Dlaczego warto wymienić kocioł gazowy na pompę ciepła?

Dlaczego warto wymienić kocioł gazowy na pompę ciepła?

Trend ten wynika z wielu powodów:

Trend ten wynika z wielu powodów:

  • stale rosnące ceny energii,
  • związane z tym dążenie do niezależności od gazu ziemnego (zwłaszcza w obecnej sytuacji na Ukrainie i w Rosji),
  • chęć stosowania bardziej ekologicznego sposobu ogrzewania,
  • stopniowe zmiany w przepisach ograniczające używanie nieefektywnych źródeł ciepła,
  • możliwość skorzystania z dotacji państwowych na zakup ekologicznego źródła ciepła.

Na podstawie sugestii naszych klientów, przygotowaliśmy podsumowanie dla wszystkich tych, którzy pragną pożegnać się z gazem raz na zawsze, rozważają odpowiednią alternatywę i potrzebują niezbędnych informacji, które ułatwią im podjęcie ostatecznej decyzji.

Dlaczego wybrać pompę ciepła?

Pompy ciepła są obecnie bardzo popularnym źródłem ogrzewania, a popularność ta stale rośnie. Dlaczego tak się dzieje? Pompy ciepła mają bowiem szereg zalet (o których przeczytasz w artykule Zakaz "kopciuchów" i inne powody, dla których warto postawić na pompę ciepła):

  • łatwa instalacja i utrzymanie,
  • bezobsługowa praca,
  • niezależność od węgla czy gazu ziemnego,
  • ekologiczna eksploatacja,
  • oszczędność.

Koszty, oszczędności i zwrot z inwestycji

Mimo, iż z pompą ciepła wiążą się wyższe koszty inwestycji początkowej, jej zakup i tak się opłaci. Dlaczego? Pod uwagę należy brać nie tylko cenę samego sprzętu, ale również związane z tym koszty wdrożenia, a przede wszystkim następujące koszty eksploatacyjne.

Obecnie zwrot z inwestycji do pompy ciepła wynosi około 6 lat

W związku z tym, że pompa ciepła jest bardzo wydajna (osiąga sprawność do 187%, która w przypadku gazowego kotła kondensacyjnego wynosi maksymalnie ok. 110%), a także ekonomiczna (30-40% niższe koszty eksploatacji przy przejściu z ogrzewania gazowego), Twoja inwestycja zwróci się w ciągu około 6 lat.

Państwowe dotacje pokryją część poniesionych kosztów

Możesz znacznie obniżyć koszt zakupu pompy ciepła, korzystając z dofinansowania, na przykład w ramach ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze lub innego programu lokalnego. 

Korzystając z dotacji możesz znacznie obniżyć koszt inwestycji do pompy ciepła


Jeszcze do niedawna możliwość skorzystania z dotacji była dostępna wyłącznie dla właścicieli gospodarstw domowych, którzy zdecydowali się wymienić stare i nieekologiczne główne źródło ciepła na nową pompę ciepła. Od tego roku szansę na otrzymanie dotacji do nowej pompy ciepła będą mieli również właściciele nowo budowanych domów energooszczędnych, a to w ramach programu Moje Ciepło. 

Woltair postara się o uzyskanie dotacji za Ciebie


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach pozyskiwania dotacji, skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy chętnie Ci doradzą. Dla klientów, którzy zdecydują się na zakup i montaż nowego źródła ciepła w ramach usług Woltair, zajmiemy się złożeniem wniosku o dotację i zadbamy o niezbędną dokumentację.

Łatwa instalacja, utrzymywanie i serwis

Montaż pompy ciepła trwa zazwyczaj od 2 do 4 dni. Instalacja jest łatwa, a pompę można podłączyć do istniejącego już systemu grzewczego. Pompa nie wymaga żadnego utrzymywania ani specjalnej pielęgnacji. W celu przedłużenia jej żywotności, zalecamy przeprowadzanie corocznego przeglądu, który nie jest jednak obowiązkowy dla gospodarstw domowych. Mimo tego zalecamy wygłuszenie pompy ciepła.

