Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu? Wszystko co musisz wziąć pod uwagę

Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu? Wszystko co musisz wziąć pod uwagę

Rozwój technologii jest współcześnie bardzo dynamiczny, co obserwujemy w wielu różnych obszarach życia. Ma to szczególnie znaczenie także w kontekście sposobów ogrzewania domu. Obecnie bowiem coraz więcej osób decyduje się na energooszczędne, ekologiczne i bezobsługowe pompy ciepła. To połączenie innowacyjnych rozwiązań z efektywnością i wysoką jakością wykonania. Nie dziwi więc, że właściciele domów jednorodzinnych decydują się na zainwestowanie w to urządzenie. Muszą jednak pamiętać o tym, by dobrać je do powierzchni domu. Postaramy się pomóc, odpowiadając na najważniejsze pytania w tym zakresie, gdzie trzeba uwzględnić kluczowe parametry techniczne, wymagania budynku i oczywiście potrzeby domowników.

Rozwój technologii jest współcześnie bardzo dynamiczny, co obserwujemy w wielu różnych obszarach życia. Ma to szczególnie znaczenie także w kontekście sposobów ogrzewania domu. Obecnie bowiem coraz więcej osób decyduje się na energooszczędne, ekologiczne i bezobsługowe pompy ciepła. To połączenie innowacyjnych rozwiązań z efektywnością i wysoką jakością wykonania. Nie dziwi więc, że właściciele domów jednorodzinnych decydują się na zainwestowanie w to urządzenie. Muszą jednak pamiętać o tym, by dobrać je do powierzchni domu. Postaramy się pomóc, odpowiadając na najważniejsze pytania w tym zakresie, gdzie trzeba uwzględnić kluczowe parametry techniczne, wymagania budynku i oczywiście potrzeby domowników.

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła uzależnione jest od powierzchni domu, jak również jego zapotrzebowania na energię cieplną;
  • Pompy ciepła gruntowe są bardziej efektywne, lecz ich instalacja wymaga zdecydowanie większych nakładów finansowych;
  • Oszacowanie zapotrzebowania energetycznego domu to najważniejszy etap przed zakupem urządzenia;
  • Wybór odpowiedniego modelu pompy ciepła może znacząco zmniejszyć koszty eksploatacyjne, wpływając pozytywnie na komfort użytkowania;
  • Co równie ważne - dostępne są rożne dotacje i dofinansowania, które mogą pokryć dużą część kosztów inwestycji.

Wygodne oszczędzanie – dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła do ogrzewania domu i wody?

Zdecydowanie warto zainwestować w pompę ciepła, bo to ekologiczne i ekonomiczne źródło ogrzewania. To dlatego, że korzysta ona z energii zgromadzonej w gruncie, wodzie lub powietrzu. Dzięki temu taka technologia pozwala na znaczne ograniczenie emisji CO2, jak również obniżenie rachunków za ogrzewanie. Pompy ciepła zapewniają:

  • Niższe koszty ogrzewania - nawet o 60% w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych;
  • To jednocześnie duże wsparcie dla środowiska za sprawą zmniejszonego zużycia paliw kopalnych;
  • To uniwersalność, ponieważ urządzenie może być używane zarówno do ogrzewania domu, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  • To nieporównywalnie większa wygoda niż w przypadku innych rozwiązań, jak piece na paliwo stałe. To dlatego, że pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe, co pozwala zaoszczędzić czas i energię.
pompa-ciepla-zamontowana-na-elewacji-budynku.jpg

Jak dobrać odpowiednią pompę ciepła do powierzchni swojego domu?

Żeby dobrać odpowiednią pompę ciepła, musimy skupić się na najistotniejszych parametrach, do których zaliczamy powierzchnię budynku, jego izolację termiczną oraz indywidualne zapotrzebowanie na energię cieplną. Aby ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy różne przykłady. Oto one:

  • Pompa ciepła w domu o powierzchni do 100 m²

Dom do 100 m2 zalicza się do kategorii budynków małych, których powstaje teraz bardzo dużo. Są one bowiem funkcjonalne, także pod względem inwestycji w pompę ciepła. Wystarczy tu urządzenie o mocy 6-8 kW, pod warunkiem oczywiście, że budynek jest dobrze zaizolowany. Rozwiązanie to więc sprawdzi się doskonale w przypadku nowych, energooszczędnych domów, jak również obiektów gruntownie wyremontowanych.

