Co jeśli pompa ciepła zamarznie?

Co jeśli pompa ciepła zamarznie?


Nie bój się, że Twoja pompa ciepła zamarznie zimą. Możemy Cię całkowicie uspokoić: w przypadku wysokiej jakości pompy ciepła teoretycznie mogłoby to grozić tylko w przypadku co najmniej dwudniowego ciągłego przerwy w dostawie prądu podczas mrozów. Ale nawet z tym pompa ciepła potrafi sobie poradzić.


Nie bój się, że Twoja pompa ciepła zamarznie zimą. Możemy Cię całkowicie uspokoić: w przypadku wysokiej jakości pompy ciepła teoretycznie mogłoby to grozić tylko w przypadku co najmniej dwudniowego ciągłego przerwy w dostawie prądu podczas mrozów. Ale nawet z tym pompa ciepła potrafi sobie poradzić.

Obawy przed zamarznięciem pompy ciepła wyraża 24% osób rozważających jej zakup. Wynika to z niedawnego niezależnego badania. Tymczasem jest to jeden z klasycznych mitów, które krążą wśród ludzi. Zewnętrzne jednostki są zaprojektowane tak, aby wytrzymały nawet ekstremalne warunki atmosferyczne bez potrzeby zabezpieczania pompy ciepła. Oczywiście ważne jest, aby urządzenie zostało prawidłowo zainstalowane.

Klimat w Polsce jest łagodny dla pomp ciepła

Pomimo że czasami rtęć w termometrach może spaść dość nisko, wielkie mrozy u nas zdarzają się naprawdę rzadko. Może Cię to zaskoczyć, ale średnie temperatury w okresie zimowym wynoszą u nas tylko około -1 do -5 °C. Szans, że pompa ciepła mogłaby przynajmniej teoretycznie zamarznąć, jest więc bardzo mało. Zewnętrzne jednostki są ponadto aktywnie chronione przed mrozem dzięki swojej konstrukcji i innym elementom.

Split vs monoblok

Najlepiej chronione przed mrozem są pompy ciepła typu split. W nich do domu przepływa tylko czynnik chłodniczy przez rury, a woda grzewcza jest podgrzewana już wewnątrz domu. Na zewnątrz więc nic nie może zamarznąć (u czynnika chłodniczego R410a temperatura zamarzania wynosi -155 °C).

W monobloku wszystkie elementy obiegu chłodniczego są umieszczone w zewnętrznej jednostce i woda grzewcza przepływa przez rury przez ścianę zewnętrzną. Nawet w tym przypadku nie grozi zamarzanie pompy ciepła. Jak to możliwe? Czytaj dalej, a się dowiesz!

Wskazówka: Zastanawiasz się nad zaletami i wadami pomp ciepła typu split i monoblok? Przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie w kolejnym artykule.

Jak pompa ciepła monoblok jest chroniona przed zamarznięciem?

Co najlepiej chroni pompę ciepła przed mrozem? Profesjonalna instalacja. Wiedza na temat praw fizyki i lata doświadczenia pozwalają naszym ekspertom Woltair na montaż pompy ciepła w taki sposób, aby działała bezbłędnie nawet w dużym mrozie. A przede wszystkim:

  • Wysokiej jakości izolacją rur, którymi płynie woda między zewnętrzną jednostką a domem.
  • Właściwym położeniem zewnętrznej jednostki względem zbiornika akumulacyjnego. Karel Náprstek, ekspert ds. pomp ciepła wyjaśnia: „Jeśli zewnętrzna jednostka pompy ciepła jest umieszczona wyżej niż zbiornik akumulacyjny (przynajmniej o 0,5 m), woda w systemie ciągle płynie na zasadzie samociągu. To niezawodnie zapobiega zamarzaniu. Przez cały czas, gdy instalujemy monobloki, mróz nie uszkodził nam jeszcze ani jednego wymiennika.“
  • Odpowiednim odprowadzeniem skroplin. Ponieważ z pompy ciepła może wypływać nawet kilkadziesiąt litrów dziennie. Najczęściej skropliny są odprowadzane do przepuszczalnej warstwy żwirowej pod jednostką, ewentualnie do kanalizacji (ale w tym przypadku należy zadbać o zabezpieczenie rur odpływowych przed zamarznięciem).
  • Umiejscowieniem zewnętrznej jednostki wystarczająco wysoko nad terenem, aby nawet duża ilość śniegu wokół pompy nie przeszkadzała w przepływie zewnętrznego powietrza przez jednostkę, a jednocześnie aby skropliny z pompy ciepła zimą nie zamarzały na urządzeniu, ale miały wystarczająco dużo miejsca do odpływu poza jednostkę.
  • Automatycznym odmrażaniem pompy ciepła. W starszych typach rzeczywiście dochodziło do zamarzania pompy ciepła i jej pokrywania lodem. W nowoczesnych maszynach to już nie występuje – kombinacja odprowadzania skroplin i automatycznego odmrażania dba o wszystko, nie wymagając od Ciebie interwencji.

