Dbanie o pompę ciepła jest bardzo bezproblemowe, a Ty możesz cieszyć się wygodą i maksymalnym komfortem cieplnym. Aby pompa ciepła działała jak najlepiej i przez długie lata przynosiła oszczędności na energii, ważne jest dotrzymywanie pewnych kroków. Czytaj dalej, aby poznać praktyczne wskazówki ekspertów ds. ogrzewania.
Utrzymuj stabilną temperaturę w domu
Utrzymywanie stałej temperatury jest tańsze niż wyłączanie ogrzewania na jakiś czas, a potem ponowne, szybkie nagrzewanie całego domu aby podnieść temperaturę o kilka stopni. Gdy zimą wyjeżdżasz na dłuższy czas, nie pozwól, aby budynek zupełnie się wychłodził, tylko utrzymuj w nim minimalną wymagana temperaturę. Jeśli ściany całkowicie się wychłodzą, będzie potrzeba sporo energii, aby ponownie je ogrzać. Ponadto istnieje ryzyko zamarznięcia wody i pęknięcia rur.
Temperaturę reguluj centralnie, nie na grzejnikach
Aby zapewnić jak największą efektywność, zalecamy nie używać głowic termostatycznych na grzejnikach w celu regulacji temperatury. Najlepiej jest pozostawić głowice całkowicie otwarte, a temperaturę w domu kontrolować centralnie, za pomocą pompy ciepła. Jeśli ograniczysz przepływ w poszczególnych pomieszczeniach, pompa ciepła będzie niepotrzebnie pracować mocniej, niż to konieczne.
Pilnuj odpowiedniego ciśnienia w systemie grzewczym
Jeśli masz zwyczaj odpowietrzania grzejników, konieczne jest późniejsze uzupełnienie wody w systemie grzewczym, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie. Wymagane ciśnienie w systemie grzewczym będzie się różnić w zależności od domu. Zależy ono bowiem od różnicy wysokości między źródłem ciepła a najwyżej położonym grzejnikiem w domu (wzór na obliczenie ciśnienia w systemie = różnica wysokości w metrach × 0,1 + 0,5 bara).
Czy wiesz, że…? W sprawnym systemie grzewczym odpowietrzanie grzejników nie jest w ogóle konieczne. Wystarczy monitorować działanie zaworów bezpieczeństwa oraz kontrolować pracę naczynia przeponowego.
Prawidłowe sterowanie wymaganą temperaturą
Upewnij się, że pompa ciepła jest ustawiona w taki sposób, aby prawidłowo optymalizowała działanie systemu grzewczego. Pompa może działać na dwa sposoby:
- Regulacja pogodowa - za pomocą zewnętrznego czujnika temperatury sprawdza, jaka jest temperatura powietrza na zewnątrz i dostosowuje swoją moc, aby odpowiednio ogrzać dom. Aby ten sposób regulacji działał efektywnie, krzywa grzewcza musi być ustawiona w taki sposób, by odpowiadała właściwościom termicznym budynku.
- Drugą opcją jest termostat wewnątrz budynku, który dostarcza pompie informacji o temperaturze wewnętrznej. Jeśli temperatura spadnie poniżej wymaganej, system dogrzeje według potrzeby.
System sterowany regulacją pogodową może pracować bardziej efektywnie, jeśli jest prawidłowo ustawiony. Koniecznym warunkiem jest jednak odpowiednie umiejscowienie czujnika temperatury – powinien znajdować się idealnie na północnej stronie elewacji lub w miejscu, gdzie nie będzie narażony na wpływy pogody (bezpośrednie światło słoneczne, wyloty ciepłego powietrza z wnętrza domu, czy też przygruntowe przymrozki itp.).
