Zastanawiasz się, czy pompa ciepła będzie nadawać się do ogrzewania Twojego domu? Dla jakich budynków jest opłacalna, a dla jakich nie? Jak ją prawidłowo używać, aby maksymalnie zaoszczędzić na kosztach eksploatacji? Wszystkiego, co musisz wiedzieć o ogrzewaniu pompą ciepła, dowiesz się w poniższym artykule.
Kiedy pompa ciepła z pewnością się opłaci
Ogólnie rzecz biorąc, pompa ciepła opłaca się, jeśli:
- Mieszkasz w typowym domu jednorodzinnym z częściową izolacją.
- Dotychczas Twój dom był ogrzewany prądem lub gazem.
- Docenisz nie tylko źródło ogrzewania, ale także chłodzenia.
- Chcesz zapewnić sobie komfort cieplny bez wysiłku.
- Chcesz oddychać zdrowym powietrzem w domu i przyczynić się do zdrowszego klimatu na całej planecie.
Ogrzewanie pompą ciepła w różnych typach obiektów
Pompa ciepła staje się coraz częściej instalowanym źródłem ogrzewania. Zyskuje popularność przede wszystkim dzięki oszczędnej eksploatacji, łatwości obsługi oraz temu, że nie zanieczyszcza środowiska. Kolejną dużą zaletą jest fakt, iż nadaje się niemal do każdego typu domu. Można nią efektywnie ogrzewać zarówno nowo wybudowany dom, jak i starszy budynek po renowacji, a nawet w jego pierwotnym stanie. Pompa ciepła sprawdzi się również w domkach letniskowych, ponieważ można nią łatwo sterować przez internet, co pozwala na zdalne regulowanie i monitorowanie temperatury nawet podczas nieobecności oraz utrzymywanie w zimie odpowiedniej temperatury, aby zapobiec zamarznięciu obiektu.
Czy pompa ciepła opłaca się do ogrzewania domu z dużymi stratami ciepła?
Pompa ciepła jest odpowiednia dla budynków z różnymi poziomami strat ciepła. Dzięki bardzo niskim kosztom eksploatacji pompa ciepła opłaca się nawet w domach o wysokich stratach ciepła. To jednak nie oznacza, że należy pozwalać na niepotrzebną stratę ciepła z domu. Zmniejszenie strat ciepła pozwoli zaoszczędzić jeszcze więcej na ogrzewaniu (możesz zainstalować pompę ciepła o mniejszej mocy, która jest oczywiście tańsza niż modele o wyższej mocy). Jeśli masz taką możliwość, podejdź do tematu kompleksowo i zainwestuj w modernizację domu, na przykład wymieniając nieszczelne okna lub docieplając budynek.
Pompa ciepła a ogrzewanie w ocieplonym budynku
Ogrzewanie w dobrze ocieplonym domu jest jeszcze bardziej oszczędne z pompą ciepła. Jeśli jednak strata ciepła w budynku jest naprawdę ekstremalnie niska, konkretnie poniżej 3 kW, czyli w przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych, pompa ciepła może nie być ekonomicznie opłacalna. W takim przypadku koszty ogrzewania będą na tyle niskie, że zwrot z inwestycji w pompę ciepła, która nie jest tania, byłby stosunkowo długi.
Ogrzewanie pompą ciepła powietrze-powietrze vs. powietrze-woda
Istnieją różne typy pomp ciepła. W naszym kraju najczęściej spotykane są pompy ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda. Typ powietrze-woda jest idealnym źródłem ogrzewania dla większości standardowych domów jednorodzinnych, charakteryzującym się wysoką efektywnością (ale, jak już wspomnieliśmy, również wyższymi kosztami zakupu). Jeśli szukasz taniego rozwiązania do ogrzewania lub chłodzenia małego domu lub np. domku letniskowego, wystarczającym rozwiązaniem może być pompa ciepła powietrze-powietrze.
Jak prawidłowo ogrzewać za pomocą pompy ciepła
Aby ogrzewanie pompą ciepła było opłacalne, ważne jest, aby używać jej prawidłowo. Użytkowanie samego urządzenia jest bardzo proste – nie wymaga żadnej dodatkowej obsługi. Moc pompy ciepła jest automatycznie regulowana i dostosowuje się do ustawionej krzywej grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej, co zapewnia stabilną temperaturę wewnątrz domu.
