Prawidłowe ustawienie pompy ciepła jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnej temperatury w ogrzewanym obiekcie. Pompa ciepła może być sterowana na dwa podstawowe sposoby: za pomocą termostatu pokojowego, który mierzy temperaturę w domu, lub regulacji pogodowej, która reaguje na temperaturę zewnętrzną. Przeczytaj, jaka jest różnica między tymi dwoma sposobami i który z nich polecamy.
Termostat do pompy ciepła
Jedną z opcji sterowania wydajnością pompy ciepła jest użycie termostatu pokojowego. Termostat do pompy ciepła znajduje się wewnątrz budynku, gdzie mierzy temperaturę w domu i przekazuje te informacje do pompy ciepła. Jeśli temperatura spadnie poniżej pożądanej wartości, pompa ciepła automatycznie dostosowuje swoje działanie, aby zwiększyć temperaturę, jeśli jest to potrzebne.
Gdzie umieścić termostat do pompy ciepła
Termostat należy umieścić w miejscu, gdzie nie będzie narażony na bezpośrednie działanie słońca ani blisko źródła ciepła. Ważne jest, aby nie znajdował się w pobliżu miejsc, gdzie spędzasz dużo czasu (na przykład, jeśli jest umieszczony nad sofą, na której często ktoś siedzi, ciepło emitowane przez ciało może podnieść temperaturę odczytaną przez termostat, dając fałszywe wrażenie, że w domu jest wystarczająco ciepło, mimo że rzeczywista temperatura może być inna).
Regulacja pogodowa pompy ciepła
Regulacja pogodowa wykorzystuje zewnętrzny czujnik temperatury, który mierzy temperaturę powietrza na zewnątrz. Na podstawie tych danych dostosowuje wydajność pompy ciepła, aby odpowiednio ogrzać dom. System stosujący regulację pogodową działa efektywniej, jeśli jest prawidłowo skonfigurowany i jeśli czujnik temperatury jest prawidłowo umieszczony.
W przypadku regulacji pogodowej pompa ciepła dostosowuje temperaturę wody grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej. Ten sposób regulacji zakłada, że straty ciepła budynku wzrastają wraz z spadkiem temperatury zewnętrznej i odwrotnie. Przy niższej temperaturze zewnętrznej, gdy straty ciepła są większe, konieczne jest podniesienie temperatury wody grzewczej. Z kolei przy wyższej temperaturze zewnętrznej, niższa temperatura wody grzewczej wystarcza do osiągnięcia tego samego komfortu cieplnego. Krzywe pogodowe, na podstawie których działa ten typ regulacji, będą się różnić w zależności od właściwości cieplnych konkretnego budynku. W przypadku zmiany właściwości cieplnych budynku, na przykład w wyniku remontu, konieczne jest zaktualizowanie krzywej pogodowej i dostosowanie ustawień regulacji.
Główną zaletą regulacji pogodowej jest jej wkład w oszczędne ogrzewanie. Ten sposób sterowania ogrzewaniem pomaga pompie ciepła działać efektywniej i dostosowywać się do aktualnych warunków klimatycznych oraz wymagań cieplnych budynku.
Gdzie umieścić czujnik temperatury dla regulacji pogodowej
W przypadku regulacji pogodowej również bardzo ważne jest odpowiednie umiejscowienie czujnika temperatury – powinien być on umieszczony najlepiej na północnej stronie elewacji budynku lub w miejscu, gdzie nie będzie podlegał wpływom warunków pogodowych (bezpośrednie działanie promieni słonecznych, wydostawanie się ciepłego powietrza z wnętrza budynku czy przygruntowe przymrozki).
Sterowanie pompą ciepła
Pompę ciepła zazwyczaj obsługuje się za pomocą sterownika z wyświetlaczem. Nastawienie pompy ciepła (wprowadzenie żądanej temperatury, ewentualnie dodatkowych funkcji) można łatwo przeprowadzić za jego pomocą. Sterownik komunikuje się z automatyką, która jest połączona z czujnikami temperatury. Sterownik zwykle znajduje się na wewnętrznej jednostce pompy ciepła; istnieją także sterowniki montowane na ścianie.
W przypadku nowszych modeli sterowanie urządzeniem możliwe jest również zdalnie, co jest jednym z głównych atutów pomp ciepła. Dzięki temu możesz wygodnie monitorować i regulować temperaturę oraz przygotowanie ciepłej wody w Twoim domu, nawet gdy jesteś w pracy czy na urlopie. Możesz sterować pompą ciepła przez przeglądarkę internetową lub aplikację w Twoim telefonie z dowolnego miejsca na świecie. Ponadto, producent lub firma instalacyjna może monitorować działanie urządzenia i w razie potrzeby przeprowadzać szereg działań serwisowych zdalnie.
Jak prawidłowo ogrzewać za pomocą pompy ciepła
Jak ogrzewać za pomocą pompy ciepła, aby było to jak najbardziej opłacalne? Obsługa pompy ciepła jest bardzo prosta – właściwie nie wymaga żadnej pracy. Wydajność pompy ciepła jest automatycznie regulowana na podstawie ustawień krzywej grzewczej lub termostatu pokojowego, co zapewnia stabilną temperaturę wewnątrz budynku.
Pompa ciepła działa najefektywniej, gdy jest ustawiona na utrzymanie stałej temperatury wewnętrznej i nie zmienia się jej znacząco w ciągu dnia. Pozwoli to na większe oszczędności energii, niż w przypadku wyłączania jej na część dnia i następnego szybkiego podniesienia temperatury w krótkim czasie.
Nie jest również wskazane używanie elementów regulacyjnych w systemie grzewczym, takich jak termostatyczne głowice na grzejnikach. Najlepiej pozostawić je całkowicie otwarte i sterować temperaturą centralnie za pomocą samej pompy ciepła. Jeśli ograniczysz przepływ w poszczególnych pomieszczeniach, pompa ciepła będzie niepotrzebnie pracować intensywniej, niż to konieczne (można to porównać do jazdy samochodem z zaciągniętym ręcznym hamulcem), co spowoduje wyższe rachunki za energię elektryczną.
Pragniesz cieszyć się wygodnym i oszczędnym ogrzewaniem dzięki pompie ciepła? Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli zaprojektować rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb. Pompa ciepła zostanie precyzyjnie zainstalowana i nastawiona tak, aby jak najefektywniej reagowała na temperaturę, zapewniając nie tylko przyjemne ciepło w Twoim domu, ale także niskie koszty eksploatacji. Twoje nowe urządzenie możesz mieć już w ciągu 30 dni roboczych.