Pompa ciepła do mieszkania: Nowoczesne rozwiązanie do ogrzewania i podgrzewania wody

Pompa ciepła do mieszkania: Nowoczesne rozwiązanie do ogrzewania i podgrzewania wody

Pompa ciepła, znana głównie jako rozwiązanie do ogrzewania domów jednorodzinnych, sprawdza się również w samodzielnych mieszkaniach i budynkach wielorodzinnych. Aby była opłacalna ekonomicznie, należy odpowiednio dobrać typ i moc urządzenia. Ale to nie wszystko: trzeba również umiejętnie ją użytkować. Wówczas nagrodzi cię efektywnym, oszczędnym działaniem oraz, co równie ważne, czystym powietrzem.

Pompa ciepła, znana głównie jako rozwiązanie do ogrzewania domów jednorodzinnych, sprawdza się również w samodzielnych mieszkaniach i budynkach wielorodzinnych. Aby była opłacalna ekonomicznie, należy odpowiednio dobrać typ i moc urządzenia. Ale to nie wszystko: trzeba również umiejętnie ją użytkować. Wówczas nagrodzi cię efektywnym, oszczędnym działaniem oraz, co równie ważne, czystym powietrzem.

Pompa ciepła do małego mieszkania

Jeśli rozważasz pompę ciepła do mieszkania o niewielkiej powierzchni i mało skomplikowanym wnętrzu, możesz wybrać wariant powietrze-powietrze. Jest to pompa ciepła o niskich kosztach zakupu i łatwej instalacji. Z drugiej strony, ten typ ogrzewania ma niższą moc. Dlatego nadaje się tylko do mniejszych przestrzeni, takich jak małe mieszkania czy domki letniskowe. Pompa ciepła do mieszkania stumetrowego mieszkania nie będzie już wystarczająca i trzeba będzie wybrać inny typ.

Wadą pompy ciepła powietrze-powietrze jest większy hałas oraz fakt, że nie jest w stanie podgrzewać ciepłej wody. Z kolei wydajniejsza pompa ciepła powietrze-woda oprócz ogrzewania z łatwością poradzi sobie również z podgrzewaniem wody. Jej koszt zakupu jest jednak wyższy i zazwyczaj nie opłaca się do małego mieszkania.

Pompa ciepła dla budynków wielorodzinnych

Dla budynków wielorodzinnych częściej stosuje się pompę ciepła typu powietrze-woda, która wykorzystuje ciepło z otaczającego powietrza do podgrzewania wody w systemie grzewczym budynku. Jeśli do budynku przynależy wystarczająco duża działka, można rozważyć również wariant pompy ciepła typu grunt-woda.

W przypadku budynków wielomieszkaniowych zazwyczaj nie instaluje się pompy ciepła dla każdej jednostki mieszkalnej z osobna, ponieważ byłoby to zbyteczne. Wybiera się wtedy centralne ogrzewanie dla całego obiektu, aby pokryło straty ciepła budynku. Te straty są w większych budynkach wielorodzinnych zrozumiale wyższe niż w typowych domach jednorodzinnych. Dlatego główną różnicą między ogrzewaniem tych dwóch typów nieruchomości jest przede wszystkim dobór odpowiedniej mocy.

Jeśli chodzi o pompy ciepła dla mieszkań w "blokach", prawdopodobnie jedna jednostka nie będzie wystarczająca, i będzie konieczne zastosowanie kilku pomp w kaskadzie. W dużym budynku z utratą ciepła wynoszącą około 80 kW będzie potrzeba przykładowo 4 pomp ciepła, każda o mocy 20 kW.

Odpowiednie umiejscowienie pompy ciepła

Prawidłowa instalacja pompy ciepła jest kluczowa dla minimalizacji wibracji i hałasu, które mogą przeszkadzać mieszkańcom domu. Gdzie można umieścić pompę ciepła? Balkon, teren wokół domu oraz płaski dach mogą być odpowiednie dla zewnętrznej jednostki pompy ciepła. Możliwa jest również instalacja jednostki zewnętrznej na elewacji budynku. Zawsze należy jednak uwzględnić hałas generowany przez pompę ciepła oraz wibracje, które mogą przenikać przez np. lekkie ścianki działowe. Dlatego kluczowa jest profesjonalna instalacja z uwzględnieniem specyfiki konkretnego obiektu i potrzeb jego mieszkańców. Dla jednostki wewnętrznej potrzebna będzie przestrzeń o powierzchni około 2 do 4 m², którą można wykorzystać np. w piwnicy lub w pomieszczeniu gospodarczym.

Jak wybrać pompę ciepła do mieszkania

Decyzja o wyborze typu pompy ciepła zależy od kilku czynników. Na początek warto rozważyć, czy Twoje nowe urządzenie będzie służyć jedynie do ogrzewania, czy także do podgrzewania wody. Ważne jest również uwzględnienie liczby pomieszczeń i ich wielkości. W zależności od wielkości ogrzewanej powierzchni wybieramy odpowiedni typ pompy ciepła oraz odpowiednią moc (dla mieszkania o powierzchni do 90 m² zazwyczaj wystarczy moc rzędu 4 do 7 kW). Należy także wziąć pod uwagę poziom hałasu jednostki zewnętrznej. W zasadzie oceniamy podobne parametry, jak w przypadku wyboru pompy ciepła do domu jednorodzinnego.

Uwaga na prawidłowy sposób ogrzewania

Jeśli ogrzewasz centralnie za pomocą jednego lub kilku pomp ciepła w różnych mieszkaniach, należy przestrzegać następującej zasady, w przeciwnym razie koszty ogrzewania będą niepotrzebnie wysokie: pompę ciepła zawsze należy regulować centralnie, a termostatyczne głowice na poszczególnych grzejnikach powinny być całkowicie otwarte. W przeciwnym razie ogrzewanie będzie przypominać jazdę samochodem z zaciągniętym hamulcem ręcznym – pompa ciepła będzie pracować na pełnych obrotach, aby pokonać opór. Oznacza to, że będzie miała niepotrzebnie wysokie zużycie energii i będzie się nadmiernie obciążać. Szczegółowo opisujemy to w artykule poświęconym ogrzewaniu pompą ciepła.

Ogrzewanie systemowe vs pompa ciepła

Jeśli Twój dom jest podłączony do ogrzewania systemowego, przejście na ogrzewanie pompą ciepła może nie być ekonomicznie uzasadnione. Z drugiej strony, pompa ciepła może przynieść wiele innych korzyści poza aspektem finansowym.

 ogrzewanie systemoweogrzewanie lokalne
zaletynie musisz kupować żadnego urządzenia ani dbać o niewłasny źródło ciepła, możesz ogrzewać kiedy i jak chcesz; typ powietrze-woda można wykorzystać także do podgrzewania wody i chłodzenia wnętrza
wadyźródło ciepła jest poza Twoją kontrolą; dostawy ciepła dostępne tylko w sezonie grzewczymmusisz inwestować w źródło ciepła i zapewnić jego konserwację

Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?

Wszystko obliczymy za Ciebie. Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli zaprojektować rozwiązanie grzewcze dopasowane do Twojego domu lub mieszkania. Podczas spotkania online dokonamy szczegółowych pomiarów i sprawdzimy, czy ogrzewanie pompą ciepła będzie w Twoim przypadku opłacalne. Jeśli tak, z przyjemnością przeprowadzimy całą instalację. Gwarantujemy szybki i niezawodny montaż w ciągu 30 dni roboczych, nawet w okresie zimowym.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?