Program Czyste Powietrze od lat oferuje dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. W jaki sposób z niego skorzystać? Jakie są progi dochodowe w programie Czyste Powietrze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak skorzystać z programu Czyste Powietrze i jakie są progi dochodowe dla dofinansowania?

Program Czyste Powietrze od lat oferuje dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. W jaki sposób z niego skorzystać? Jakie są progi dochodowe w programie Czyste Powietrze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest program Czyste Powietrze i jak działa?

Czyste Powietrze to rządowy program antysmogowy, którego pierwsza edycja wystartowała we wrześniu 2018 roku. W jego ramach oferowane są jak wspomniano we wstępie, dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, które spełniają najwyższe normy. Jeśli zatem przedmiotem inwestycji będzie wymiana starego pieca węglowego na pompę ciepła to o dotację na jej zakup oferuje właśnie Czyste Powietrze. Program w założeniu ma jednak zachęcać osoby fizyczne nie tylko do montażu nowoczesnych, a co za tym idzie, także bardziej sprawnych urządzeń grzewczych, ale również do docieplania budynków czy wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Wszystko to ma prowadzić do poprawy efektywności energetycznej budynków oraz zmniejszenia ilości emitowanych przez nie zanieczyszczeń.

W jaki sposób działa program Czyste Powietrze? Dofinansowanie wypłacane w jego ramach uzależnione jest nie tylko od wysokości kosztów poniesionych w związku z realizacją danego przedsięwzięcia, ale również uzyskiwanych dochodów czy zakresu przeprowadzonych prac. Przy najwyższym poziomie dofinansowania z kompleksową termomodernizacją uzyskać można nawet do 135 tys. złotych. W podstawowym poziomie dofinansowania maksymalna kwota dotacji może wynieść z kolei 66 tys. złotych, a przy podwyższonym dofinansowaniu do 99 tys. złotych. Istotne jest także to, że w ramach programu Czyste Powietrze można skorzystać nie tylko ze standardowej dotacji, ale również dotacji z prefinansowaniem czy dotacji na częściową spłatę kredytu bankowego. Co więcej, z programu Czyste Powietrze wypłacane są również pożyczki dla gmin, jako uzupełniające finansowanie dla beneficjentów, którego uruchomienie następuje w późniejszym terminie.

Jakie są progi dochodowe w programie Czyste Powietrze?

Osoby fizyczne, które są właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą mogą skorzystać z programu Czyste Powietrze. Progi dochodowe uzależnione są w tym przypadku od tego, z którego poziomu dofinansowania chce skorzystać beneficjent. W rzeczywistości wygląda to następująco:

  • podstawowy poziom dofinansowania - roczny dochód nie może przekraczać kwoty 135 tys. złotych;
  • podwyższony poziom dofinansowania - przeciętny dochód w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać 1894 złote (w gospodarstwie wieloosobowym) lub 2651 złotych (w gospodarstwie jednoosobowym);
  • najwyższy poziom dofinansowania - przeciętny dochód wyliczony na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać 1090 złote (w gospodarstwie wieloosobowym) lub 1526 złotych (w gospodarstwie jednoosobowym).

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze?

Chcąc uzyskać dofinansowanie w programie Czyste Powietrze, należy złożyć stosowny wniosek do odpowiedniego dla danego terytorium Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można to zrobić zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. W tym pierwszym przypadku istotne jest to, że wniosek i tak należy wypełnić elektronicznie, po czym konieczne jest jego wydrukowanie, własnoręczne podpisanie i wysłanie wraz z załącznikami do Funduszu, co można zrobić korzystając z usług poczty. Złożenie wniosku elektronicznego wymaga natomiast podpisania go przy użyciu profilu zaufanego, co umożliwi wysyłkę wraz z załącznikami w wersji cyfrowej. Beneficjenci zaciągający kredyt na prace dofinansowywane z programu Czyste Powietrze mogą z kolei wypełnić wniosek w banku, który go udziela po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Oczywiście jedynie wtedy, gdy kredyt zaciągany jest w banku związanym umową z programem Czyste Powietrze.

Czy można łączyć dofinansowanie Czyste Powietrze z programem Mój Prąd?

Dla osób rozważających skorzystanie z Czystego Powietrza istotne może być także to, że uzyskane dofinansowanie można połączyć z dotacją z programu Mój Prąd. W pierwszym przypadku dofinansowana może zostać bowiem pompa ciepła, a w drugim fotowoltaika, co pozwoli nie tylko zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, ale również ograniczyć koszty eksploatacji budynku. Chcąc skorzystać z dotacji przyznawanych w obu programach należy oczywiście złożyć dwa odrębne wnioski o przyznanie dofinansowania oraz spełnić warunki poszczególnych regulaminów.

czy-mozna-laczyc-dofinansowanie-czyste-powietrze-z-programem-moj-prad.jpg

Jakie korzyści daje uczestnictwo w programie Czyste Powietrze?

Uczestnictwo w programie Czyste Powietrze to rozwiązanie, z którego skorzystała lub zamierza skorzystać naprawdę wiele osób. Jest to efektem uzyskiwanych w ten sposób korzyści. Wymienić wśród nich należy przede wszystkim możliwość znacznego, a w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania nawet całkowitego zredukowania kosztów związanych z kompleksową termomodernizacją budynku lub wymianą starego źródła ciepła. Jako korzyść należy traktować także możliwość realizacji inwestycji, ponieważ dla wielu osób dofinansowanie z programu Czyste Powietrze jest jedyną szansą na przeprowadzenie termomodernizacji domu. Kolejną zaletą jest niewątpliwie możliwość przyczynienia się do poprawy jakości powietrza w okolicy, na czym z pewnością skorzysta nie tylko beneficjent programu Czyste Powietrze, ale również jego bliscy czy mieszkańcy danej miejscowości.

Podsumowując, należy stwierdzić, że skorzystanie z programu Czyste Powietrze pozwala zredukować koszty wymiany nieefektywnego źródła ciepła czy kompleksowej termomodernizacji budynku, co przekłada się na skrócenie okresu zwrotu z inwestycji. W związku z tym istotne jest to, że oferujemy nie tylko montaż i serwis pomp ciepła czy fotowoltaiki, ale również profesjonalną pomoc w uzyskaniu dotacji.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?