Kompleksowa termomodernizacja energetyczna budynku – na czym polega, co obejmuje i jak uzyskać maksymalne dofinansowanie?

Dom energetyczny, Woltair

Termomodernizacja to pojęcie, które w ostatnich latach jest odmieniane przez wszystkie przypadki, do czego z pewnością przyczyniły się szybko rosnące ceny energii. Na czym zatem polega kompleksowa termomodernizacja energetyczna budynku? W jaki sposób ją sfinansować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Termomodernizacja to pojęcie, które w ostatnich latach jest odmieniane przez wszystkie przypadki, do czego z pewnością przyczyniły się szybko rosnące ceny energii. Na czym zatem polega kompleksowa termomodernizacja energetyczna budynku? W jaki sposób ją sfinansować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kompleksowa termomodernizacja – na czym polega i co obejmuje?

Kompleksowa termomodernizacja energetyczna budynku polega na wyremontowaniu go w taki sposób, by zwiększyć efektywność energetyczną, a co za tym idzie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. W praktyce zatem sprowadza się do przeprowadzenia szeregu prac budowlanych, remontowych i instalacyjnych. Co obejmuje termomodernizacja budynku? Otóż jej zakres uzależniony będzie od stanu technicznego, w jakim aktualnie znajduje się dany budynek. Konieczne może być zatem wykonanie nie tylko prac dociepleniowych, ale również wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, montaż wentylacji z odzyskiwaniem ciepła, modernizacja instalacji grzewczej, wymiana nieefektywnego źródła ciepła czy montaż paneli fotowoltaicznych. Istotna w tym przypadku jest kompleksowość, co oznacza, że jako kompleksowa termomodernizacja nie mogą być traktowane drobne prace remontowe, nawet jeśli obejmują czynności mające pozytywny wpływ na efektywność energetyczną budynku.

Co daje kompleksowa termomodernizacja?

Celem przeprowadzenia kompleksowej modernizacji jest jak już wspomniano poprawa efektywności energetycznej budynku. Inwestycja przekłada się zatem na zmniejszenie zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie, obniżenie kosztów eksploatacji domu. Oczywiście jest to kosztowne, jednak opłaca się w długoterminowej perspektywie, do czego przyczyniają się dotacje wspierające finansowanie. Dofinansowanie na termomodernizację domu pozwala nie tylko zmniejszyć koszty tego typu inwestycji, ale skrócić również czas, w jakim się ona zwróci. Uzyskać je można między innymi w ramach rządowego programu Czyste Powietrze, w związku z czym nie może dziwić popularność wyszukiwania w Internecie hasła: kompleksowa termomodernizacja Czyste Powietrze.

Kiedy kompleksowa termomodernizacja nie ma sensu?

Jak już wspomniano, kompleksowa termomodernizacja to działanie mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynku. W kontekście programu Czyste Powietrze wymagane jest to, by w skutek wykonanych pracy zapotrzebowanie na energię użytkową budynku zostało ograniczone do nie więcej niż 80 kWh/m2/rok lub zmniejszone o minimum 40% w odniesieniu do wartości początkowej. Uzyskanie dotacji wymaga zatem spełnienia określonych warunków, w związku z czym nie może dziwić ilość zapytań w wyszukiwarce na hasło: termomodernizacja dofinansowanie warunki. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze kompleksowa termomodernizacja ma sens. Dzieje się tak w sytuacji, gdy jej planowane koszty nie przekroczą limitu w wariancie bez kompleksowej modernizacji. Wniosek o termomodernizację może wówczas obejmować wyłącznie te przedsięwzięcia, które faktycznie zostaną zrealizowane, np. montaż pompy ciepła czy prace dociepleniowe.

Które elementy budynku wymagają termomodernizacji?

W kontekście kompleksowej termomodernizacji istotne jest to, że nie ma sprecyzowanej listy prac, które muszą wchodzić w jej skład. Wynika to z faktu, że ich zakres będzie uzależniony od stanu technicznego danego budynku. Które jego elementy mogą wymagać zatem termomodernizacji? Otóż w praktyce konieczne może być ocieplenie ścian zewnętrznych lub dachu czy wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Zwrot za termomodernizację przysługuje również wtedy, gdy zainstalowana została fotowoltaika. Czyste Powietrze pokrywa również koszty wymiany źródła ciepła czy wydatki związane z audytem energetycznym.

Od czego zacząć planowanie termomodernizacji?

