Odpowietrzanie grzejnika: kilka wskazówek, które musisz znać

Odpowietrzanie grzejnika: kilka wskazówek, które musisz znać

Może się wydawać, że proces ten jest skomplikowany i nie obejdzie się bez pomocy eksperta. Nic bardziej mylnego. Grzejniki możesz odpowietrzyć sam, wystarczy tylko wiedzieć, jak właściwie to zrobić. Nie będziesz również potrzebować żadnego specjalnego sprzętu - wystarczą Ci podstawowe narzędzia.

Może się wydawać, że proces ten jest skomplikowany i nie obejdzie się bez pomocy eksperta. Nic bardziej mylnego. Grzejniki możesz odpowietrzyć sam, wystarczy tylko wiedzieć, jak właściwie to zrobić. Nie będziesz również potrzebować żadnego specjalnego sprzętu - wystarczą Ci podstawowe narzędzia.

Dlaczego warto kontrolować grzejniki?

Zapowietrzone kaloryfery zwykle grzeją bardzo słabo, tylko w niektórych ich częściach lub wcale. Często wydają też głośniejsze dźwięki, które mogą irytować domowników, zwłaszcza w nocy. Głównym problemem wynikającym z nieodpowietrzonych grzejników jest nieefektywność i nieoszczędność, ponieważ nawet przy odkręceniu głowicy termostatycznej na pełną moc, zapowietrzony grzejnik nie jest w stanie dostatecznie ogrzać wnętrze.

Zapowietrzony grzejnik oznacza nieefektywność i nieoszczędność

Po kilku sezonach grzewczych z nieodpowietrzonymi kaloryferami prawdopodobnie zauważysz, że nieefektywne ogrzewanie oznacza głębokie sięgnięcie do kieszeni w momencie płacenia rachunków. Rozwiązaniem dla tego problemu jest prosty proces odpowietrzania grzejników, który zajmuje niewiele czasu, a przynosi wiele korzyści łącznie z oszczędnościami.

Dlaczego grzejnik się zapowietrza?

Zapowietrzanie jest dość powszechnym zjawiskiem, występującym z powodu np. szybkiego napełniania wodą lub przez stare czy uszkodzone rury, które przepuszczają powietrze i tworzą bąbelki. Grzejniki szybko tracą wtedy swoją funkcjonalność i stają się uciążliwym problemem dla mieszkańców domu.

Zapowietrzony grzejnik nie funkcjonuje właściwie, często grzejąc częściowo lub wcale 

Pęcherzyki powietrza uniemożliwiają przepływ wody, dlatego w niektórych częściach grzejnik może pozostać tylko letni, zimny lub ogólnie przestać prawidłowo działać. To zjawisko może dotyczyć wszystkich lub tylko niektórych grzejników w gospodarstwie domowym.

Dom rodzinny czy mieszkanie?

Nie bez znaczenia jest również to, gdzie mieszkasz. Jeśli posiadasz własny dom rodzinny, a Twój system grzewczy jest wyposażony w zawór, odpowietrzanie będzie szybkie i łatwe. 

W przypadku bloków mieszkaniowych często musi dojść do uzgodnienia wspólnego terminu z wszystkimi mieszkańcami, kiedy to grzejniki we wszystkich mieszkaniach zostaną odpowietrzone w ciągu tego samego dnia.

Łatwy proces

Proces odpowietrzania nie jest skomplikowany i praktycznie każdy powinien sobie z nim poradzić bez problemu. Nie zapomnij jednak, że po otwarciu zaworu wraz z powietrzem będzie ulatniać się również woda. Podłóż pod grzejnik miskę oraz grubszą szmatkę, aby woda nie uszkodziła podłogi lub nie zalała sąsiadów. W przeciwnym wypadku szkody mogą być poważne.

Proces odpowietrzania grzejników zawsze zaczynaj od niższych pięter w budynku

Odpowietrzanie grzejnika rozpocznij w momencie, gdy jest on jeszcze trochę ciepły. Wyłącz pompę w domu ( jeśli masz na to pozwolenie) i przekręć zawór grzewczy na najwyższe ustawienie. Po wyłączeniu pompy odczekaj co najmniej pół godziny. W przypadku wielopiętrowych gospodarstw domowych ważną rolę odgrywa odpowiedni system odpowietrzania. Zawsze należy zaczynać ten proces od niższych pięter,a następnie stopniowo odpowietrzać grzejniki na piętrach znajdujących się powyżej.

