„W mrozach są bezużyteczne, a za prąd się nie wypłacisz“ – to często słyszane opinie przeciwników pomp ciepła. Zużycie energii przez pompę ciepła jest nadal dużym tematem, zwłaszcza dla tych, którzy zastanawiają się, czy warto zainwestować w to rozwiązanie. Jaki wpływ ma temperatura zewnętrzna na wydajność pompy ciepła? I jakie jest zużycie energii przez pompę ciepła, gdy na zewnątrz panuje silny mróz?
„W mrozach są bezużyteczne, a za prąd się nie wypłacisz“ – to często słyszane opinie przeciwników pomp ciepła. Zużycie energii przez pompę ciepła jest nadal dużym tematem, zwłaszcza dla tych, którzy zastanawiają się, czy warto zainwestować w to rozwiązanie. Jaki wpływ ma temperatura zewnętrzna na wydajność pompy ciepła? I jakie jest zużycie energii przez pompę ciepła, gdy na zewnątrz panuje silny mróz?
Do najczęstszych mitów krążących wokół pomp ciepła należą:
Koszty eksploatacji pompy ciepła są wysokie, bo przecież działa na prąd.
Pompa ciepła nie działa w mrozach i przełącza się na zapasowe źródło, najczęściej na grzałkę elektryczną, której eksploatacja jest bardzo droga.
Te mity wynikają głównie z przestarzałych informacji i braku wiedzy na temat rzeczywistego działania pompy ciepła. Rozwińmy więc temat i przedstawmy fakty.
Zasada działania pompy ciepła
Pompa ciepła działa na zasadzie pobierania i przekazywania ciepła z jednego środowiska do drugiego – konkretnie z otoczenia zewnętrznego poprzez system grzewczy do wnętrza budynku. W tym celu wykorzystuje specjalne medium przenoszące ciepło, które w obiegu chłodniczym zmienia swoje właściwości fizyczne.
Dzięki temu, że pompa nie musi wytwarzać ciepła, a jedynie je przenosi, potrzebuje do swojego działania tylko niewielką ilość energii elektrycznej. Około 25% energii pobiera z sieci (energia elektryczna do zasilenia sprężarki), a pozostałe 75% czerpie z otoczenia, czyli z odnawialnych źródeł. Dlatego pompa ciepła:
osiąga efektywność na poziomie aż 350%,
jest nawet 3 razy bardziej wydajna niż kocioł elektryczny,
pozwala zaoszczędzić do ⅔ kosztów ogrzewania w porównaniu z kotłem elektrycznym i do połowy kosztów w porównaniu z kotłem gazowym,
jest bardzo ekologiczna, ponieważ podczas swojej pracy nie produkuje szkodliwych emisji,
nie wymaga od użytkownika żadnej konserwacji, kupowania paliwa ani dokładania opału.
Zapoznaj się z tabelą wydajności różnych źródeł ogrzewania:
źródło ogrzewania
kocioł na paliwa stałe
kocioł gazowy atmosferyczny
kocioł elektryczny
kocioł gazowy kondensacyjny
pompa ciepła
wydajność
70%
90%
99%
110%
350%
Pompa ciepła nie jest perpetuum mobile i nie zmieni ilości energii potrzebnej do ogrzewania twojego domu (chyba że zdecydujesz się na remont domu, który pomoże zmniejszyć straty ciepła). Dzięki swojej wysokiej efektywności znacząco redukuje jednak zużycie energii pobieranej z sieci.
Pompa ciepła – koszty eksploatacji
Jakie są roczne koszty ogrzewania pompą ciepła? Dla przykładu w przypadku starszego domu o powierzchni 150 m² z niskim poziomem ocieplenia, w którym mieszkają 4 osoby, całkowite roczne zapotrzebowanie energetyczne wynosi około 27 MWh (z czego 21 MWh na ogrzewanie, 3 MWh na podgrzewanie wody użytkowej i 3 MWh na działanie urządzeń).
Pompa ciepła – zużycie energii elektrycznej
Po zainstalowaniu pompy ciepła nadal będziesz potrzebować rocznie 24 MWh na ogrzewanie i podgrzewanie wody. Jednak pompie ciepła wystarczy dostarczyć rocznie tylko 7 MWh z sieci, a resztę energii pobierze z powietrza zewnętrznego. Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła wynosi więc mniej niż jedną trzecią w porównaniu do ogrzewania tego domu przy użyciu kotła elektrycznego.
Wydajność pompy ciepła przy różnych temperaturach
Na pracę pompy ciepła wpływa oczywiście temperatura - zarówno powietrza zewnętrznego, jak i temperatura, do jakiej musi podgrzewać wodę grzewczą. Nowoczesne systemy grzewcze (np. ogrzewanie podłogowe) wymagają niskich temperatur - do 35 °C; jednakże, jeśli pompa ciepła jest podłączona do tradycyjnych grzejników, wymagana temperatura wody grzewczej może sięgać nawet 65–70 °C.
Chcesz wiedzieć, jak obliczyć wydajność pompy ciepła? Przy porównywaniu różnych marek i modeli ważne jest, aby zwracać uwagę na wartości przy tych samych warunkach, czyli przy tej samej temperaturze zewnętrznej i tej samej temperaturze wody grzewczej.
Jak wynika z niezależnego badania, 24% klientów obawia się, że pompa ciepła nie zapewni wystarczającego ciepła w mroźne dni. Jednak, jak pokazuje powyższa tabela, nowoczesne pompy ciepła nie mają już problemu z działaniem przy niskich temperaturach zewnętrznych. Pompa ciepła jest w stanie utrzymać wymaganą stałą temperaturę nawet przy temperaturach do -25 °C, zapewniając stabilną wydajność (oczywiście zależy to od konkretnego modelu).
Czy warto zainwestować w pompę ciepła? Jaki wybrać jej moc? Skorzystaj z bezpłatnej porady
Zastanawiasz się, czy pompa ciepła jest dla Ciebie opłacalna? Karel Náprstek, szef działu rozwoju pomp ciepła firmy Woltair wyjaśnia: „Ogólnie można powiedzieć, że pompa ciepła nadaje się do niemal każdego domu; wyjątkiem są jedynie bardzo dobrze izolowane obiekty z utratą ciepła do 3 kW. Dla takich budynków pompa ciepła typu powietrze-woda jest zbędnie kosztowną inwestycją o długim okresie zwrotu.”
Jaką moc powinna mieć pompa ciepła? Moc pompy ciepła powinna zostać dobrana tak, aby pokryła utratę ciepła nieruchomości i zapewniła utrzymanie pożądanej temperatury w domu. Słabsza pompa nie poradzi sobie z utrzymaniem temperatury, a zbyt mocne urządzenie wiąże się z niepotrzebnie wysokimi kosztami eksploatacji (i zakupu).
Nie musisz samodzielnie obliczać kosztów, okresu zwrotu ani strat cieplnych domu. Techniczne aspekty pozostaw nam. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na osobiste spotkanie. Przyjedziemy do Ciebie i na podstawie szczegółowych pomiarów dokonanych w Twoim domu obliczymy, czy inwestycja w pompę ciepła będzie opłacalna. Przygotujemy także darmową, najbardziej szczegółową propozycję cenową na rynku, przedstawiającą ceną końcową całej realizacji, łącznie z robocizną i transportem.
Pompę ciepła, którą posiadamy w magazynie, zamontujemy w ciągu 30 dni roboczych od momentu potwierdzenia przygotowania do montażu. W przeciwnym razie otrzymasz ją za połowę ceny. Szczegóły znajdziesz w ogólnych warunkach handlowych.
Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?