Smog, który od kilku lat stanowi jeden z największych problemów w kontekście ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców, stał się przedmiotem wielu inicjatyw rządowych, mających na celu zredukowanie tego zagrożenia. Jednym z kluczowych projektów jest program Stop Smog. Czym dokładnie jest program i w jakim stopniu wpływa on na poprawę jakości powietrza w naszym kraju?

Program Stop Smog - jak wpływa na jakość powietrza w Polsce?


Smog, który od kilku lat stanowi jeden z największych problemów w kontekście ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców, stał się przedmiotem wielu inicjatyw rządowych, mających na celu zredukowanie tego zagrożenia. Jednym z kluczowych projektów jest program Stop Smog. Czym dokładnie jest program i w jakim stopniu wpływa on na poprawę jakości powietrza w naszym kraju?

Jak działa program Stop Smog?

Stop Smog to projekt finansowy dla gmin, którego nadrzędnym celem jest wsparcie społeczeństwa w procesie likwidacji lub wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych na rozwiązania, które generują znacząco mniejszy lub zerowy wpływ na środowisko naturalne. Dotacje przeznaczone są dla tych gmin, które angażują się w projekty termomodernizacyjne i w których funkcjonuje ustawa antysmogowa. Program promuje działania skupione wokół:

  • termomodernizacji budynków;
  • podłączeniu budynków do sieci ciepłowniczej i gazowej;
  • wymiany lub likwidacji źródeł ciepła o wysokiej emisji.

Jak działa sam program? Właściciel domu otrzymuje dotację finansową wraz z zobowiązaniem do zrealizowania niskoemisyjnej inwestycji do 3 lat od daty zawarcia umowy. W zależności od liczby mieszkańców gminy, program Stop Smog gwarantuje dotację w wysokości do 70% wartości inwestycji w ekologiczne rozwiązania cieplne.

Dlaczego warto zainwestować w modernizację budynków?

Dlaczego modernizacja budynków jest taka ważna? Przede wszystkim likwidacja źródeł ciepła o wysokiej emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów przyczynia się do minimalizowania zjawiska smogu - cichego zabójcy, który w długim okresie czasu może znacząco pogorszyć stan zdrowia mieszkańców. Dlatego samorządy, ale także instytucje rządowe inicjują szereg projektów, których celem jest zwiększyć popularność termomodernizacji wśród mieszkańców, proponując im atrakcyjne warunki współfinansowania takich inwestycji.

Dla samych właścicieli budynków mieszkalnych termomodernizacja będzie korzystna pod wieloma względami. Przede wszystkim wyższa wydajność tego typu źródeł ciepła. Są one z reguły bezobsługowe, a przy tym wydajniejsze, co pozwala niższym kosztem osiągnąć idealne warunki mieszkaniowe w okresie grzewczym. Inwestycje w termomodernizację są obecnie znacznie tańszy niż jeszcze kilkanaście lat temu, a zawdzięczamy to w głównej mierze dotacjom takim, jak Stop Smog, które realnie finansują część zakupu i montażu rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska.

dlaczego-warto-zainwestowac-w-modernizacje-budynkow.jpg

Jakie są korzyści z programu dla mieszkańców?

Co zyskują właściciele domów jednorodzinnych na skorzystaniu z programu Stop Smog? Przede wszystkim jest to finansowa korzyść w postaci dofinansowania inwestycji związanej termomodernizacją budynków mieszkalnych. Dokładna kwota dotacji uzależniona przede wszystkim od miejsca zamieszkania. Program, jak wcześniej wspomniano, różnicuje skalę dotacji w zależności od wielkości gminy. W grę mogą wchodzić także wewnętrzne ustalenia i zasady, jednak możemy przyjąć, że inwestycja w takie technologie, jak fotowoltaika i pompa ciepła zapewni dotację w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Warto wspomnieć jeszcze o samych kosztach eksploatacji nowych urządzeń grzewczych. Stare, nieekologiczne, a przy tym niewydajne systemy grzewcze generują spore koszty, podczas gdy nowe urządzenia są znacznie bardziej oszczędne i sumarycznie zapewnią nam niższe koszty ogrzewania budynku.

Na samym końcu korzyść ogólna, którą odczują nie tylko beneficjenci programu, ale także wszyscy inni. Mówimy o poprawie jakości powietrza w okolicy. Celem programu jest poprawa stanu powietrza w Polsce i w długim okresie, przy założeniu nieustannej popularności programu, będzie to najważniejsza korzyść dla wszystkich.

Czy program Stop Smog wpływa na jakość powietrza?

Czy program dofinansowania Stop Smog przyczyni się w jakikolwiek sposób do poprawy jakości powietrza w Polsce? Jednym z priorytetów programu jest zmiana nawyków konsumentów w zakresie wykorzystania bardziej wydajnych, a przy okazji nieemisyjnych urządzeń grzewczych i technologii wytwarzania energii.

Poprzez częściowe finansowanie tych inwestycji osoby dysponujące starymi źródłami wytwarzania energii cieplnej chętniej decydują się na zmianę. Być może w krótkim okresie zmiany jakości powietrza nie będą widoczne gołym okiem, jednak strategia programu Stop Smog przewiduje długoletnią transformację, której głównym beneficjentem będą przyszłe powodzenia.

Co łączy program Stop Smog z dofinansowaniem Mój Prąd?

Czy istnieje możliwość otrzymania dofinansowania w ramach dwóch programów - Mój Prąd i Stop Smog? Zasadą działania programu Mój Prąd jest promocja inwestycji w technologie zapewniające możliwość produkowania własnej energii elektrycznej. Mowa zatem o instalacjach fotowoltaicznych. Z kolei Stop Smog koncentruje się na inwestycjach w urządzenia cieplne.

Teoretycznie istnieje możliwość skorzystania z obu form finansowania pod warunkiem jednak, że dotyczyć one będą innych inwestycji. Jeśli zatem zależy nam na skorzystaniu z obu programów, powinniśmy wykorzystać Stop Smog do finansowania termomodernizacji, a program Mój Prąd do zakupu instalacji fotowoltaicznej.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?