W ostatnich latach rośnie popularność odnawialnych źródeł energii, a wraz z nią zainteresowanie nowymi systemami grzewczymi. Istnieje wiele powodów, dla których właściciele nieruchomości decydują się na zmiany. Od wymiany przestarzałego źródła, przez oszczędność kosztów operacyjnych, po ochronę środowiska dzięki bardziej wydajnej produkcji ciepła. Każdy przecież chce ogrzewać dom tak, aby kosztowało go to jak najmniej pieniędzy i zmartwień.
Poznaj 2 najczęściej rozważane opcje przy wyborze systemu ogrzewania niezależnie od tego, czy pragniesz wymienić posiadane źródło, czy budujesz nowy dom.
Kocioł gazowy jako klasyk
Kotły gazowe zaliczamy do tradycyjnych źródeł ciepła. Obecnie w Polsce można instalować wyłącznie kondensacyjne kotły gazowe. Co przyniesie Ci taka instalacja?
Jak sugeruje słowo „kondensacja”, spaliny ulegają kondensacji podczas spalania gazu ziemnego. Te gazy spalinowe muszą być bezpiecznie odprowadzane na zewnątrz budynku. Jedna część będzie wypuszczona kominem, druga przejdzie przez kocioł do odpadu. W przypadku wymiany starszych kotłów gazowych (atmosferycznych i tzw. turbo kotłów) konieczne jest zastosowanie nowego wkładu kominowego. W przypadku nowo budowanego domu, z instalacją wiąże się budowa przyłącza gazowego i komina. Te znaczące pozycje w domowym budżecie powinny zostać uwzględnione w ekonomicznym zwrocie. Po zainstalowaniu kotła gazowego musimy liczyć się również z szeregiem rewizji oraz dokonywaniem corocznego serwisu.
Z drugiej strony kocioł gazowy to bezproblemowe źródło ciepła, które nadaje się praktycznie do wszystkich typowych powierzchni grzewczych stosowanych w domach jednorodzinnych. Do jego głównych zalet należą: duża „elastyczność” w zakresie wydajności, szybkości grzania i różna temperatura wody grzewczej. Ogrzewanie ciepłej wody można rozwiązać za pomocą zewnętrznego zbiornika ciepłej wody (bojlera) lub w sposób przepływowy bezpośrednio w kotle gazowym. Po raz kolejny masz do dyspozycji dużą wydajność, która szybko zaspokoi Twoje zapotrzebowanie na ciepłą wodę, nawet przy ponadstandardowym zużyciu.
Niższe koszty eksploatacji pomp ciepła często wygrywają
Obecnie największy wzrost liczby wykonywanych instalacji mają pompy ciepła. Pompa ciepła jest jednym z nisko potencjalnych źródeł ciepła - nagrzewa się do możliwie najniższej temperatury wody grzewczej i tym samym gwarantuje ekonomiczną pracę przy zachowaniu komfortu cieplnego w domu. Do najważniejszych parametrów pomp ciepła należy jej moc, współczynnik grzewczy (jak wydajnie wytwarza ciepło), a także jakość przetwarzania, wiążąca się z jakością samego producenta. Istotna jest również możliwość dokonania serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.
W porównaniu z kotłami gazowymi, koszty inwestycji do pompy ciepła będą wyższe, natomiast koszty eksploatacji znacznie niższe. Parametry każdego obiektu są bardzo specyficzne, dlatego warto skorzystać z pomocy eksperta, który pomoże Ci w uzyskaniu techniczno-ekonomicznej równowagi. Jeżeli pragniesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła, zapraszamy do zapoznania się z obszernym artykułem na temat pompy ciepła.
Niewątpliwą zaletą pompy ciepła jest również to, że można ją połączyć z własną elektrownią słoneczną, co w rezultacie będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem.
4 rodzaje pomp ciepła
- pompa ciepła powietrze-woda
- pompa ciepła woda-woda
- pompa ciepła grunt-woda
- pompa ciepła powietrze-powietrze
Co ostatecznie będzie lepszym wyborem?
Pompa ciepła jest wyraźnym zwycięzcą, zwłaszcza pod względem wydajności.
Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że będzie ona tym najlepszym wyborem dla każdego gospodarstwa domowego. Kocioł gazowy można na przykład uznać za tańsze rozwiązanie w początkowej fazie inwestycji oraz bardziej odpowiednie źródło ogrzewania w chłodniejszych częściach kraju, gdzie występuje zwiększone zapotrzebowanie na moc grzewczą.
Postęp technologiczny sugeruje, że pompy ciepła wkrótce uzyskają jeszcze większą wydajność, która będzie wystarczająca nawet w bardzo zimnych obszarach, a żaden inny dostępny rodzaj ogrzewania nie będzie im równy.