Montaż ogrzewania podłogowego: wskazówki, które musisz znać

Montaż ogrzewania podłogowego: wskazówki, które musisz znać

W dzisiejszym artykule, który powstał we współpracy z Karlem Náprstkem z firmy Woltair, znajdziesz wszystkie praktyczne wskazówki i informacje dotyczące “podłogówki”, które musisz znać.

W dzisiejszym artykule, który powstał we współpracy z Karlem Náprstkem z firmy Woltair, znajdziesz wszystkie praktyczne wskazówki i informacje dotyczące “podłogówki”, które musisz znać.

W których pomieszczeniach zainstalować ogrzewanie podłogowe?

Oprócz spiżarni czy pomieszczenia gospodarczego, zalecamy montaż ogrzewania podłogowego we wszystkich innych pomieszczeniach, łącznie z garderobą, gdzie przebierasz się również na boso.

Jaki rodzaj podłogi można położyć na ogrzewanie podłogowe?

15 lat temu materiałem najczęściej kładzionym na ogrzewaniu podłogowym były kafelki. Od tego czasu wiele się zmieniło, a technologia znacznie się rozwinęła. Obecnie na “podłogówce” możemy śmiało położyć nowoczesną podłogę laminowaną lub drewnianą. 

Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się zarówno w przypadku kafelek, jak i podłogi drewnianej lub laminowanej

Nic jednak nie zmieniło się w jednej kwestii - to właśnie kafelki przepuszczają najwięcej ciepła. A co w przypadku dywanów? Niestety, ich kombinacja z ogrzewaniem podłogowym nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i nie jest ona polecana. 

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe

Zaoszczędź nawet 15% kosztów ogrzewania dzięki kombinacji ogrzewania podłogowego i pompy ciepła . Dowiedz się również, czy pompa ciepła jest bardziej wydajna w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, czy grzejnikami.

Czy projekt ogrzewania podłogowego jest niezbędny?

Posiadanie projektu jest zawsze dobrym rozwiązaniem w szeroko pojętym budownictwie. Planując instalację ogrzewania podłogowego warto obrócić się na projektanta budowlanego, który obliczy straty ciepła budynku, a także oceni jego statykę i zaprojektuje prawidłowy przepływ. 

Posiadanie projektu ogrzewania podłogowego zawsze będzie lepszym rozwiązaniem

Polacy znani są ze swej wszechstronności i z pewnością wśród nas znajdziemy wielu wykwalifikowanych fachowców, którzy są w stanie zainstalować ogrzewanie podłogowe od ręki. Pamiętaj jednak, że w przypadku większego budynku nie obejdzie się bez projektu.

Montaż ogrzewania podłogowego krok po kroku

1. Przygotowujemy płytę fundamentową.

2. Płytę fundamentową oddziel od ścian przy pomocy taśmy dylatacyjnej (aby ściany nie popękały, gdy w czasie ogrzewania zwiększy się objętość).

3. W ścianie montujemy rozdzielacz ogrzewania podłogowego. Możesz także zastosować rozdzielacz naścienny (nic nie będzie trzeba ciąć). Należy jednak pamiętać o tym, że każde z pomieszczeń musi posiadać swój własny regulowany obwód. 


Jeżeli w Twoim domu znajduje się przykładowo duży salon, konieczne będzie dodanie większej liczby obwodów -jedna pętla rur grzewczych nie powinna wynosić więcej niż 130 metrów. Dłuższe rury są trudniejsze do regulacji lub mogą wcale się nie nagrzewać.

4. Układamy rury.

Samodzielna instalacja ogrzewania podłogowego

Montaż ogrzewania podłogowego polecamy pozostawić w rękach eksperta. Jeśli jednak nalegasz na własnoręczne wykonanie, wybierz jedną z 2 opcji: 

  • Użyj płyty systemowej, która dobrze utrzyma plastikowe rury podczas wylewania betonu na podłogę. Musisz jednak liczyć się z tym, że jeden metr kwadratowy płyty to standardowo kosztuje 25 - 35 zł.
  • Użyj folii do ogrzewania podłogowego, aby zapobiec przedostawaniu się betonu pod izolację. Ta opcja będzie wprawdzie nieco bardziej pracochłonna, ale z drugiej strony dzięki niej zaoszczędzisz, mogąc w ten sposób zainwestować w droższy materiał podłogowy.

Wykonaj następujące kroki:

1. Poddaj system ciśnieniu.

2. Dokończ wylewanie podłogi.

3. Poczekaj aż podłoga wyschnie.

4. Zacznij stopniowo grzać.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami! Zapoznaj się także z naszym poprzednim artykułem, w którym szczegółowo opisujemy zalety i wady ogrzewania podłogowego.
 

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?