Czy pompa ciepła przestanie działać zanim zwróci się zainwestowana w nią kwota? Jaka jest żywotność pompy ciepła? To dość powszechne pytania, jakie zadają osoby rozważające zakup nowego źródła ciepła. Upewnij się, że spełnisz 6 poniższych warunków, aby zapewnić sobie niezawodne ogrzewanie bez problemów na długie lata.
Czynniki wpływające na żywotność pompy ciepła
Oczywiście żywotność pomp ciepła może się różnić i nie zawsze będzie taka sama. Na trwałość urządzenia wpływają przede wszystkim następujące czynniki:
- Typ pompy ciepła: Różne typy urządzeń mają z natury różną żywotność. Najdłuższą żywotność mają pompy ciepła typu grunt-woda, które zwykle gwarantują pracę na ponad 20 lat. Bardzo dobrze sprawdzają się także popularne pompy ciepła typu powietrze-woda, których żywotność jest o około 20% krótsza.
- Jakość wykonania pompy: Oczywiste jest, że tanie urządzenia nie wytrzymują zbyt długo. Dlatego warto inwestować w wysokiej jakości, sprawdzone marki, na których można polegać.
- Odpowiednie dopasowanie: Optymalna moc pompy ciepła zapewnia, że urządzenie jest dobrane tak, aby pokryło energetyczne potrzeby domu, nie obciążając nadmiernie jej sprężarki. Moc pomp ciepła typu on-off jest zgodna z europejskim standardem i dostosowuje się do 80% strat ciepła budynku, aby uniknąć częstego włączania i wyłączania (cyklicznego działania) przy wyższych temperaturach zewnętrznych. Pompy ciepła inwerterowe są dostosowane do 100% pokrycia strat ciepła obiektu. W ich przypadku cykliczne działanie nie występuje, ponieważ typ sprężarki pozwala na płynną regulację mocy. Poprawne dopasowanie optymalizuje liczbę uruchomień sprężarki – serca całego systemu. Jeśli pompa ciepła jest nieodpowiednio dopasowana, czyli ma niższą moc, niż wymaga tego ogrzewanie, sprężarka jest nadmiernie obciążona, co może prowadzić do jej szybkiego zużycia i skrócenia żywotności pompy ciepła.
- Prawidłowa instalacja: Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać rzetelną firmę instalacyjną z przeszkolonymi technikami, którzy przestrzegają prawidłowych procedur montażu. Prawidłowy montaż ma bowiem wpływ na żywotność pompy.
- Konserwacja pompy ciepła: prawidłowe dbanie o urządzenie i zapewnienie mu odpowiedniej konserwacji i serwisu pomoże Ci maksymalnie wydłużyć żywotność pompy ciepła.
- Intensywność użytkowania: To, czy pompa ciepła jest używana tylko w celu ogrzewania, czy także do podgrzewania wody, a być może latem do chłodzenia domu, ma oczywiście wpływ na jej żywotność, ponieważ jest bardziej obciążona i pracuje praktycznie przez cały rok.
Średnia żywotność pompy ciepła
Średnia żywotność pompy ciepła typu powietrze-woda wynosi zazwyczaj około 15 lat. Jednak przy starannej konserwacji i wysokiej jakości serwisie, pompa ciepła może działać nawet przez osiemnaście lat. Michał Chaberski, kierownik działu pomp ciepła w firmie Woltair, mówi: „Jeśli pompa ciepła jest prawidłowo zamontowana i cały system jest odpowiednio dobrany, urządzenie powinno bez problemu wytrzymać 15 lat. Osobiście mam pompę ciepła w domu już od 13 lat bez żadnej awarii.”
Jak przedłużyć żywotność pompy ciepła
Chcesz wydłużyć żywotność pompy ciepła? Regularne przeglądy serwisowe i konserwacja są kluczowe. Taki przegląd pozwala nie tylko na wczesne wykrycie potencjalnej awarii pompy, ale również na optymalizację jej pracy przez technika serwisowego. Prawidłowo wyregulowana pompa ciepła jest nie tylko maksymalnie efektywna, ale także charakteryzuje się bardzo niskimi kosztami eksploatacji.
Regularne serwisowanie może znacznie przedłużyć żywotność pompy ciepła, nawet do 20 lat i więcej. Jest to istotne, zwłaszcza w przypadku urządzenia energooszczędnego, które wymaga stosunkowo dużej inwestycji początkowej. U niektórych marek przeprowadzanie regularnych przeglądów serwisowych jest wręcz warunkiem ważności gwarancji.
Jak już wspomniano, żywotność sprężarki pompy ciepła można przedłużyć, zmniejszając liczbę jej startów. Wybierając model z inwerterem i zwiększając objętość wody, do której można akumulować przekazywane ciepło, można zmniejszyć obciążenie sprężarki i przedłużyć jej żywotność. Odpowiednio dobrany zbiornik ciepłej wody jest zatem kluczowy dla funkcjonowania i żywotności pompy ciepła oraz pomaga zapobiegać wielu problemom.
Jak rozpoznać, że pompa ciepła nie działa optymalnie
Pompa ciepła nie wymaga specjalnego dbania o nią. Mimo to warto od czasu do czasu monitorować jej działanie. Może to pomóc w dostrzeżeniu pierwszych oznak, jeśli urządzenie przestaje pracować tak, jak powinno. Karel Náprstek radzi: „Od czasu do czasu sprawdź np. komunikaty na wyświetlaczu, aby upewnić się, że pompa ciepła nie zgłasza żadnych błędów, i przynajmniej orientacyjnie monitoruj zużycie energii. Może się zdarzyć, że pompa ciepła 'wejdzie' w tryb awaryjny i w celu utrzymania komfortu cieplnego uruchomi dodatkowe źródło ciepła w postaci grzałki elektrycznej, co spowoduje znaczący wzrost kosztów ogrzewania i podgrzewania wody.”
Niewystarczająca temperatura w domu, wyższe zużycie energii, zwiększony hałas lub nieregularna praca mogą sygnalizować problem. W takim przypadku niezwłocznie skontaktuj się z działem serwisowym i umów się na przegląd, zanim awaria stanie się poważniejsza i naruszy komfort cieplny w Twoim domu.
Kiedy opłaca się zakupić nową pompę ciepła?
Twoje obecne źródło ciepła służy ci już wiele lat i zastanawiasz się, czy warto wymieniać zużyte komponenty, czy zainwestować w nową pompę ciepła. Aby przedstawić koszty wymiany głównych elementów pompy podajemy przykładowe ceny:
- Wentylator: 4000 złotych
- Sprężarka 12 kW: 8000 złotych
- Płytka sterująca: 2000 złotych
- Pompa obiegowa: 800 złotych
- Czujnik temperatury: 300 złotych
Zasięgnij porady specjalisty, aby ocenić, kiedy zakup pompy ciepła będzie opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. W grę wchodzi kilka czynników, w tym rodzaj źródła ciepła, z którego przechodzisz. Należy dokładnie obliczyć czas zwrotu inwestycji w pompę ciepła. Producenci często podają, że czysty zwrot finansowy z inwestycji w pompę ciepła wynosi około siedmiu lat. Jednak wiele osób decyduje się na pompy ciepła również ze względu na wygodę i korzyści ekologiczne, które są bezcenne.