Głośność pompy ciepła - jak ją zredukować?

Głośność pompy ciepła - jak ją zredukować?

Mamy jednak kilka dobrych wiadomości: technologia nieustannie się rozwija, dzięki czemu nowoczesne pompy ciepła wysokiej jakości pracują bardzo cicho. Natomiast w przypadku tych pomp, które nie należą do najcichszych, hałas można znacznie zredukować. W jaki sposób? O tym dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Mamy jednak kilka dobrych wiadomości: technologia nieustannie się rozwija, dzięki czemu nowoczesne pompy ciepła wysokiej jakości pracują bardzo cicho. Natomiast w przypadku tych pomp, które nie należą do najcichszych, hałas można znacznie zredukować. W jaki sposób? O tym dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Skąd ten hałas?

Dźwięk wydobywający się z pompy ciepła emitowany jest przez wirnik wentylatora, który zasysa powietrze. Im intensywniej będzie pracował kompresor pompy (szczególnie zimą), tym urządzenie będzie głośniejsze. Nowoczesne, zoptymalizowane wentylatory nie emitują jednak irytujących głębokich tonów a dźwięk, jaki wydają, jest podobny do tykania zegara, który możemy usłyszeć z odległości 3 metrów (35 dB). 

Nowoczesne pompy ciepła są ciche i nie zakłócają spokojnego snu domowników 

Hałas emitowany przez pompę ciepła może być także spowodowany wibracjami pochodzącymi z kompresora, które przenoszone są na jego dalsze elementy i osłony, wzmacniając w ten sposób dźwięk, jaki wydaje. Wibracje mogą być również przenoszone przez rury lub powierzchnie, na których pompa ciepła jest umieszczona. Dlatego kluczem do uzyskania cichej pracy pompy ciepła jest jej optymalne wymiarowanie, a także poprawnie zaprojektowana i precyzyjnie wykonana konstrukcja z wykorzystaniem odpowiednich elementów oraz materiałów łączących i tłumiących.  

Hałas emitowany przez pompę ciepła może być także spowodowany wibracjami pochodzącymi z kompresora

W przypadku instalacji pompy ciepła na gruncie wykorzystuje się podsypkę żwirową do izolacji listew fundamentowych, która może ponadto służyć do infiltracji kondensatu. Do umocowania urządzenia stosowane są natomiast gumowe podkładki antywibracyjne (tzw. silentblock), które zapobiegają rozprzestrzenianiu się wibracji. Bloczki te używa się także w przypadku pomp ciepła umieszczonych na płaskich dachach.

 Pompę ciepła może zostać zamontowana na ścianie nośnej budynku

Pompę ciepła można również zamontować na ścianie, ograniczając się jednak wyłącznie do konstrukcji nośnej - w przeciwnym razie istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się wibracji. W celu wyeliminowania drgań przenoszonych rurami warto natomiast zastosować elastyczne kompensatory. 

Więcej informacji na temat tego, co wpływa na hałas pompy ciepła, znajdziesz w naszym kolejnym artykule na blogu.

Jak zmierzyć hałas pompy ciepła i jaki jest jego dopuszczalny limit

Hałas emitowany przez pompę ciepła określany jest głównie przez dwie wielkości: poziom mocy akustycznej (Lw) i poziom ciśnienia akustycznego (Lp), podawane w decybelach (dB). Moc akustyczną mierzy się w idealnych warunkach laboratoryjnych, a jej wartość podawana jest na etykiecie urządzenia lub w katalogu producenta. Tutaj umieszczane są dwie wartości - poziom hałasu emitowanego w czasie minimalnej oraz maksymalnej pracy pompy pompy. Ze względu na fakt, iż moc akustyczna jest zawsze mierzona w idealnych warunkach, można w ten sposób łatwo porównać głośność różnych modeli pomp ciepła. 

Poziom mocy akustycznej (Lw) i poziom ciśnienia akustycznego określają głośność pompy ciepła

Ciśnienie akustyczne wskazuje natężenie hałasu pompy ciepła w pewnej odległości od niej. Jest obliczane na podstawie poziomu mocy akustycznej lub mierzone bezpośrednio na miejscu, po zakończeniu instalacji pompy ciepła. Na wzrost ciśnienia akustycznego mogą mieć wpływ również inne czynniki, na przykład odbicie dźwięku od otaczających powierzchni (dlatego bardzo ważne jest prawidłowe umieszczenie pompy ciepła, co zostanie omówione poniżej).