Pompa ciepła będzie pracować najefektywniej, gdy ustawisz ją na stałą temperaturę wewnętrzną i nie będziesz jej znacznie zmieniać w ciągu dnia. Dzięki temu uzyskasz większe oszczędności na energii, niż w przypadku wyłączenia pompy na część dnia, aby następnie szybko podnieść temperaturę po powrocie w domu.
Złym pomysłem jest także używanie elementów regulacyjnych w systemie grzewczym, takich jak termostatyczne głowice na grzejnikach. Najlepiej jest pozostawić je całkowicie otwarte i regulować temperaturę centralnie za pomocą samej pompy ciepła. Ograniczając przepływ w poszczególnych pomieszczeniach, pompa ciepła będzie pracować bardziej intensywnie, niż to konieczne (co można porównać do jazdy samochodem z zaciągniętym hamulcem ręcznym), co może prowadzić do niepotrzebnie wyższych rachunków za prąd.
Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki przyniesie dodatkowe oszczędności
Jeszcze większą efektywność osiągniesz dzięki połączeniu pompy ciepła i fotowoltaiki. Przez większość roku działanie pompy ciepła oraz innych urządzeń w domu zapewni Ci bowiem darmowa energia ze słońca.
Czy pompa ciepła opłaca się przez cały rok?
Zdecydowanie tak. Nawet jeśli pompa ciepła będzie pracować tylko podczas sezonu grzewczego, dzięki niej zmniejszysz koszty ogrzewania o około 50 do 70%. Pompa ciepła może również służyć do chłodzenia domu lub podgrzewania wody w basenie, stając się w ten sposób nieocenionym pomocnikiem przez cały rok.
To nie tylko kwestia pieniędzy: Ogrzewanie pompą ciepła bez wysiłku, komfortowo i ekologicznie
W dzisiejszych czasach większość ludzi stara się zaoszczędzić jak najwięcej na drogich źródłach energii. Dlatego wiele gospodarstw domowych sięga po najtańsze opcje ogrzewania, takie jak własne drewno, węgiel czy nawet spalanie odpadów.
Jednak takie podejście ma swoje ciemne strony. Chociaż aspekty finansowe są bardzo ważne, nie powinniśmy zaniedbywać innych parametrów ogrzewania. Z czysto praktycznego punktu widzenia jest to przede wszystkim utrzymanie. Podczas gdy obsługa pompy ciepła nie wymaga żadnej interwencji z naszej strony, tradycyjne piece wiążą się z zakupem i przechowywaniem paliwa, dokładaniem do pieca, czyszczeniem komina itd. To pochłania wiele naszego cennego czasu, a czas to przecież pieniądz... Myśląc o przyszłości musimy także wziąć pod uwagę, że z wiekiem noszenie węgla czy rąbanie drewna może stać się coraz trudniejsze, jeśli nie niemożliwe.
Nie powinniśmy zapominać również o aspekcie ekologicznym. Oszczędności osiągnięte przy ogrzewaniu niskiej jakości paliwem nie są powodem do dumy. Może i oszczędzamy na kosztach, ale niekoniecznie na zdrowiu. Jeśli do atmosfery wydostają się szkodliwe emisje, powstaje nie tylko nieprzyjemny zapach, dym i pył, które obniżają komfort życia, ale mogą także powodować problemy zdrowotne zarówno dla nas, jak i dla naszego otoczenia (i w ostateczności dla całej planety). Ten fakt nie powinien być nam obojętny w dzisiejszych czasach.
Pompa ciepła - tak, czy nie? Skorzystaj z porady eksperta
Czy ogrzewanie pompą ciepła opłaci się w Twoim gospodarstwie domowym? Nie musisz samodzielnie dokonywać skomplikowanych obliczeń i studiować mnóstwa specjalistycznych informacji, aby podjąć decyzję. Skorzystaj z niezależnej porady eksperta ds. ogrzewania, który podczas osobistej wizyty oceni sytuację, uwzględni energochłonność Twojego domu oraz Twoje osobiste wymagania i możliwości, które również odgrywają istotną rolę. Jeśli pompa ciepła okaże się odpowiednim rozwiązaniem, pomoże Ci wybrać najlepszy model.
Wskazówka: Interesuje Cię, ile mniej więcej kosztuje pompa ciepła wraz z montażem? Sprawdź to bezpłatnie, za pomocą kilku kliknięć dzięki naszemu online kalkulatorowi pomp ciepła.