Jak prawidłowo podłączyć pompę ciepła

Jak prawidłowo podłączyć pompę ciepła

Poprawne podłączenie pompy ciepła ma kluczowy wpływ na jej efektywność, a tym samym na to, ile będzie kosztować jej eksploatacja. Co należy uwzględnić, aby w pełni wykorzystać potencjał pompy ciepła?

Poprawne podłączenie pompy ciepła ma kluczowy wpływ na jej efektywność, a tym samym na to, ile będzie kosztować jej eksploatacja. Co należy uwzględnić, aby w pełni wykorzystać potencjał pompy ciepła?

Różnice w podłączeniu różnych typów pomp ciepła

Istnieje kilka typów pomp ciepła, z których każda ma swoje specyficzne metody podłączenia i przenoszenia ciepła:

  • Pompa ciepła powietrze-powietrze pobiera ciepło z otaczającego powietrza i wykorzystuje je do ogrzewania powietrza wewnątrz budynku. Instalacja jest prosta, wystarczy połączyć jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną kablem komunikacyjnym oraz dwoma miedzianymi rurami chłodniczymi, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Konieczne jest również zapewnienie odprowadzania kondensatu z jednostki wewnętrznej.
  • Pompa ciepła woda-woda wykorzystuje ciepło z zasobów wodnych (wód powierzchniowych lub podziemnych) do ogrzewania wody grzewczej. Instalacja tego typu jest dość skomplikowana i kosztowna, dlatego rzadko stosuje się ją do ogrzewania domów jednorodzinnych.
  • Pompa ciepła grunt-woda korzysta z energii zgromadzonej w ziemi. Jest to rozwiązanie efektywne i ekologiczne, ale wymaga bardziej skomplikowanej instalacji, związanej z układaniem kolektorów gruntowych (tzw. kolektorów poziomych) lub podłączeniem pompy do odwiertu pionowego lub grupy odwiertów. W przypadku wykonywania odwiertów gruntowych konieczne jest sporządzenie projektu robót geologicznych.
  • Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje ciepło z zewnętrznego powietrza do ogrzewania wody grzewczej. Dzięki swojej wysokiej wydajności oraz jednocześnie łatwej instalacji jest to najpopularniejszy typ pompy na naszym rynku. Dlatego w naszym artykule skupimy się właśnie na niej.

Gotowość do montażu pompy ciepła

Podstawowym warunkiem instalacji pompy ciepła jest gotowość do montażu. W przypadku typu powietrze-woda oznacza to w zasadzie dwa podstawowe kroki. Pierwszy z nich możesz wykonać samodzielnie lub powierzyć firmie instalacyjnej.

  • Fundament pod pompę ciepła. Właściwie wykonany fundament zapewni stabilność jednostki zewnętrznej oraz pomoże w redukcji hałasu generowanego przez pompę.
  • Doprowadzenie na zewnątrz w miejsce posadowienia agregatu pompy ciepła niezbędnego okablowania - w tym zasilania podłączonego do odpowiedniego bezpiecznika, kabla komunikacyjnego, rurociągów (na czynnik chłodniczy lub wodę grzewczą) oraz odprowadzenia kondensatu.

Dużą zaletą pompy ciepła typu powietrze-woda jest fakt, iż jej instalacja zazwyczaj nie wymaga żadnych prac ziemnych (jeśli nie zdecydujesz się umieścić pompy dalej od domu). W takim przypadku konieczne będzie poprowadzenie rurociągów, które łączą jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną, pod ziemią, na odpowiedniej głębokości, aby ciecz w rurach nie zamarzał (w zależności od rodzaju gleby na głębokości 80–120 cm). W przeciwnym razie wystarczy wybrać odpowiednie miejsce na montaż i spełnić normy dotyczące emisji hałasu.

Umiejscowienie pompy ciepła

Należy przestrzegać następujących zasad aby prawidłowo umieścić pompę ciepła:

  • Tylna część pompy ciepła powinna być oddalona od ściany co najmniej o 20–80 cm (w zależności od konkretnego modelu), aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
  • Przed wentylatorem powinno być co najmniej 2 metry wolnej przestrzeni.
  • Nieodpowiednie jest umieszczenie pompy w wewnętrznych narożnikach budynków, gdzie dźwięk z pompy może się odbijać i wzmacniać.
  • Nie stawiaj pompy bezpośrednio przy pomieszczeniach mieszkalnych.
  • Uważaj na umiejscowienie na podłożach, które łatwo przenoszą wibracje (dachy, lekkie ścianki działowe).

