Rozmiar paneli słonecznych: jaka ilość będzie odpowiednia i ile miejsca zajmą?

Rozmiar paneli słonecznych: jaka ilość będzie odpowiednia i ile miejsca zajmą?

Większość paneli dostępnych na rynku ma wymiary około 2 × 1 metr przy mocy około 500 Wp. Dla przykładu, wymiary paneli słonecznych Risen RSM wynoszą dokładnie 2 108 × 1 048 mm. Aby posiadać klasyczną instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kWp będziesz potrzebować dwudziestu takich paneli. Oprócz rozmiaru paneli należy również brać pod uwagę ich wagę - dach w dobrym stanie technicznym bez problemu je udźwignie.

Większość paneli dostępnych na rynku ma wymiary około 2 × 1 metr przy mocy około 500 Wp. Dla przykładu, wymiary paneli słonecznych Risen RSM wynoszą dokładnie 2 108 × 1 048 mm. Aby posiadać klasyczną instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kWp będziesz potrzebować dwudziestu takich paneli. Oprócz rozmiaru paneli należy również brać pod uwagę ich wagę - dach w dobrym stanie technicznym bez problemu je udźwignie.

Rozmiar poszczególnych paneli słonecznych nie ma aż tak dużego znaczenia

Na rynku dostępne są mniejsze i większe panele słoneczne, jednak ich moc zmniejsza się i zwiększa niemal wprost proporcjonalnie. W efekcie bardziej istotna jest całkowita wymagana moc, a tym samym całkowity rozmiar instalacji fotowoltaicznej.

Dostawca wybierze dla Ciebie panele fotowoltaiczne o odpowiednich rozmiarach na podstawie całkowitej mocy, tak aby były idealne dla Twojego dachu. Na złożone, skośne dachy lepiej nadają się mniejsze panele w większej liczbie, które łatwiej ułożyć. Z kolei na duże, płaskie dachy bardziej odpowiednia jest mniejsza liczba dużych paneli.

Całkowita powierzchnia paneli słonecznych zależy od tego, czy dach jest płaski czy skośny. Orientacyjnie można przyjąć, że 1 kWp mocy zajmuje:

  • na skośnym dachu ok. 5 m² 
  • na płaskim dachu ok. 10 m²

Na płaskich dachach panele montuje się pod mniejszym kątem i konieczne jest pozostawienie między nimi odstępów, aby nawzajem się nie zacieniały.

fve na rovne strese2.webp

Dlaczego na płaskich dachach nie montuje się paneli poziomo? Najwięcej energii produkują one przy nachyleniu w zakresie od 20 do 50° (optymalny kąt to 35°). Przy nachyleniu mniejszym niż 15° panele fotowoltaiczne tracą swoją zdolność do samooczyszczania się, a ich regularna konserwacja staje się koniecznością.

Jak dużą powierzchnię potrzebują panele słoneczne 

Typowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp zajmuje na skośnym dachu ok. 50 m², a na płaskim dachu ok. 100 m².

Dom z wystarczająco dużym dachem oznacza, że praktycznie nic Cię nie ogranicza. Może właśnie dlatego zdarza się, że niektóre gospodarstwa domowe posiadają niepotrzebnie przewymiarowane instalacje fotowoltaiczne. Chociaż na większą instalację otrzymasz większą dotację, nadal będzie ona droższa. Jeśli nie jesteś w stanie zużyć znacznej części wyprodukowanej energii, zwrot z inwestycji w fotowoltaikę będzie się niepotrzebnie wydłużał.

W idealnej sytuacji maksymalnie wykorzystasz wyprodukowaną energię słoneczną, a ewentualne nadwyżki przechowasz w magazynie energii lub użyjesz na przykład do podgrzewania wody. Dlatego warto w jak najwyższym stopniu dostosować swoje funkcjonowanie, aby w pełni wykorzystać fotowoltaikę – na przykład prać lub gotować w ciągu dnia, a nie wieczorem czy w nocy. W dobie inteligentnych urządzeń, których start można nastawić na konkretny czas, nie powinno to stanowić problemu.

Nadwyżki energii możesz również oddawać do sieci, ale ceny skupu nie zawsze są korzystne. Pozytywną zmianę może przynieść energetyka społecznościowa i dzielenie się prądem między sąsiadami lub firmami w gminie, co w Polsce póki co nie ma miejsca.

Jaką moc elektrowni słonecznej wybrać?

Orientacyjnie, 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej w ciągu roku wyprodukuje około 1 MWh energii elektrycznej – zależy to od konkretnej lokalizacji i warunków pogodowych w danym roku.

Należy mieć na uwadze, że produkcja energii nie jest równomierna przez cały rok – latem elektrownia produkuje nawet sześć razy więcej niż zimą. Dlatego warto zastanowić się, czy chcesz korzystać z energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych również zimą (na przykład do częściowego pokrycia kosztów działania pompy ciepła). W takim przypadku należy rozważyć zainstalowanie większej liczby paneli, czyli dla gospodarstwa domowego o rocznym zużyciu 5 MWh oznacza to instalację o mocy 6 kWp lub więcej.

Jeśli nie masz nic przeciwko temu, że zimą będziesz pobierać większą część energii z sieci, to dla gospodarstwa domowego o rocznym zużyciu 5 MWh wystarczy instalacja fotowoltaiczna o mocy 4–5 kWp. Latem pokryjesz swoje zapotrzebowanie, natomiast zimą będziesz pobierać prąd z sieci.

Uwzględnij także prognozy na przyszłość. Zużycie energii elektrycznej w społeczeństwie będzie rosło, szczególnie w związku z rozwojem elektromobilności. Dlatego możliwe jest, że za pięć do dziesięciu lat Twoje zużycie wzrośnie, zwłaszcza jeśli będziesz posiadać samochód elektryczny i ładować go za pomocą domowej stacji ładowania.

Zwróć uwagę na wagę paneli fotowoltaicznych

Oprócz rozmiaru paneli słonecznych ważna jest także ich waga, łącznie ze wszystkimi elementami montażowymi. Na skośnych dachach zazwyczaj nie stanowi to problemu, ponieważ panele montuje się przy użyciu lekkich aluminiowych konstrukcji. Całkowite obciążenie wynosi około 20 kg/m², co jest zgodne z normami dla skośnych dachów – obciążenie rozkłada się na nich równomiernie.

Na płaskich dachach dostawca musi jednak zamontować również elementy obciążające, a całkowite obciążenie często zbliża się do 50 kg/m². W takich przypadkach dostawca powinien sprawdzić nośność dachu lub zlecić wykonanie ekspertyzy technicznej.

Dokładnie zaprojektujemy optymalną moc instalacji fotowoltaicznej, w tym zalecaną liczbę i rozmiar paneli słonecznych, które spełnią potrzeby Twojego domu. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz, umówisz na spotkanie lub wypełnisz online kalkulator fotowoltaiki.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?