  • Pompa ciepła w domu o powierzchni 120 m²

Jeśli mowa o trochę większym budynku - do 120 m2, potrzeba wyższej mocy 8-10 kW. Warto też uwzględnić straty ciepła, jak i dodatkowe zapotrzebowanie energetyczne, na przykład na przygotowanie ciepłej wody.

  • Pompa ciepła w domu o powierzchni 150 m²

Dla domów o powierzchni 150 m2 wybór pompy o mocy 10-12 kW jest optymalny. Jeśli występuje tu słabsza izolacja, można rozważyć wyższą moc lub zastosować system hybrydowy.

  • Pompa ciepła w domu o powierzchni 200 m²

W dużych budynkach, o powierzchni 200 m2, moc pompy ciepła powinna wynosić 12-15 kW. W takich budynkach zaleca się instalację pomp gruntowych. Są one bardziej efektywne przy wysokim zapotrzebowaniu energetycznym.

  • Pompa ciepła w domu o powierzchni 250 m²

Do bardzo dużych budynków - o powierzchni 250 m2 - najlepszym wyborem będzie pompa o mocy 15-20 kW. Należy tu uwzględnić rodzaj systemu grzewczego (podłogówka, grzejniki), jak i standard energetyczny budynku.

Kluczowe parametry techniczne, które musisz znać przed wyborem pompy ciepła

Inwestując w pompę ciepła, musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. To przede w wszystkim moc grzewcza, współczynnik COP (Coefficient of Performance), temperatura zasilania, poziom hałasu i koszty instalacji.

  • Zacznijmy od mocy grzewczej, o której już napisaliśmy powyżej w kontekście budynków o różnej powierzchni. I właśnie to jest tu najważniejsze, gdyż moc powinna odpowiadać zapotrzebowaniu cieplnemu budynku.
  • Kolejnym niezwykle istotnym parametrem jest współczynnik COP (Coefficient of Performance), który określa efektywność urządzenia. Im wyższy COP, tym lepiej, bo to oznacza, że urządzenie pracuje bardziej wydajnie. Przykładowo, jeśli jego COP wynosi 4, to tyle właśnie produkuje energii (4 kWh), zużywając tylko 1 kWh.
  • Zwróćmy uwagę na temperaturę zasilania, co ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza przy współpracy z grzejnikami lub ogrzewaniem podłogowym. To dlatego, że tradycyjne grzejniki wymagają wyższej temperatury zasilania (zazwyczaj 55–65°C). Obniża to efektywność systemy. Ogrzewanie podłogowe zaś działa wydajnie już przy temperaturach rzędu 30–40°C, co jest bardziej zgodne z charakterystyką pomp ciepła.
  • Istotnym parametrem jest też poziom hałasu. Mimo że nowoczesne pompy ciepła pracują coraz ciszej, to w dalszym ciągu generują pewien poziom hałasu, przeważnie od 30 do 50 dB. Wybierając urządzenie, zwróćmy uwagę na modele z oznaczeniem “Silent” lub “Low Noise”, gdyż zapewniają one niższy poziom emisji dźwięku. Dla zainteresowanych, polecamy też artykuł pt. Czy można obniżyć hałas, który robi pracująca pompa ciepła?
  • Nie można oczywiście zapominać o kwestii finansów, a więc związanych z kosztami instalacji. W dużej mierze zależą one od rodzaju oraz specyfiki budynku. Gruntowe pompy ciepła są droższe w instalacji, głównie z tego względu, że trzeba wykonać pionowe odwierty bądź zamontować kolektory poziome. Koszty więc mogą wynosić od 60 do 90 tys. zł dla domu o powierzchni około 150 m2Powietrzne pompy ciepła są tańsze, bo ich instalacja zamyka się w przedziale 30-50 tys. zł, lecz coś za coś, bo wydajność nie jest tak wysoka, jak w przypadku modeli gruntowych.
przeglad-pomp-ciepla-przez-specjaliste.jpg

Która pompa ciepła jest lepsza - gruntowa czy powietrzna? Dopasuj wybór do swojego domu

Wspominaliśmy już o tym pobieżnie, lecz ta tematyka jest tak istotna, iż warto bardziej się nad nią pochylić. Pompy gruntowe są lepsze dla domów o dużej powierzchni. Oferują stabilną temperaturę, dzięki czemu wykazują wysoką efektywność przez cały rok, nawet w najmroźniejsze dni. To urządzenia cechujące się długowiecznością, o minimalnym ryzyku awarii. Wymagają jednakże odpowiedniej powierzchni do instalacji sond gruntowych lub kolektorów. Istnieje więc tu konieczność wykonania większych prac ziemnych, co wiąże się z wyższymi kosztami.