Jeśli mieszkasz w górach, gdzie temperatura zwykle spada znacznie poniżej zera, lub w rejonie z rzeczywiście częstymi i długimi przerwami w dostawie prądu, można użyć:

  • Antyzamarzającego płynu do pomp ciepła. Jest to jednak rozwiązanie finansowo kosztowne, ponadto wymagające specjalnych wymagań dotyczących uszczelnienia połączeń w systemie grzewczym. Dlatego nie ma sensu stosować go w normalnych warunkach. Ponadto ten sposób obniża wydajność całego systemu z powodu niższej pojemności cieplnej medium grzewczego (może być niższa nawet o 10%).
  • Specjalnego zaworu, który w przypadku ryzyka spadku temperatury automatycznie opróżni wodę z rur, aby nie pękły.
  • Podłączenia obiegowej pompy cieplnej do zasilania awaryjnego (UPS), jeśli dojdzie do przerwy w dostawie prądu.

Gdzie umieścić pompę, aby była chroniona przed mrozem?

Jak już wspomniano, zewnętrzna jednostka pompy ciepła jest zaprojektowana tak, aby bez problemów wytrzymywała niesprzyjające warunki atmosferyczne. Wystarczy przestrzegać standardowych procedur dotyczących umieszczania urządzenia, aby zapewnić jego optymalną pracę i zminimalizować hałas pompy ciepła. W zasadzie nie ma znaczenia lokalizacja względem stron świata - można jedynie powiedzieć, że bardziej słoneczne miejsce wspomaga topnienie oblodzenia i odprowadzanie kondensatu.

Nie ma również żadnych korzyści z instalowania zewnętrznej jednostki, na przykład pod zadaszeniem, tylko przyczyniłoby się to do rozprzestrzeniania fal dźwiękowych, a tym samym zwiększenia hałasu.

Dość problematyczne może być umieszczenie pompy na dachu, gdzie może dochodzić do większego gromadzenia się śniegu i intensywnych podmuchów wiatru. Zewnętrzna jednostka będzie prawdopodobnie wymagała częstszego odmrażania, co oznacza wyższe koszty eksploatacji i krótszą żywotność. Grozi także intensywniejszym rozprzestrzenianiem się wibracji przez pokrycie dachowe. Dlatego instalację pompy ciepła na dachu zalecamy tylko w skrajnych przypadkach, gdy nie ma możliwości montażu na gruncie.

Jak przygotować pompę ciepła do zimowego użytku?

Jak prawdopodobnie wynika z powyższego tekstu, nie ma potrzeby. Pompa ciepła radzi sobie ze śniegiem, deszczem i szronem. Zdecydowanie nie ma potrzeby żadnego zabezpieczania pompy ciepła na zimę ani podczas ulewnego deszczu. W rzeczywistości byłoby to kontrproduktywne. Istnieją różne plandeki czy drewniane osłony dla pomp ciepła, ale zawsze ograniczają one cyrkulację powietrza wokół jednostki, a tym samym obniżają jej wydajność. Jedynym przypadkiem, gdy takie zabezpieczenie pompy ciepła może mieć sens, jest przy pompach basenowych, które są wyłączane i zimowane na zimę.

Jednak co na pewno możesz zrobić przed zimą, to zamówić regularny serwis pomp ciepła. Obejmuje on również kontrolę funkcjonalności i konserwację. Masz więc pewność, że Twoja pompa będzie prawidłowo działać przez cały sezon grzewczy. Odpowiednią pielęgnacją przedłużasz także jej żywotność i optymalizujesz wydajność. Skontaktuj się z nami jak najszybciej, zanim uderzą pierwsze mrozy!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?