Instalacja kotła gazowego wymaga wielu dodatkowych prac

W przypadku kotła gazowego kwestia instalacji jest bardziej skomplikowana - do jego działania konieczne jest wykonanie przyłącza i dystrybucji gazu, a także posiadanie komina ze specjalnym wkładem. To wszystko oznacza dodatkowe koszty, które należy doliczyć do ceny zakupu urządzenia. W efekcie inwestycja ta nie jest tak niska, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Bezpieczne użytkowanie

Pompa ciepła jest bezpieczna. Używając jej, w przeciwieństwie do urządzeń gazowych, zdecydowanie nie grozi Ci wyciek gazu, potencjalny wybuch, czy cofanie się spalin, które może doprowadzić do zatrucia mieszkańców gospodarstwa domowego. 

Posiadając kocioł gazowy musisz liczyć się z potencjalnym niebezpieczeństwem jego użytkowania

Stare kotły gazowe mają niższą niezawodność i coraz większe ryzyko awarii (która zwykle pojawia się w najmniej dogodnym czasie), a także należy liczyć się z niedostępnością części zamiennych w przypadku wymaganej naprawy.

Ekologia

Jak już wspomniano, stare kotły mogą szkodzić nie tylko zdrowiu, ale oczywiście także środowisku - zanieczyszczają je niepożądanymi emisjami, a do ich działania potrzebne są nieodnawialne paliwa. 

Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to krok w stronę samowystarczalności energetycznej

W przeciwieństwie do kotła, pompa ciepła jest  przyjazna dla środowiska, oszczędza energię, a w połączeniu z fotowoltaiką zbliży Cię do samowystarczalności energetycznej - Twoje gospodarstwo domowe będzie przez większość roku korzystać z energii odnawialnej, dodatkowo oszczędzając Twoje pieniądze.

Kocioł gazowy jako źródło zapasowe

Przechodząc na ogrzewanie pompą ciepła, właściciel gazowego kotła kondensacyjnego nie musi się z nim jednak żegnać na dobre. Oba urządzenia mogą współdziałać w sprytnej symbiozie – pompa ciepła może bowiem pracować tylko do określonej temperatury zewnętrznej, a przy mrozach poniżej ok. -10 °C potrzebuje dodatkowego źródła ogrzewania.

W bardzo niskich temperaturach pompa ciepła wymaga dodatkowego źródła ciepła

Niektóre typy pomp ciepła posiadają już wbudowane dodatkowe źródło ciepła (grzałkę). Jeśli jednak w Twoim domu znajduje się sprawny kocioł gazowy, możesz go używać w charakterze źródła zapasowego (jego praca jest bardziej ekonomiczna niż eksploatacja kotła elektrycznego, który jest zwykle używany jako źródło zapasowe). 

Oba urządzenia zostaną połączone w taki sposób, aby w razie potrzeby zasilanie awaryjne uruchomiło się automatycznie, bez potrzeby ręcznego sterowania.

 

Kocioł gazowy kondensacyjny

Pompa ciepła

Trudność instalacji

Konieczność podłączenia i dystrybucji gazu, dostosowanie komina

Nie potrzebuje gazu; możliwość podłączenia do istniejącego systemu grzewczego

Wymaga komin

Tak

Nie

Regularny przegląd

Nie jest obowiązkowy dla gospodarstw domowych, zalecany raz w roku

Nie jest obowiązkowy dla gospodarstw domowych, zalecany raz w roku

Sprawność

Nawet 110%

Nawet 187%

Porównanie kosztów eksploatacji 

Około 30-40% niższe koszty eksploatacji niż w przypadku kotła gazowego

Zwrot z inwestycji dla większych budynków od 4 kW

Około 8 lat

Około 6 lat

Możliwość dotacji

Tak

Tak



 

Pragniesz lepiej orientować się w tematyce kosztów inwestycji do pompy ciepła? Skorzystaj z naszego kalkulatora online, dzięki któremu już w kilka kliknięć otrzymasz darmową orientacyjną ofertę cenową.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?