Szukając alternatywnych rozwiązań grzewczych, wiele osób sprowadza dylemat nowej inwestycji do dwóch urządzeń - pompy ciepła i pieca na pellet. Sprawdźmy, który system będzie opłacalne pod względem kosztów, efektywności cieplnej, a także potencjału użytkowania instalacji w następnych latach.
Szukając alternatywnych rozwiązań grzewczych, wiele osób sprowadza dylemat nowej inwestycji do dwóch urządzeń - pompy ciepła i pieca na pellet. Sprawdźmy, który system będzie opłacalne pod względem kosztów, efektywności cieplnej, a także potencjału użytkowania instalacji w następnych latach.
Pompa ciepła czy piec na pellet: który wybór jest bardziej opłacalny?

Woltair
27.03.2025
Jak działa pompa ciepła i piec na pellet?
Zacznijmy od krótkiego opisu działania obu rodzajów urządzeń grzewczych. Jaka jest zasada działania pieca na pellet i pompy ciepła? Piec na pellet wytwarza ciepło w procesie spalania specjalnego granulatu, który tworzony jest ze sprasowanych trocin drzewnych. Granulat ten, przetransformowany w ciepło zapewnia optymalną temperaturę w domu, ale może być także wykorzystany do podgrzania ciepłej wody. Jak dobrze wiemy, piec na pellet to relatywnie duże urządzenie, które musi zostać umieszczone w dedykowanej kotłowni, która wyposażona jest w wentylację i efektywny system kominowy.
A pompa ciepła? Technologia ta wykorzystuje odnawialne źródła energii do wytworzenia ciepła. W zależności od wybranego typu pompy ciepła energia ta może pochodzić z wody, ziemi lub powietrza. Pompy ciepła pobierają ciepło, a następnie z wykorzystaniem specjalnego czynnika roboczego kierują je do instalacji grzewczej, zapewniając idealne warunki podczas późnej jesieni i zimy.
Koszty instalacji: co się bardziej opłaca?
Przejdźmy teraz do kosztów instalacji obu urządzeń. Analizując jedynie koszt zakupu, piec na pellet w zdecydowanej większości przypadków będzie tańszym rozwiązaniem. Możemy oszacować, że dla domu jednorodzinnego o powierzchni około 100 metrów kwadratowych kocioł na pellet to wydatek około 12 tysięcy złotych. Dla domu o tym samym metrażu zakup pompy ciepła to z kolei koszt od 19 do 23 tysięcy złotych. Jednak pod uwagę musimy wziąć znacznie więcej czynników, niż tylko sam zakup.
Przede wszystkim koszty instalacji. Pompy ciepła w swojej najpopularniejszej formie nie wymagają dodatkowych prac ziemnych. Instalacja ogranicza się do montażu i podpięcia pompy do instalacji. W przypadku kotła na pellet bardzo często musimy jeszcze zainwestować w dedykowane pomieszczenie, które będzie pełnić rolę kotłowni. Miejsce to musi być odpowiednio przygotowane pod kątem modernizacji komina, a także wentylacji, co już generuje znaczące koszty i tak naprawdę wyrównuje początkowe nakłady inwestycyjne obu rozwiązań. Jeśli dodamy do tego koszty eksploatacji, pompy ciepła wyjdą z tego starcia wygrane, zapewniając nawet 40% mniej wydatków, niż kotły, które wymagają stałego zapasu pelletu.
Warto sprawdzić kalkulator pompy ciepła, by przekonać się, jaka moc pompy będzie najlepsza dla naszego budynku i jaki jest szacowany koszt takiego zakupu.
Czyste powietrze dofinansowanie: jak skorzystać?
Program Czyste powietrze, który zostaje wznowiony od 31 Marca 2025 roku, umożliwia uzyskanie atrakcyjnego dofinansowania zakupu urządzeń cieplnych, które minimalizują emisję szkodliwych substancji. Czyste Powietrze to program dotacyjny przeznaczony dla właścicieli domów jednorodzinnych, a suma bezzwrotnej dotacji może sięgnąć nawet kwoty 136,200 złotych.
Program Czyste Powietrze umożliwia uzyskanie dofinansowania na oba urządzenia - zarówno kocioł na pellet, jak i pompę ciepła, dlatego pod tym kątem szansę na zmniejszenie początkowej kwoty inwestycji są takie same. Jeśli rozważamy zakup pompy ciepła, warto jeszcze przed podjęciem decyzji skontaktować się ze specjalistą Woltair, który nie tylko dopasuje rozwiązanie do naszych potrzeb, ale także pomoże w uzyskaniu dofinansowania w ramach programów rządowych.
Ekologia i efektywność: co wybrać?
Jeśli wybór technologii ogrzewania domu determinujemy kwestiami ekologicznymi, dylemat nie będzie trudny. Pompa ciepła to rozwiązanie, które podczas pracy nie wytwarza żadnych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. Nie ma tutaj więc mowy o emisji dwutlenku węgla lub innych substancji, które przyczynią się do utrzymywania smogu. Kocioł na pellet, choć znacznie bardziej ekologiczny niż tradycyjny kopciuch, nie może pochwalić się tak bezinwazyjnym wpływem na środowisko.
A co z efektywnością ogrzewania? Pompa ciepła do pracy wykorzystuje prąd. Szacuje się, że z jednego kW energii pompa ciepła wytwarza nawet 5 kW energii cieplnej, co stawia pompę ciepła bardzo wysoko na liście urządzeń cieplnych o wysokim współczynniku efektywności. Warto przy tym wspomnieć, że pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, a regularny serwis pomp ciepła zapewni nam wiele lat żywotności rozwiązania.
Które rozwiązanie jest bardziej przyszłościowe?
W obliczu znacznej inwestycji, jaką jest zakup urządzenia grzewczego, pod uwagę warto wziąć nie tylko same koszty, efektywność i wpływ na środowisko, ale także potencjał urządzenia do użytkowania go w perspektywie kilkunastu następnych lat. Nowoczesne pompy ciepła to rozwiązanie wydajne i tanie w eksploatacji, które obecnie, w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi, zapewnia nam w domu samowystarczalny ekosystem generujący znaczne oszczędności.
Pompa ciepła to przyszłościowa inwestycja, która na przestrzeni najbliższych kilku lat jeszcze zwiększy swoją popularność w segmencie domów jednorodzinnych. Warto więc już teraz rozważyć zakup urządzenia pobierającego ciepło z odnawialnych źródeł energii z atrakcyjnym dofinansowaniem w ramach dostępnych programów rządowych.