Jak przygotować dom do fotowoltaiki

Jak przygotować dom do fotowoltaiki

Rozważasz zakup instalacji fotowoltaicznej? Co możesz zrobić, aby zminimalizować ingerencję w dom? Przygotowanie pod fotowoltaikę jest najłatwiejsze w przypadku nowych budynków, które już na etapie projektu uwzględniają jego montaż. Jednak instalację fotowoltaiczną można również łatwo umieścić na starszym budynku. Wystarczy wziąć pod uwagę trzy główne elementy:

Rozważasz zakup instalacji fotowoltaicznej? Co możesz zrobić, aby zminimalizować ingerencję w dom? Przygotowanie pod fotowoltaikę jest najłatwiejsze w przypadku nowych budynków, które już na etapie projektu uwzględniają jego montaż. Jednak instalację fotowoltaiczną można również łatwo umieścić na starszym budynku. Wystarczy wziąć pod uwagę trzy główne elementy:

  1. Powierzchnia do montażu paneli fotowoltaicznych – najczęściej dach domu jednorodzinnego lub inne budynki na posesji lub instalacja gruntowa w przypadku miejsca na działce.
  2. Pomieszczenie techniczne lub inne odpowiednie miejsce dla falownika i magazynu energii. 
  3. Instalacja elektryczna – połączenie elementów instalacji fotowoltaicznej, podłączenie fotowoltaiki do rozdzielnicy, dostosowanie rozdzielnicy licznikowej oraz właściwe uziemienie.

Instalacja fotowoltaiki: Czy poradzę sobie sam?

Mały system fotowoltaiczny, który nadaje się na dach przyczepy kempingowej czy mniejszego domku letniskowego, można zainstalować samodzielnie. Taka instalacja musi mieć napięcie do 12V, a do jej montażu będziesz potrzebować jednego lub dwóch paneli fotowoltaicznych, baterii, falownika, kontrolera oraz szczęścia do słonecznej pogody.

Instalacje fotowoltaiczne o wyższym napięciu wymagają profesjonalnej ekspertyzy w wielu aspektach i nie nadają się do samodzielnego montażu. Przede wszystkim należy obliczyć, czy dany dach w ogóle uniesie ciężar paneli. Niezbędna jest dokumentacja projektowa, audyt i zgoda na podłączenie do sieci dystrybucyjnej. 

Ile paneli fotowoltaicznych będę mieć na dachu?

Jest to oczywiście bardzo indywidualna kwestia i w pierwszej kolejności należy dokonać dokładnych obliczeń, aby Twoja instalacja fotowoltaiczna była jak najbardziej opłacalna. Najczęściej na klasycznym domu jednorodzinnym w Polsce umieszczonych jest od 12 do 20 paneli. Jakie są rozmiary paneli fotowoltaicznych? Większość paneli słonecznych na rynku ma wymiary około 2 × 1 m. Orientacyjnie można powiedzieć, że 1 kWp mocy zajmuje na skośnym dachu około 5 m², na płaskim dachu około 10 m².

Przygotowanie budowlane do instalacji fotowoltaicznej

Jeśli planujesz umieszczenie instalacji fotowoltaicznej na dachu domu, niezbędne jest staranne przygotowanie warunków budowlanych, aby cały proces montażu przebiegał jak najsprawniej. Oto kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę:

Dach jako miejsce dla instalacji paneli fotowoltaicznych

  • Nachylony dach musi mieć nośność co najmniej 25 kg/m², natomiast dach płaski co najmniej 40 kg/m², zgodnie z obciążeniem.
  • Dach orientowany na południe zawsze będzie strzałem w dziesiątkę. Orientacja na południowy wschód czy południowy zachód także sprawdzi się świetnie. Dach orientowany na zachód lub wschód również będziesz w stanie wykorzystać.
  • Jeśli już mowa o wielkości przestrzeni nie zapominajmy, że panele można montować na innych budynkach, takich jak garaże czy stodoły lub instalacji gruntowej. Aby uzyskać dotację na instalację fotowoltaiczną wszystkie obiekty, na których chcesz umieścić panele, muszą być zarejestrowane w katastrze nieruchomości.
  • Jak najmniejsza ilość okien dachowych oraz kominów zapewni, że nic nie będzie przeszkadzać w wykonaniu instalacji, a następnie rzucać cienia na panele. Dlatego najlepiej umieścić wyżej wymienione elementy na północnej stronie dachu, na której nie montuje się paneli.
  • Nie ma potrzeby przeprowadzania dodatkowych prac na dachu (nie trzeba instalować żadnych konstrukcji z wyprzedzeniem).

Naprawa dachu przed lub po instalacji fotowoltaiki

Przewidywana żywotność dachu powinna wynosić co najmniej 25 lat. Jeśli dach wymaga naprawy, lepiej przeprowadzić ją przed instalacją systemu fotowoltaicznego. Panele mają tę zaletę, że odpierają bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych i wpływów zewnętrznych, co sprawia, że dachy są chronione i mogą wytrzymać w ten sposób znacznie dłużej. W razie potrzeby nie stanowi problemu zdemontowanie paneli słonecznych i ponowne ich umieszczenie na dachu po jego naprawie.