Zgodnie z przepisami określającymi dopuszczalne wartości hałasu emitowane do otoczenia, w terenie o zabudowie jednorodzinnej obowiązuje dopuszczalna górna granica wynosząca 50 dB w ciągu dnia i 40 dB w ciągu nocy. W sytuacji, gdy hałas emitowany przez Twoją pompę ciepła jest zbyt uciążliwy dla sąsiadów, mogą oni zgłosić zaistniały problem do właściwego dla danego województwa inspektoratu ochrony środowiska. Dlatego warto mieć pewność, że Twoje urządzenie spełnia obowiązujące przepisy.

Lokalizacja urządzenia ma kluczowe znaczenie

Jednostka zewnętrzna z wentylatorem musi,ze względu na długość rur, znajdować się dostatecznie blisko budynku. Minimalna odległość pompy ciepła od danego obiektu powinna jednak wynosić co najmniej 30 cm. To pozwoli na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza przy tylnej części pompy, gdzie znajduje się parownik, umożliwiając jej w ten sposób prawidłową pracę. Przed samym wentylatorem zaleca się natomiast pozostawienie co najmniej 3 metrów wolnej przestrzeni, zapobiegając tym samym odbijaniu się i rezonowaniu dźwięku emitowanego przez pompę ciepła. 

Minimalna odległość pompy ciepła od budynku powinna wynosić co najmniej 30 cm

Wybierając odpowiednią lokalizację dla pompy ciepła upewnij się, że urządzenie nie będzie stać bezpośrednio pod oknem sypialni lub pokoju dziennego, biorąc pod uwagę komfort nie tylko mieszkańców Twojego domu, ale także sąsiadów. Nieodpowiednie są również miejsca, w których dźwięk może odbijać się od ścian i innych przedmiotów - zwłaszcza w rogu budynku, alejkach czy niszach, gdzie ponadto gorszy przepływ powietrza może negatywnie wpłynąć na wydajną pracę urządzenia.

Pompa ciepła na dachu garażu

Jeżeli planujesz zakup pompy ciepła z instalacją wewnętrzną, w przypadku której sprężarka będzie znajdowała się w pomieszczeniu technicznym, najpierw dokładnie rozważ tę opcję, biorąc pod uwagę jego odległość od sypialni lub innych pomieszczeń, w których dźwięk emitowany przez pompę mógłby na co dzień po prostu przeszkadzać. 

Izolacja akustyczna pompy ciepła - kilka wskazówek

Jeśli postawisz na pompę ciepła wysokiej jakości, a jej instalację powierzysz w ręce fachowców, którzy zarówno podczas projektowania, jak i montażu spełnią wszystkie powyższe zasady, głośność Twojego nowego urządzenia nie będzie stanowiła żadnego problemu, ponieważ jej poziom będzie naprawdę niski. 

Nie instaluj pompy ciepła bezpośrednio pod oknem sypialni lub pokoju dziennego

W sytuacji, gdy w Twoim domu jest już zamontowana starsza pompa ciepła, której póki co nie planujesz jednak wymieniać, ponieważ oprócz wyższego poziomu głośności wciąż dobrze służy, możesz skorzystać z następujących opcji w celu jej wyciszenia:

  • Wyposażyć pompę ciepła w obudowę dźwiękochłonną. Może to zmniejszyć hałas nawet o 12 dB;
  • Zasiać trawę lub posadzić krzewy w pobliżu jednostki zewnętrznej.
  • Ustawić jednostkę zewnętrzną poziomo, tak aby strumień powietrza był skierowany do góry.
Istnieje kilka sposobów na wyciszenie starszej pompy ciepła

Jednocześnie należy pamiętać, że osłona akustyczna na pompie ciepła lub jakakolwiek inna przeszkoda w bliskiej odległości - jak już wspomniano - może pogorszyć przepływ powietrza, a tym samym zmniejszyć wydajność pompy ciepła i zwiększyć jej koszty eksploatacji, gdyż musi ona działać w gorszych warunkach.

Głośność w praktyce

Liczby podane przez producenta niewiele Ci mówią i nie wciąż nie wiesz, jak głośna będzie tak naprawdę Twoja nowa pompa ciepła? Wahasz się między kilkoma opcjami i nie masz pewności, gdzie urządzenie powinno zostać zamontowane? Skontaktuj się z doświadczonymi ekspertami Woltair, którzy pomogą Ci w wyborze modelu odpowiedniego dla potrzeb Twojego gospodarstwa domowego. Możesz również skorzystać z naszego kalkulatora online, dzięki któremu już w kilka kliknięć otrzymasz darmową orientacyjną ofertę cenową.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?