Dofinansowanie do prądu, czyli bon energetyczny zostało wprowadzone w celu wsparcia obywateli w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. W jaki sposób je uzyskać? Kto może ubiegać się o wypłatę dodatku do prądu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak uzyskać dofinansowanie do prądu?

Dofinansowanie do prądu, czyli bon energetyczny zostało wprowadzone w celu wsparcia obywateli w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. W jaki sposób je uzyskać? Kto może ubiegać się o wypłatę dodatku do prądu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest dofinansowanie do prądu i jak je uzyskać?

Dofinansowanie do prądu przyznawane w formie bonu energetycznego to świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają określonych kwot. W 2024 roku było to 1700 złotych na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz 2500 złotych w przypadku gospodarstw jednoosobowych. Wysokość przyznawanego świadczenia, które obowiązywało do 31 grudnia 2024 r. na mocy ustawy z dnia 13 czerwca 2024 r. mogła wynieść natomiast od 300 do nawet 1200 złotych. Ostateczna decyzja o tym, czy dodatek do prądu będzie przyznawany również w 2025 roku jeszcze nie zapadła, jednak założenia były takie, że zostanie on podwojony, a co za tym idzie, uzyskać będzie można od 600 do nawet 2400 złotych. Taka samo, jak w poprzednim roku przewidziano również stosowanie zasady złotówka za złotówkę, dzięki której gospodarstwom domowym, w przypadku których dochód na osobę przekroczył ustalony limit wypłacona zostałaby proporcjonalnie mniejsza dopłata do prądu. Najniższa kwota dofinansowania do prądu może w efekcie wynieść 20 złotych.

Kto może ubiegać się o dodatek do prądu?

Dotacja do prądu zgodnie z założeniami miała wspierać osoby o najniższych dochodach. W związku z tym o dodatek do prądu mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, w przypadku których dochód netto na osobę nie przekroczył określonej wysokości. W 2025 roku wstępnie założone zostało podniesienie progów dochodowych o 300 złotych, dzięki czemu miały one wyglądać następująco:

  • 2800 złotych netto w gospodarstwie jednoosobowym;
  • 2000 złotych netto w gospodarstwie wieloosobowym.

W tym miejscu warto wspomnieć także o tym, że dofinansowanie do prądu przyznawane jest wyłącznie na podstawie kryterium dochodowego. Oznacza to w praktyce, że nie ma znaczenia wielkość zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, w związku z czym o dotację mogą ubiegać się również Ci, którzy wykorzystują prąd do ogrzewania budynku, co umożliwia zasilana nim pompa ciepła. Co więcej, osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą ubiegać się o dodatkową dotację do prądu z PFRON, która wynosi 100 złotych miesięcznie.

Jakie dokumenty są potrzebne do dopłaty do prądu?

Tak samo w przyszłej, jak i w poprzedniej edycji wniosek o dofinansowanie do prądu należało złożyć właściwemu dla danej lokalizacji wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, co w praktyce można było zrobić nie tylko zanosząc go w formie papierowej do urzędu, ale również składając w wersji elektronicznej (przez aplikację mObywatel, stronę gov.pl lub stronę epuap.gov.pl). Niezależnie od wybranego rozwiązania wnioskodawca nie musi załączać do wniosku żadnych dodatkowych dokumentów, ponieważ we wniosku składa oświadczenie o wysokości uzyskiwanych przez siebie i członków rodziny dochodów pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Istotne w tym przypadku jest także to, że wnioskodawcą może być jedynie ten członek gospodarstwa domowego, który zawarł z przedsiębiorcą energetycznym umowę kompleksową lub umowę sprzedaży energii elektrycznej. W samym wniosku znaleźć muszą się natomiast następujące informacje:

  1. dane wnioskodawcy, w tym imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, serię i numer dowodu tożsamości, obywatelstwo, adres poczty elektronicznej (opcjonalnie) i numer telefonu (opcjonalnie);
  2. dane na temat dochodów wnioskodawcy;
  3. informacje na temat głównego źródła ogrzewania;
  4. numer konta bankowego, na które ma zostać wypłacony bon;
  5. informacje niezbędne do weryfikacji dochodów wnioskodawcy;
  6. w przypadku gospodarstw wieloosobowych dane i informacje z pkt 1 lit. a-e, pkt 2 i 5, dotyczące członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy;
  7. oświadczenie o zgodności informacji z prawdą.
jakie-dokumenty-sa-potrzebne-do-doplaty-do-pradu.jpg

Jak działa program "Mój Prąd" i jakie oferuje dofinansowanie?

Chcąc obniżyć koszty korzystania z energii elektrycznej, warto nie tylko ubiegać się o bon energetyczny, ale rozważyć również montaż instalacji fotowoltaicznej. W tym drugim przypadku także można uzyskać dofinansowanie, które jest przyznawane między innymi z programu Mój Prąd 6.0. Oferuje on dofinansowanie w wysokości:

  • 7 tys. złotych na zakup i montaż mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym;
  • 16 tys złotych na magazyn energii;
  • 5 tys. złotych na magazyn ciepła.

Istotne w tym przypadku jest to, że obecnie warunkiem uzyskania dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 6.0 jest montaż instalacji PV wraz z elementem dodatkowym, czyli magazynem energii lub ciepła. Maksymalna kwota dotacji może wynieść 28 tys. złotych i stanowić jednocześnie 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie z programu Mój Prąd 6.0 jest zatem bardzo atrakcyjne i może być argumentem przemawiającym za inwestycją w OZE, której opłacalność pozwoli policzyć kalkulator pompy ciepła.

Jakie są najczęstsze błędy przy składaniu wniosku o dotację do prądu?

Uzyskanie dotacji do prądu w ramach bonu energetycznego nie powinno stanowić problemu, ponieważ wniosek jest stosunkowo prosty. Oczywiście w niektórych przypadkach przy jego wypełnianiu dochodzi do pomyłek, co skutkuje wezwaniem wnioskodawcy do złożenia korekty lub wyjaśnienia niejasności. Czego najczęściej dotyczą błędy? Przede wszystkim sposobu wyliczenia dochodów, ponieważ należy pamiętać o tym, że do wyliczenia kwoty dotacji brane są pod uwagę dochody netto. Istotne jest także to, by zsumować ze sobą wszystkie dochody osiągane przez członków gospodarstwa domowego. Poza tym częstym błędem jest także składanie wniosku przez osobę, która należy do danego gospodarstwa domowego, jednak umowa z przedsiębiorstwem energetycznym została zawarta przez innego jej członka.

Podsumowując, należy stwierdzić, że bon energetyczny to atrakcyjna forma dofinansowania do prądu, z której mogą skorzystać osoby o niskich dochodach. Nie jest to jednak jedyna możliwość zmniejszenia wydatków na energię elektryczną, ponieważ dobrym rozwiązaniem może być także instalacja fotowoltaiki.


 

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?