Jaka pompa ciepła jest najlepsza?

Jaka pompa ciepła jest najlepsza?

Zastanawiasz się, która pompa ciepła jest najlepsza na rynku? Orientacja w szerokiej ofercie, wielu różnych parametrach i zaawansowanej technologii może być dla laika dość trudna. Doradzimy, jak podjąć decyzję, aby być naprawdę zadowolonym z wyboru.

Zastanawiasz się, która pompa ciepła jest najlepsza na rynku? Orientacja w szerokiej ofercie, wielu różnych parametrach i zaawansowanej technologii może być dla laika dość trudna. Doradzimy, jak podjąć decyzję, aby być naprawdę zadowolonym z wyboru.

Jak wybrać pompę ciepła

Pewnie nie zdziwi Cię, że nie ma jednej pompy ciepła, która byłaby najlepsza dla wszystkich. Każdy klient ma oczywiście inne wymagania, możliwości i preferencje. Dlatego nie opłaca się ślepo kupować tego samego modelu, który zachwala sąsiad lub znajomy, ponieważ jego dom może mieć inne warunki, a to, co działa u niego, niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie.

Zrób rozeznanie, jakie są dostępne opcje. W każdym przypadku warto skonsultować się z ekspertem, który na podstawie wykonanego audytu w miejscu przyszłej instalacji oceni sytuację i, uwzględniając Twoje osobiste wymagania, doradzi najlepsze rozwiązanie.

U nas możesz umówić się na bezpłatną konsultację z ekspertem Woltair online. Wielką zaletą jest to, że oferujemy najwyższej jakości pompy ciepła różnych światowych marek. Nie jesteśmy więc uzależnieni od jednego producenta i nie mamy powodu, aby narzucać klientom konkretne urządzenie, które mogłoby im tak naprawdę nie odpowiadać.

Typy pomp ciepła

Istnieje wiele różnych marek i modeli pomp ciepła. Rodzaje różnią się wydajnością, efektywnością, hałasem, ceną i szeregiem innych właściwości. Najważniejsza różnica polega na tym, z jakiego środowiska pozyskiwane jest ciepło (zasada działania pompy ciepła polega na tym, że nie wytwarza ona ciepła, lecz pobiera je z zewnętrznego środowiska, podnosi temperaturę i za pomocą systemu grzewczego dostarcza je do budynku).

Pierwszym pytaniem, które powinniście sobie zadać przy wyborze jest to, jaki typ pompy ciepła wybrać. Różnią się one bowiem wymaganiami technicznymi, efektywnością i, oczywiście, ceną.

Rodzaje pomp ciepła

Typ pompy ciepłaŹródło ciepłaZaletyWady
Pompy ciepła powietrze-powietrzepowietrze ze środowiska zewnętrznegoniski koszt zakupu, łatwy montażniższa wydajność, głośność, bardziej odpowiednie do mniejszych obiektów czy domków letniskowych, brak przygotowania c.w.u.
Pompy ciepła grunt-wodaciepło z pod powierzchni ziemi, pozyskiwane z odwiertów głębinowych lub kolektorów gruntowychdługa żywotność, stabilna praca przez cały sezon grzewczykosztowna realizacja; wymaga prac ziemnych na działce
Pompy ciepła woda-wodaciepło z wód gruntowych, pozyskiwane z odwiertów lub studniwysoka efektywność, wysoki współczynnik grzewczyskomplikowany montaż, kosztowne, wymagane dwie studnie
Pompy ciepła powietrze-wodapowietrze ze środowiska zewnętrznegołatwy montaż, doskonały stosunek ceny do wydajnościniższa efektywność niż pompy grunt-woda, niektóre modele mogą być głośniejsze

Najlepsze pompy ciepła dla różnych typów budynków

Pompa ciepła nadaje się zarówno do nowych budynków, jak i starszych domów. Przeczytaj, kiedy ogrzewanie pompą ciepła jest opłacalne i która opcja będzie najlepsza dla różnych typów obiektów:

  • Małe domki letniskowe – jeśli przestrzeń jest mało zróżnicowana, wystarczy pompa ciepła powietrze-powietrze, którą można również wykorzystać do chłodzenia latem.
  • Dom jednorodzinny z dostępem do odpowiedniego źródła wody – warto rozważyć pompę ciepła woda-woda, która oferuje najwyższą efektywność i nie wymaga dodatkowego źródła energii, ale wymaga stosunkowo skomplikowanego rozwiązania technicznego.
  • Dom jednorodzinny z małym ogrodem – pompa ciepła powietrze-woda to pewny wybór, który pasuje do większości standardowych domów.
  • Dom jednorodzinny z dużą działką – odpowiednia może być pompa ciepła grunt-woda z kolektorem poziomym.
  • Dom jednorodzinny w gęstej zabudowie – można rozważyć pompę ciepła grunt-woda z odwiertem głębinowym, jeśli na działce jest odpowiednie podłoże. Ten typ jest bardzo efektywny i cichy, dodatkowo nie wymaga jednostki zewnętrznej.
  • Dom jednorodzinny bez ogrodu – odpowiednim rozwiązaniem może być pompa ciepła powietrze-woda do instalacji wewnętrznej. Może być zainstalowana w pomieszczeniu technicznym lub w nieużywanej garażu. Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, należy wykonać dwa przejścia przez ściany.
  • Dom jednorodzinny z ekstremalnie niską (<3 kW) lub naopak bardzo wysoką (>20 kW) utratą ciepła – w pierwszym przypadku zwrot z inwestycji będzie stosunkowo długi i odpowiednim źródłem ciepła może być nowoczesny kocioł gazowy kondensacyjny lub kocioł elektryczny; w przypadku domu z bardzo wysoką utratą ciepła warto najpierw jak najbardziej zmniejszyć straty, aby uniknąć wysokich kosztów ogrzewania.
  • Pompa ciepła o dużej mocy lub kilka pomp ciepła połączonych w kaskadzie mogą być również wykorzystywane do ogrzewania budynków wielorodzinnych.

W naszych warunkach geograficznych dla większości klientów najlepszym wyborem są pompy ciepła powietrze-woda. Oferują one dobrą wydajność, są łatwe w instalacji (nie wymagają prac ziemnych na działce, a jeśli brakuje miejsca na zewnątrz, można wybrać modele przeznaczone do całkowitej instalacji wewnętrznej). Dodatkowo są przystępne cenowo.

Najlepsza pompa ciepła dla Ciebie

Aby wybrać najlepszy model pompy ciepła dla Twojego domu, musisz odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań. Ekspert Woltair zada Ci je podczas konsultacji online, aby pomóc Ci w wyborze. Na niektóre z nich natkniesz się także w kalkulatorze cen pomp ciepła dostępnym online, który możesz od razu wykorzystać do uzyskania niezobowiązującej wyceny całego rozwiązania grzewczego, w tym wszystkich komponentów, robocizny i transportu.

Odpowiedzenie na te pytania zajmie Ci do pięciu minut, ale właśnie w ten sposób możesz wybrać naprawdę funkcjonalne i wysokiej jakości źródło ogrzewania dopasowane do Twojego domu.

  • Czy chciałbyś, aby pompa ciepła oprócz ogrzewania także chłodziła?
  • Czy planujesz wykorzystywać pompę ciepła do podgrzewania wody?
  • Jak duży jest Twój dom i ile osób w nim mieszka?
  • W jaki sposób ogrzewasz swój dom? To jest ściśle związane z tym, jak jest zaprojektowany obecny system grzewczy. Ekspert oceni, czy będzie możliwe podłączenie do niego pompy ciepła. W przypadku klasycznych starszych grzejników konieczne jest wybór wysokotemperaturowych pomp ciepła, które mogą podgrzewać wodę grzewczą do 75°C. Natomiast dla ogrzewania podłogowego wystarczy podgrzewanie wody grzewczej do około 30°C.
  • Ile ciepła ucieka z domu (na przykład w zależności od tego, czy dom jest ocieplony)? Ekspert pompy ciepła precyzyjnie określi ten parametr i obliczy straty ciepła w domu. Na tej podstawie oceni, jak prawidłowo dobrać pompę ciepła, aby jej moc pokryła straty ciepła.
  • Czy mieszkasz w rejonie o często niekorzystnych warunkach pogodowych (np. w górach)?
  • Czy masz wystarczającą ilość miejsca na umieszczenie pompy ciepła na działce, czy będzie ona musiała być zainstalowana wewnątrz domu?
  • Czy pompa ciepła będzie znajdować się w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych (w tym sąsiednich domów)? Jeśli tak, konieczne jest wybranie cichego modelu. W przeciwnym razie nie musisz zbytnio martwić się o jej głośność.

Najbardziej popularne pompy ciepła

Wciąż nie wiesz, którą pompę ciepła wybrać? A może interesuje Cię, która pompa ciepła powietrze-woda jest najlepsza? W takim razie warto zwrócić uwagę na pompy ciepła, które instalujemy najczęściej. Sprawdź wybrane modele od różnych marek, które oferujemy. 

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?