Nawet jeśli korzystasz z regulacji ogrzewania za pomocą termostatu wewnętrznego, musi on być umieszczony we właściwym miejscu. Nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie słońca ani znajdować się w pobliżu źródeł ciepła, a także w zasięgu miejsc, w których domownicy spędzają najwięcej czasu (dla przykładu nad kanapą, na której domownicy spędzają wiele czasu - termostat może się nagrzać od ich oddechu, co sprawi wrażenie, że w domu jest wystarczająco ciepło, mimo że w rzeczywistości może być inaczej).
Zwracaj uwagę na odchylenia w pracy i komunikaty błędów
Interesuj się codzienną pracą pompy ciepła. Co jakiś czas sprawdzaj komunikaty na wyświetlaczu, aby upewnić się, że urządzenie nie zgłasza żadnych błędów, oraz orientacyjnie monitoruj zużycie energii i zwracaj uwagę na zwiększoną głośność pracy pompy ciepła. Nagły wzrost zużycia energii może sygnalizować problem z pompą ciepła, która w celu utrzymania komfortu cieplnego może włączyć dodatkowe źródło ogrzewania, jak grzałkę elektryczną, co niepotrzebnie zwiększy koszty ogrzewania i podgrzewania wody. W przypadku problemu jak najszybciej umów się na przegląd serwisowy i skonsultuj wszystko z ekspertem ds. ogrzewania. Wczesne wykrycie usterki gwarantuje niższe koszty naprawy i nieprzerwany tryb pracy źródła ciepła
Letnie grzejniki są w porządku
Pompa ciepła ogrzewa dom efektywnie do ustawionej przez Ciebie temperatury, bez potrzeby dostarczania do grzejników gorącej wody. To fakt, który początkowo zaskakuje wielu klientów i może budzić obawy, że pompa ciepła nie działa wystarczająco dobrze. Grzejniki nie są gorące, ponieważ pompie ciepła wystarczy dostarczyć do nich wodę o temperaturze około 60°C, aby ogrzać dom do wymaganej przez Ciebie temperatury. W przypadku ogrzewania podłogowego wystarczy nawet woda o temperaturze 30-35°C.
Regularnie czyść filtr magnetyczny
Filtr magnetyczny chroni pompę ciepła i wydłuża jej żywotność. Woda krążąca w systemie grzewczym może zawierać zanieczyszczenia (głównie cząstki rdzy i piasku), które mogłyby spowodować szybkie zużycie lub uszkodzenie niektórych elementów, zwłaszcza pompy obiegowej lub zaworów regulacyjnych. Czyść filtr magnetyczny raz w miesiącu. Proces jest prosty, a technik pokaże i wyjaśni Ci wszystko podczas oddania pompy ciepła do użytku.
Nie wyłączaj pompy ciepła poza sezonem grzewczym
Nie ma potrzeby wyłączania pompy ciepła na lato – wystarczy przełączyć ją na tryb „lato”. Ponieważ pompa działa na podstawie aktualnej temperatury, w cieplejsze dni praktycznie nie będzie zużywać energii – kompresor w ogóle się nie uruchomi; jedynie minimalna ilość energii będzie potrzebna do utrzymania trybu pracy urządzenia. Warto bowiem wykorzystać pompę ciepła do podgrzewania wody.
Skoro masz w domu tak wydajne i oszczędne urządzenie, szkoda byłoby nie korzystać z jego możliwości również w sezonie letnim. Dzięki wysokim temperaturom pompa osiąga bardzo wysoki współczynnik wydajności grzewczej. W związku z tym podgrzewanie wody będzie znacznie tańsze niż przy użyciu np. elektrycznego bojlera poza sezonem grzewczym.
Wskazówka: Latem możesz również wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia domu.
Wietrz krótko, ale intensywnie
Nie zostawiaj uchylonych okien na dłużej, ponieważ cenne ciepło będzie uciekać, a pompa ciepła będzie musiała pracować na pełnych obrotach, aby to zrekompensować. Wietrz zawsze krótko, ale intensywnie – otwórz okna na oścież na kilka minut i zrób przeciąg. Dzięki temu zapewnisz świeże powietrze, jednocześnie utrzymując odpowiednie ciepło.