Umieszczenie falownika i baterii

Idealnie, jeśli w Twoim domu znajduje się pomieszczenie techniczne, które będzie służyć jako zaplecze dla instalacji fotowoltaicznej, gdzie przede wszystkim zostanie umieszczony falownik, a także baterie, jeśli Twoja fotowoltaika je posiada. Jeśli nie masz takiego pomieszczenia, nic nie szkodzi. Dobrze sprawdzi się na przykład garaż, korytarz lub piwnica.

  • Pomieszczenie musi być wolne od kurzu, suche i o stosunkowo stabilnej temperaturze. 
  • Falownik zajmuje przestrzeń około 0,6 × 0,4 metra (z baterią trzeba doliczyć dodatkowy metr). 
  • Technologia montowana jest na ścianie, która musi wytrzymać zawieszenie falownika o wadze do 60 kg. 
  • Do umieszczenia baterii potrzebna jest wystarczająca nośność podłogi oraz temperatura w zakresie od 0 do 40 °C. 
  • Baterii nie można umieszczać w środowisku łatwopalnym, gdzie znajduje się drewno lub węgiel.
  • Baterie muszą być umieszczone co najmniej 1 metr od instalacji wodociągowej lub gazowej.

Przygotowanie instalacji elektrycznej

Ten krok zapewni Ci warunki dla bezproblemowego podłączenia systemu fotowoltaicznego do instalacji domowej.

  • Należy poprowadzić jedną lub dwie rury instalacyjne – tzw. peszle o średnicy 30–50 mm – między panelami a pomieszczeniem technicznym w celu połączenia instalacji fotowoltaicznej z rozdzielnicą. 
  • Zasilanie z pomieszczenia technicznego do głównej rozdzielnicy musi być wykonane przy pomocy przewodu 5×6 mm. 
  • Przyłącze internetowe dla jednego kabla lub sygnał Wi-Fi powinny mieć co najmniej 3/4 zasięgu dla niezawodnego połączenia. 
  • Przygotowanie odpowiedniego uziemienia instalacji fotowoltaicznej zgodnie z obowiązującymi normami.

Peszle jako właściwe przygotowanie

Nie można z góry przewidzieć, ile kabli zostanie ostatecznie poprowadzonych przez Twój dom oraz gdzie dokładnie będą Ci potrzebne na przykład za 10 lat. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu z wyprzedzeniem jest rozciągnięcie giętkich rur karbowanych, zwanych również peszelami.  Powinny one mieć co najmniej 5 centymetrów średnicy i prowadzić:

1. Z miejsca pod dachem (zwykle strych) do pomieszczenia technicznego, garażu itp. (Wskazówka: jeśli nie używasz komina do odprowadzania spalin, możesz wykorzystać go w celu poprowadzenia kabli bezpośrednio do pomieszczenia technicznego. Nie ma tu potrzeby instalowania żadnych ochraniaczy)

2. Od falownika do głównej rozdzielnicy elektrycznej.

Rozdzielnica dla bezpiecznego działania fotowoltaiki

Przy falowniku zazwyczaj montowana jest pomocnicza rozdzielnica, która:

  • dostarcza energię do głównej rozdzielnicy domu (wyłączniki nadprądowe),
  • dzięki elementom ochronnym i zabezpieczającym dba o bezpieczeństwo Twojej instalacji fotowoltaicznej oraz domowych urządzeń elektrycznych.

Rozdzielnica w rozmiarze L? Raczej wybierz XL

Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie budowy, czy jedynie remontu, pamiętaj, że główny wyłącznik w domu może mieć różne rozmiary. W przyszłości możesz zdecydować się na podłączenie dalszych urządzeń w celu optymalizacji zużycia, modułów pomiarowych itp. W tym celu potrzebna będzie dostateczna liczba „połączeń” w rozdzielnicy. Zalecamy zakup rozdzielnicy, która ma co najmniej 25 modułów na szynie DIN. A gdzie następnie ją umieścić? Najlepszym miejscem ponownie okaże się pomieszczenie techniczne. Jeżeli nie możesz już zmienić wielkości posiadanej rozdzielnicy, istnieje możliwość dokupienia rozdzielnicy dodatkowej. 

Samowystarczalny dom z fotowoltaiką

Kiedy przygotujesz swój dom do bycia samowystarczalnym miejscem dla swojej rodziny,  zsynchronizuj również funkcjonowanie gospodarstwa domowego i jego urządzeń z instalacją fotowoltaiczną.

Upewnij się, że fotowoltaika jest właściwym wyborem także dla Ciebie. Skontaktuj się z ekspertami Woltair i zadaj im jakiekolwiek pytania, które nasunęły ci się podczas czytania artykułu. Nie zapomnij zapytać również o genialne połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?