Precyzyjne odpowietrzanie

Bardzo możliwe, że uda Ci się odkręcić zawór ręcznie, jednak dla prawidłowego dokręcania i obsługi najbardziej odpowiedni jest specjalny klucz do grzejników. Dlatego dla pewności zawsze lepiej go mieć pod ręką. 

Proces odpowietrzania ułatwi Ci specjalny klucz do grzejników

W czasie odpowietrzania woda będzie wydostawać się z kaloryfera nieregularnie i bulgotać, a Ty będziesz pilnować, aby ciekła do pojemnika. Poczekaj, aż woda zacznie płynąć równomiernie, po czym zamknij zawór. Nie zapomnij również uzupełnić wodę, której po spuszczeniu może brakować w kaloryferach.

Aby zapobiec zalaniu podłogi podłóż pod grzejnik naczynie na wodę

Po zakończeniu odpowietrzania i zamknięciu zaworu sprawdź, czy kaloryfer działa prawidłowo. Pozostaw ustawioną najwyższą możliwą temperaturę, a następnie skontroluj, czy grzeje on intensywnie i równomiernie w każdej jego części. Czasami konieczne jest powtórzenie całego procesu odpowietrzania, dlatego lepiej jest natychmiast wykryć wszelkie niedociągnięcia.

Jeżeli kilkukrotne odpowietrzenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, skontaktuj się z fachowcem

Może się zdarzyć, że nawet drugie czy trzecie odpowietrzenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. W tym przypadku mamy do czynienia z usterką wymagająca fachowej porady. Może być ona spowodowana starym i niesprawnym wyposażeniem domu lub innym niedociągnięciem.

Bezpieczeństwo to podstawa

Woda w kaloryferze może być gorąca, o czym należy pamiętać podczas odpowietrzania. 

Nie musisz całkowicie otwierać zaworu kluczem -  wystarczy poluzować go na tyle, aby powietrze i woda zaczęły wyciekać. Dzięki temu unikniesz potencjalnych oparzeń.

Z tego samego powodu nie powinno się także stać bezpośrednio przez zaworem. Stań trochę dalej i wyciągnij rękę, zachowując bezpieczną odległość. Tak samo niebezpieczna z punktu widzenia poparzeń może być także para, która ulatniając się w górę stwarza zagrożenie poparzeniem dla każdego, kto znajduje się zbyt blisko.

Nie obejdzie się bez profilaktyki

Eksperci zalecają regularne odpowietrzanie grzejników - najlepiej raz na trzy miesiące, ewentualnie co pół roku. Przy dłuższych przerwach problemy z zapowietrzaniem kaloryferów mogą występować częściej i mieć intensywniejszy charakter.  

Odpowietrzanie grzejników powinno odbywać się co kilka miesięcy

Kontroluj regularnie wszystkie grzejniki w domu, zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dzięki temu zaoszczędzisz jak najwięcej energii, która w przeciwnym razie będzie marnowana z powodu zapowietrzonych kaloryferów.

Oszczędzaj energię sprytnie

Myślisz nowocześnie i ekologiczne, dlatego zainstalowałeś w Twoim domu pompę ciepła, która ma Ci przynieść oszczędności? Jeżeli tak, musisz liczyć się z faktem, że nawet najbardziej ekonomiczny sprzęt nie może zdziałać cudów, jeśli odpowiednio nie zadbasz o swoje grzejniki.

Nawet posiadając pompę ciepła musisz pamiętać o regularnych kontrolach całego systemu grzewczego

Aby osiągnąć maksymalne oszczędności i pełne zadowolenie, należy nie tylko zainwestować w  pompę ciepła wysokiej jakości, ale również dbać o regularną kontrolę systemu grzewczego i wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości. Wiele czynności możesz oczywiście wykonać sam, jednak pamiętaj o tym, że pomoc specjalisty często okaże się być niezastąpiona. 

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?