Wymiarowanie systemu grzewczego

Prawidłowe wymiarowanie systemu grzewczego jest kluczowe dla efektywnej pracy pompy ciepła. Należy wziąć pod uwagę wielkość i straty cieplne budynku, wymaganą temperaturę ogrzewania oraz inne czynniki. Niewłaściwie zaprojektowany system grzewczy może prowadzić do zbyt częstego włączania pompy ciepła, co skutkuje utratą efektywności. Dlatego ważne jest, aby projekt został wykonany przez profesjonalistów, którzy zapewnią aby instalacja została przeprowadzona prawidłowo i efektywnie.

Podłączenie do systemu grzewczego

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy istniejący system grzewczy będzie działać w połączeniu z pompą ciepła, a następnie zapewnić prawidłowe podłączenie pompy ciepła do systemu grzewczego oraz do podgrzewania ciepłej wody (jeśli planujesz korzystać z tej funkcji). Jest to główny czynnik świadczący później o ewentualnej nieprofesjonalnej instalacji. 

Często pompa ciepła działa i ogrzewa, ale jeśli nie przestrzega się podstawowych zasad i nie posiada szczegółowej wiedzy na temat działania pompy ciepła, nie zapewni się jednocześnie jej niskiego zużycia energii elektrycznej. Doświadczenia z takim nieprawidłowym podłączeniem prowadzą do powstawania mitów na temat pomp ciepła, według których są one drogimi pożeraczami prądu.

Schemat podłączenia pompy ciepła

Poniżej przedstawiamy schemat instalacji pompy ciepła, źródło: Stiebel Eltron

schemat instalacji.png

Najlepsze podłączenie do zbiornika buforowego

Wiele korzyści przyniesie także podłączenie zasobnika buforowego do pompy ciepła. Zasobnik pełni funkcję separacji hydraulicznej pomiędzy pompą ciepła a systemem grzewczym. To rozwiązanie zapobiega częstemu włączaniu się pompy ciepła, co wydłuża żywotność całego systemu. 

Zbiornik akumulacyjny nie zawiera żadnego wymiennika ciepła, a ogrzewanie wody odbywa się na podstawie temperatury ekwiwalentnej. Między pompą ciepła a systemem grzewczym nie stosuje się żadnego trójdrożnego zaworu mieszającego. Ciepła woda jest podgrzewana w osobnym zbiorniku, który jest odizolowany termicznie od systemu grzewczego. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskuje się optymalną wydajność zarówno dla ogrzewania, jak i podgrzewania ciepłej wody.

Niekorzystne typy podłączenia

Podłączenie przez zasobnik multiwalentny powoduje, że pompa ciepła niepotrzebnie utrzymuje temperaturę wody w zasobniku na poziomie 55°C, nawet jeśli system grzewczy nie wymaga tak wysokiej temperatury. W efekcie zużywa więcej energii elektrycznej, niż byłoby to konieczne. Nawet przy zastosowaniu ekwiwalentnej regulacji dla trójdrożnego zaworu, takie podłączenie nie przynosi oszczędności.

Podłączenie pompy ciepła samodzielnie? Zostaw to w rękach ekspertów


Ogólnie rzecz biorąc, instalacja pompy ciepła powietrze-woda to złożony proces, który wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Choć w internecie znajdziesz wiele poradników, jak samodzielnie podłączyć pompę ciepła, gorąco zalecamy, aby zostawić montaż w rękach specjalistów. Nasi eksperci ds. ogrzewania są gotowi zapewnić kompleksowe usługi – od projektu systemu, przez przygotowanie budowlane, po sam montaż pompy ciepła, pomoc w uzyskaniu dotacji oraz regularny serwis i naprawy.

Skontaktuj się z nami już dziś, a my zadbamy o to, by Twoja pompa ciepła była prawidłowo i profesjonalnie zainstalowana oraz serwisowana. Powierz ekspertom swój komfort, by osiągnąć maksymalne oszczędności na energii!

Wskazówka: Zastanawiasz się, jak efektywnie ogrzewać pompą ciepła? Przeczytaj nasz kolejny artykuł.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?