapominajmy, że panele można montować na innych budynkach, takich jak garaże czy stodoły. Aby uzyskać dotację na instalację fotowoltaiczną wszystkie obiekty, na których chcesz umieścić panele, muszą być zarejestrowane w katastrze nieruchomości.
Panele słoneczne umieszczone na budynku gospodarczym
  • Jak najmniejsza ilość okien dachowych oraz kominów zapewni, że nic nie będzie przeszkadzać w wykonaniu instalacji, a następnie rzucać cienia na panele. Dlatego najlepiej umieścić wyżej wymienione elementy na północnej stronie dachu.
Okna dachowe czy komin mogą utrudnić instalację oraz pracę fotowoltaiki
  • Nie ma potrzeby wcześniejszego instalowania jakichkolwiek konstrukcji na dachu, w celu przygotowania go na późniejszą instalację fotowoltaiki.

Naprawa dachu przed lub po wykonaniu instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli dach wymaga naprawy, najlepiej dokonać jej przed montażem fotowoltaiki. Panele słoneczne mają bowiem tę zaletę, że odpierają bezpośredni wpływ pogody i otaczającego środowiska. Dlatego oczekuje się, że dzięki nim dach wytrzyma o wiele dłużej. W razie potrzeby panele można bez problemu zdemontować, a następnie ponownie zainstalować. 

Panele słoneczne chronią dach

Idealne miejsce dla falownika (inwertera)

Właściwe umieszczenie falownika ma kluczowe znaczenie. Zajmie on około 0,6 × 0,4 metra (licząc dodatkowy metr wraz z baterią), a idealnym miejscem dla niego będzie suche pomieszczenie,w którym utrzymuje się stosunkowo stała temperatura. Z tego powodu inwerter często jest instalowany na ścianie w pomieszczeniu technicznym, garażu lub kotłowni. W tym samym pomieszczeniu znajdzie się również system centralnego ogrzewania, bądź system ogrzewania wody.

Falownik zwany również inwerterem

Fotowoltaika jest na miejscu. W jaki sposób energia będzie przemieszczać się po domu?

Obok falownika zwykle instalowana jest pomocnicza rozdzielnica, która:

  • dostarcza energię do głównej rozdzielnicy domu (bezpieczniki),
  • chroni elektrownię fotowoltaiczną oraz posiadany sprzęt AGD.

Rura karbowana jako właściwe przygotowanie na ewentualne zmiany

Nie można z góry przewidzieć, ile kabli zostanie ostatecznie poprowadzonych przez Twój dom oraz gdzie dokładnie będą Ci potrzebne na przykład za 10 lat. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu z wyprzedzeniem jest rozciągnięcie giętkich rur karbowanych, zwanych również peszelami.

Karbowana elastyczna  rura, czyli inaczej peszel

 Powinny one mieć co najmniej 5 centymetrów średnicy i prowadzić:

1. Z miejsca pod dachem (zwykle strych) do pomieszczenia technicznego, garażu itp.

Wskazówka: jeśli nie używasz komina do odprowadzania spalin, możesz wykorzystać go w celu poprowadzenia kabli bezpośrednio do pomieszczenia technicznego. Nie ma tu potrzeby instalowania żadnych ochraniaczy.

2. Od falownika do głównej rozdzielnicy elektrycznej.

3. W przypadku większości falowników spotkasz się z monitorowaniem online. Inwerter zapewnia transmisję LAN, która jest bardziej stabilna i wymaga kabla do transmisji danych. WiFi jest dziś standardowym wyposażeniem falownika, niemniej jednak musisz uważać na sygnał.

Rozdzielnica w rozmiarze L? Raczej wybierz XL

Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie budowy, czy jedynie remontu, pamiętaj, że główny wyłącznik w domu może mieć różne rozmiary. W przyszłości możesz zdecydować się na podłączenie dalszych urządzeń w celu optymalizacji zużycia, modułów pomiarowych itp. W tym celu potrzebna będzie dostateczna liczba „połączeń” w rozdzielnicy. Zalecamy zakup rozdzielnicy, która ma co najmniej 25 modułów na szynie DIN. A gdzie następnie ją umieścić? Najlepszym miejscem ponownie okaże się pomieszczenie techniczne. Jeżeli nie możesz już zmienić wielkości posiadanej rozdzielnicy, istnieje możliwość dokupienia rozdzielnicy dodatkowej. 

Rozdzielnica umieszczona obok falownika

Samowystarczalny dom z fotowoltaiką

Przygotuj swój dom na to, że będzie służył jako samowystarczalny obiekt dla całej rodziny. Zharmonizuj funkcjonowanie Twojego gospodarstwa domowego oraz sprzętu AGD z fotowoltaiką. 

Instalacja fotowoltaiczna będzie idealnie współgrać z gospodarstwem domowym

Przekonaj się, że fotowoltaika to właściwy wybór również dla Ciebie!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?