Powietrzna pompa ciepła zaś polecana jest bardziej do budynków o średnim i niskim zapotrzebowaniu energetycznym. Są one prostsze w instalacji i tańsze, więc początkowe koszty są niższe. Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że ich wydajność spada wraz z obniżeniem się temperatury na zewnątrz. Niemniej, dzięki nowoczesnym technologiom mogą skutecznie pracować nawet w bardzo niskich temperaturach, poniżej -20°C.

Jak określić zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu przed wyborem pompy ciepła?

Żeby oszacować zapotrzebowanie energetyczne domu, musimy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak powierzchnia domu, izolacja termiczna, rodzaj systemu grzewczego, występujące straty ciepła, lokalizacja budynku i klimat.

  • Wielkość powierzchni do ogrzania to podstawowy parametr. Większe domy naturalnie wymagają bardziej wydajnej pompy ciepła, by móc skutecznie pokryć zapotrzebowanie na ciepło. Liczy się nie tylko powierzchnia użytkowa, ale również wysokość pomieszczeń i układ budynku.
  • Równie istotna jest kwestia związana z izolacją termiczną. Jeśli dom jest dobrze zaizolowany, ma więc odpowiednią termoizolację ścian, dachu, fundamentów i okien, będzie wymagał mniej energii do ogrzania. Trzeba ocenić, czy izolacja jest wystarczająca i czy nie występują mostki termiczne. Pomocny może być tu artykuł pt. Jak zmniejszyć straty ciepła w domu?
  • Kolejny parametrem jest rodzaj systemu grzewczego. Mogą to być grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Ma to niebagatelny wpływ na wydajność pompy ciepła. Wspominaliśmy już, że podłogówka lepiej działa przy niższych temperaturach, więc to sprawia, że jest efektywniejsza. Tradycyjne grzejniki niestety wymagają wyższej temperatury, co przekłada się na to, że pompa ciepła musi więcej wytworzyć energii, by zapewnić odpowiednią temperaturę.
  • Trzeba też przeanalizować występujące w danym budynku straty ciepła. Mogą one wynikać z nieszczelnych okien, drzwi czy źle zaizolowanych ścian czy dachów. Jeśli występują, warto pomyśleć o ich zmniejszeniu, na przykład poprzez wymianę okien na energooszczędne, docieplenie ścian, czy poprawę wentylacji. Wiadomo, że główne działania powinny dotyczyć miejsc szczególnie narażonych na straty.
  • Nie można też zapomnieć o lokalizacji budynku i klimacie występującym na danym terenie, ponieważ w chłodniejszych regionach zapotrzebowanie na energię będzie wyższe. Wpłynie to oczywiście na dobór mocy pompy ciepła.

Dotacje i dofinansowania na pompy ciepła – jak skorzystać z dostępnych programów wsparcia?

Cena pompy ciepła z montażem nie należy do najniższych, lecz można znacząco złagodzić to obciążenie finansowe - wszystko za sprawą programów dotacji i dofinansowań. Jednym z nich jest “Czyste Powietrze”, które oferuje dopłaty do wymiany źródeł ciepła na urządzenia ekologiczne. Takie dofinansowanie może pokryć znaczną część kosztów zakupu i instalacji urządzenia. Ich wysokość zależy od dochodów beneficjenta. Dowiedz się wszystko o programie Czyste Powietrze.

Równie dobrze wygląda pomoc w związku z programem “Mój Prąd”. Pierwotnie głównym celem była tu fotowoltaika, lecz obecnie można też w ten sposób uzyskać dofinansowanie na pompy ciepła i magazyny energii. A pamiętajmy, że połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką pozwala na maksymalizację oszczędności i jeszcze większe obniżenie kosztów energii. Warto wiedzieć wszystko o programie Mój Prąd, by zyskać jak najwięcej korzyści. Jak widzimy, takie finansowanie urządzeń energetycznych jest niezwykle pomocne. Innym typem wsparcia mogą być ulgi termomodernizacyjne pozwalające na odliczenie części kosztów od podatku dochodowego.

W tym rozbudowanym artykule postaraliśmy się przybliżyć całościową tematykę doboru pompy ciepła do powierzchni domu. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy większość Twoich wątpliwości. Na koniec pamiętaj też o tym, jak ważny jest dobry serwis pompy ciepła. Warto więc przed zakupem urządzenia dowiedzieć się, jakie wsparcie otrzymasz od serwisu danej firmy. To niezwykle ważne w kontekście jej użytkowania.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?