Fotowoltaika: zestawienie najważniejszych pojęć

Fotowoltaika: zestawienie najważniejszych pojęć

Ta fotowoltaiczna wygląda jednak zupełnie inaczej, nie zanieczyszcza powietrza i bez problemu mieści się na dachu domu jednorodzinnego, garażu czy szopy.

Ta fotowoltaiczna wygląda jednak zupełnie inaczej, nie zanieczyszcza powietrza i bez problemu mieści się na dachu domu jednorodzinnego, garażu czy szopy.

Fotowoltaika nie musi być montowana wyłącznie na dachu domu

Z czego składa się domowa elektrownia fotowoltaiczna i na jakiej zasadzie działa?

Elektrownia fotowoltaiczna (w skrócie fotowoltaika)

Jest to urządzenie wytwarzające energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Do działania nie potrzebuje żadnych ruchomych części i korzysta z energii odnawialnej, nie wypuszczając do atmosfery dwutlenku węgla ani innych zanieczyszczeń. Składa się z dwóch podstawowych elementów: paneli fotowoltaicznych (słonecznych) oraz falownika.

Ogniwo fotowoltaiczne

W zasadzie mowa tutaj o diodzie półprzewodnikowej. Jest to podstawowy element, z którego składają się panele fotowoltaiczne, a poszczególne ogniwa są ze sobą połączone szeregowo lub równolegle.

Panel (moduł) fotowoltaiczny (słoneczny)

Zamienia padające na niego promienie słoneczne w prąd stały. 

Panel fotowoltaiczny zamienia padające na niego promienie słoneczne w prąd stały

O tym, z czego składają się panele fotowoltaiczne, jakie są ich rodzaje i jaki typ będzie odpowiedni dla Twojego domu, przeczytasz w artykule Panele fotowoltaiczne i według czego je wybierać.

String

Ciąg paneli połączonych szeregowo. Ten rodzaj połączenia zapewnia napięcie wymagane do optymalnej pracy.

Falownik (inwerter)

Zamienia prąd stały wytwarzany przez panel fotowoltaiczny na energię elektryczną o takich parametrach, aby mogła ona zasilać zwykłe urządzenia podłączone do sieci.

Optymalizator mocy

Łączy się z każdym panelem w stringu. 

Optymalizator mocy dba o optymalne działanie połączonych ze sobą paneli

Dzięki niemu panele o różnym nachyleniu, mocy czy orientacji, a nawet różnym zacienieniu można łączyć szeregowo tak, aby wszystkie panele działały optymalnie.

Standardowe warunki testowe (STC)

Aby móc porównać wartości różnych paneli, są one zawsze wyznaczane w tych samych warunkach – przy natężeniu promieniowania słonecznego 1 kW/m2, temperaturze nagrzania się panelu wynoszącej 25°C i spektrum promieniowania dla gęstości atmosfery 1,5 AM. 

Moc znamionowa/nominalna panelu fotowoltaicznego

Określa wydajność panelu fotowoltaicznego mierzoną w standardowych warunkach testowych. Jest podawana w jednostkach Wp (watt peak). Moc paneli fotowoltaicznych dostarczanych przez Woltair to około 450 Wp.

Moc znamionowa elektrowni fotowoltaicznej

Suma mocy znamionowych wszystkich paneli, z których składa się elektrownia fotowoltaiczna. Rzeczywista moc elektrowni jest zawsze nieco mniejsza niż suma mocy poszczególnych paneli.

Falownik zwany jest także inwerterem

Powodem są straty energii w falowniku, przewodach i ewentualnie także w transformatorze. Dowiedz się, jak ustawić najwyższą moc fotowoltaiki dla domu.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Wydajność panelu fotowoltaicznego wskazuje, jaki procent otrzymanej energii słonecznej system jest w stanie zamienić na energię elektryczną. Z punktu widzenia praw fizyki wydajność nie może przekroczyć 34%. Panele oferowane przez Woltair posiadają wydajność sięgającą ponad 20%.

Maksymalna wielkość elektrowni fotowoltaicznej

W przypadku domów jednorodzinnych obowiązuje limit maksymalnej wielkości elektrowni fotowoltaicznej, której moc nie może przekroczyć 10 kWp. Eksploatacja elektrowni mieszczącej się w tym limicie nie wymaga posiadania koncesji, która wiąże się z załatwianiem sporej ilości spraw administracyjnych i dokumentacji.

Maksymalna moc domowej elektrowni fotowoltaicznej może wynosić 10kWp

Jest to jednocześnie górna granica wyznaczona w ramach programu Mój Prąd, dzięki któremu możesz otrzymać dotację na zakup fotowoltaiki i tym samym pokryć część kosztów tej niemałej inwestycji. Więcej o możliwościach pozyskania dotacji na fotowoltaikę przeczytasz na naszym blogu.

Akumulator

Fotowoltaika może zostać połączona z akumulatorem służącym do przechowywania nadwyżki energii, którą elektrownia wytwarza w ciągu dnia. Ze zmagazynowanej energii możesz następnie korzystać gdy akurat nie świeci słońce lub pokryć nią zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego w przypadku awarii zasilania. 

Akumulator umożliwia późniejsze korzystanie ze zmagazynowanej energii

Systemy akumulatorów służą do równoważenia dziennego zużycia, a nie do długoterminowego przechowywania. Więcej na temat przeczytasz w artykule: Akumulator do instalacji fotowoltaicznej: dlaczego warto w niego zainwestować?

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?