Możesz zasadniczo wpłynąć na poziom głośności pompy ciepła

Możesz zasadniczo wpłynąć na poziom głośności pompy ciepła

Jak głośna jest pompa ciepła?

Czy to pytanie spędza Ci sen z powiek? Ważna jest świadomość tego, że możesz zasadniczo wpłynąć na poziom głośności pompy ciepła. Najważniejszą rolę odegra już sam dobór urządzenia, a także to, komu powierzysz jego instalację. Zależy to od:

Jak głośna jest pompa ciepła?

Czy to pytanie spędza Ci sen z powiek? Ważna jest świadomość tego, że możesz zasadniczo wpłynąć na poziom głośności pompy ciepła. Najważniejszą rolę odegra już sam dobór urządzenia, a także to, komu powierzysz jego instalację. Zależy to od:

Jakości obróbki technologicznej pompy, zastosowanych materiałów, jak również od prawidłowego przewymiarowania pompy oraz od tego, gdzie zostanie ona umieszczona. 

Co tak naprawdę słyszysz?

Są to dźwięki wydawane przez śmigło i wibracje sprężarki. Wentylator musi wciągać do siebie dużą ilość powietrza. Obecnie można znaleźć zoptymalizowany wentylator, który nie emituje nieprzyjemnych, głębokich tonów. Należy wziąć pod uwagę, że im intensywniejsza będzie praca sprężarki pompy ciepła (w zimie lub w przypadku pompy ciepła powietrze-woda), tym urządzenie będzie głośniejsze. Pocieszający jest jednak fakt, że w dzisiejszych czasach możesz posiadać praktycznie niesłyszalną pompę ciepła.

Nowoczesne pompy brzmią jak zegar

Najnowocześniejsze pompy ciepła powietrze-woda są w stanie emitować dźwięk podobny do tykania zegara słyszanego z odległości 3 metrów (35 dB). W innych przypadkach poziom głośności jednostek zewnętrznych może wynosić około 42 dB, co można porównać np. z dźwiękiem wydawanym przez zmywarkę. 

Jak orientować się w mierzeniu głośności pompy ciepła

Głośność nie jest określana przez jedną wartość. Dlatego istnieje kilka pułapek związanych z pomiarem hałasu pompy ciepła, które należy wcześniej rozwiązać. Możesz spotkać się z poziomem ciśnienia akustycznego (Lp) lub poziomem mocy akustycznej (Lw).

Pierwsza z wyżej wymienionych wartości nie jest zbyt obiektywna, ponieważ mówi o dźwięku w idealnym środowisku. Pompy mogą zatem mieć różne wartości, mierzone przy różnych odległościach i w różnych warunkach.

Większą wartość informacyjną miałby mieć dla Ciebie poziom mocy akustycznej, który jest taki sam dla każdego producenta. W takim przypadku spotkasz się z dwoma wartościami - głośnością minimalnej pracy pompy oraz głośnością maksymalnej pracy pompy.

Ponadto należy pamiętać, że poziom hałasu wyrażany jest w skali logarytmicznej. Oznacza to, że zwiększenie poziomu hałasu o 3 dB podwaja natężenie dźwięku (i odwrotnie).

Proste zasady umieszczenia zewnętrznego

  • Jednostkę zewnętrzną pompy ciepła typu powietrze-woda umieść blisko domu w taki sposób, aby długość jej rur była wystarczająca.
  • Nie umieszczaj pompy bezpośrednio pod pokojem dziennym ani pod oknami sypialni.
  • Dotyczy to również okien sąsiednich domów.
  • Duży wpływ ma również kształt sąsiedniego budynku, ponieważ hałas odbija się od konstrukcji, a efektem tego może być jego wzrost.  Szczególnie nieodpowiednie są wąskie alejki, jak również umieszczenie w wewnętrznych rogach lub wnękach.

Jak zredukować wibracje

Metal oraz beton przenoszą wibracje pompy, którym można jednak skutecznie zapobiec za pomocą gumowych podkładek antywibracyjnych (tzw. silentbloki). 

Czy można umieścić pompę na dachu?

Pompę można umieścić również na płaskim dachu dzięki podkładkom, które zapobiegają wibracjom. Zwróć uwagę na lokalizację pompy, która nie powinna ingerować w główną konstrukcję, a tym samym wprowadzać wibracje do pomieszczeń mieszkalnych domu.

Izolacja akustyczna dla pompy ciepła umieszczonej na zewnątrz

Jak obniżyć głośność pompy? Możesz zmniejszyć poziom hałasu starszych modeli pomp ciepła, stosując osłonę akustyczną, która może osłabić dźwięk o 8 - 12 dB. Osłony dysponują nie tylko powyższą funkcją tłumienia, ale również ograniczeniem oscylacji, które powodowałoby dodatkowy hałas. Nowa, zoptymalizowana pompa zawsze będzie jednak tańszym i mniej złożonym rozwiązaniem, które samo w sobie jest mniej hałaśliwe. 

Inne opcje redukcji głośności pompy ciepła

  • Wokół pompy postaw ścianki, palisadę, bądź zasadź krzewy i wysoką trawę.
  • Zewnętrzną część umieść poziomo (hałas będzie skierowany w stronę nieba).
  • Umieść pompę na płaskim dachu.

Głośność pomp ciepła wewnątrz budynku

Mowa o pompach ciepła typu grunt-woda lub powietrze-woda z instalacją wewnętrzną, w których sprężarka znajduje się w pomieszczeniu technicznym. W takim przypadku musisz dokładnie rozważyć jej umieszczenie, biorąc pod uwagę to, jak blisko znajduje się sypialnia. 

Różnica między systemem on/off i falownikiem

W przypadku systemów on/off (start/stop) hałas jest praktycznie stały przez cały rok. Natomiast w przypadku falowników prędkość zmienia się pod wpływem przemiennika częstotliwości, co również znacząco zmienia poziom hałasu. Ponieważ częstotliwość się zmienia,dźwięk ten może być  dla niektórych denerwujący przy niższych prędkościach, natomiast dla innych przy wyższych prędkościach. Bardzo ważne jest dokonanie porównania poziomów hałasu przy zachowaniu tej samej prędkości sprężarki.

Podsumowując:

Nowe pompy ciepła są tak ciche, że można je bez problemu zainstalować w budynkach szeregowych. Aby wyeliminować hałas, najważniejszy jest wybór wysokiej jakości pompy ciepła, a następnie jej regulacja i lokalizacja. Porównując różne urządzenia, konieczne jest porównanie tych samych parametrów w tych samych warunkach.

Zdecydowanie unikaj ulotek z napisem „najcichsza na rynku” i postaw na uczciwą poradę certyfikowanych ekspertów. 

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła ale obawiasz się dużej inwestycji? Cena pompy ciepła może być dla wielu nierealna. Niemniej jednak już w przeciągu kilku tygodni możesz zacząć efektywnie oszczędzać i żyć bardziej ekologicznie, korzystając z dotacji na pompy ciepła, która znacznie obniży Twój początkowy wkład finansowy.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?