Chcąc przeprowadzić termomodernizację domu należy odpowiednio zaplanować cały proces, dzięki czemu zakończy się on sukcesem. Od czego zacząć zatem planowanie termomodernizacji? Otóż dobrym rozwiązaniem może być w tym przypadku wykonanie audytu energetycznego, który pozwoli nie tylko określić zapotrzebowanie budynku na energię, ale również wskazać obszary, które wymagają poprawy w celu jego zmniejszenia. Kolejną istotną kwestią jest znalezienie źródła finansowania inwestycji, którym może być Czyste Powietrze 2025. Termomodernizacja może bowiem obejmować wiele obszarów, a program pozwala uzyskać między innymi dofinansowanie do pompy ciepła.

Audyt energetyczny – dlaczego jest kluczowy?

Pierwszym etapem planowania kompleksowej termomodernizacji powinien być audyt energetyczny, ponieważ pozwala on określić realne zapotrzebowanie budynku na energię. Dlaczego jest kluczowy? Zarówno ze względu na to, że umożliwia zidentyfikowanie elementów wymagających termomodernizacji, jak i z uwagi na możliwość uzyskania pełnej kwoty dofinansowania w ramach Czystego Powietrza. Poza tym stanowi podstawę do wystawienia świadectwa energetycznego domu.

Kolejność prac termomodernizacyjnych - praktyczny harmonogram

Kompleksowa termomodernizacja budynku to poważne przedsięwzięcie, ze względu na szeroki zakres praw. W związku z tym warto przeprowadzić je w określonej kolejności. Harmonogram może wyglądać następująco:

  • ocieplenie budynku;
  • modernizacja systemu grzewczego i wymiana źródła ciepła;
  • instalacja paneli fotowoltaicznych.

Termomodernizacja a wymiana źródła ciepła

Kompleksowa termomodernizacja budynku może obejmować także wymianę źródła ciepła na ekologiczne oraz ekonomiczne. Przykładem może być w tym przypadku pompa ciepła, która pod wieloma względami jest bardziej opłacalna niż piec gazowy. Istotne w tym przypadku jest jednak także to, że dostępne jest również Czyste Powietrze bez wymiany pieca na ekologiczne źródło ciepła, co sprawdza się w przypadku osób, które są zainteresowane uzyskaniem dotacji wyłącznie na fotowoltaikę czy inne przedsięwzięcia mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię.

Program „Czyste Powietrze” wraca 31 marca 2025 r. - przegląd zmian w programie Czyste Powietrze od 2025 r

Możliwość uzyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze to niewątpliwie jeden z argumentów przemawiających za przeprowadzeniem kompleksowej termomodernizacji. W związku z tym warto wiedzieć, że program wraca 31 marca 2025 roku, ponieważ właśnie wtedy przywrócona zostanie możliwość składania nowych wniosków. Zmiany w programie Czyste Powietrze mają na celu nie tylko wyeliminowanie ewentualnych nadużyć, ale upraszczają także proces składania wniosków i urealniają kwoty dochodów, w związku z czym z dotacji będzie mogła skorzystać większa ilość beneficjentów. Istotne jest także to, że od 2025 roku nie będzie można uzyskać dofinansowania na kotły gazowe, ponieważ program będzie promował OZE, czyli np. pompy ciepła oraz kotły na biomasę.

Wymagania techniczne dla maksymalnego dofinansowania

Uzyskanie maksymalnego dofinansowania w ramach nowej edycji programu Czyste Powietrze będzie możliwe jedynie wtedy, gdy budynek będzie spełniał określone wymagania techniczne. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o to, by jego zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania wynosiło powyżej 150 kWh/(m2*rok). Czyste Powietrze w praktyce uwzględnia także wysokość dochodów na osobę w gospodarstwie domowym, a możliwość uzyskania maksymalnego dofinansowania uzależniona jest także od wysokości poniesionych kosztów kwalifikowanych. Muszą być one odpowiednio udokumentowane, w związku czym istotne jest to, by wystawiona została także specyfikacja do faktury Czyste Powietrze, na której wyszczególnione zostaną poniesione wydatki.

Jakich efektów energetycznych można się spodziewać?

Kompleksowa termomodernizacja budynku to jak już wspomniano działanie, które ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynku. Jakich efektów można się spodziewać? Otóż wiele w tym przypadku zależy od tego, w jakim stanie technicznym znajdował się budynek przed rozpoczęciem inwestycji oraz tego, jaki zakres prac przeprowadzono. W wielu przypadkach jednak udaje się ograniczyć zapotrzebowanie na energię nawet o 50%, a instalując panele fotowoltaiczne oraz pompę ciepła można sprawić, że dom będzie ogrzewany praktycznie bezkosztowo, co jest efektem wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Podsumowując należy stwierdzić, że kompleksowa termomodernizacja budynku polega na zastosowaniu rozwiązań oraz przeprowadzeniu prac, których efektem jest zwiększenie jego efektywności energetycznej. Inwestycje tego typu można sfinansować dzięki oferowanym dotacjom, czego przykładem może być dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?