Pompy ciepła z roku na rok zyskują na popularności zarówno wśród klientów indywidualnych, jako rewelacyjny sposób na ogrzewanie gospodarstwa domowego, jak i wśród firm, gdzie służą do ogrzewania biur i magazynów. Nic dziwnego! Pompa ciepła do budynku o powierzchni do 100 m2 potrafi zwrócić się już po kilku latach użytkowania. W dobie raptownie rosnących cen prądu oraz paliw opałowych, takich jak węgiel czy gaz ziemny, ten okres być może zacznie ulegać dalszemu skracaniu.
Mimo, że koszt pompy ciepła do domu 100 m2 może stanowić spory wydatek dla przeciętnego konsumenta, nie należy zapominać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Po pierwsze, jest to inwestycja naprawdę na lata. Przy prawidłowo zamontowanej pompie ciepła nie trzeba martwić się koniecznością częstego serwisu. Obowiązkowy przegląd ma miejsce raz do roku, a poza tym urządzenie jest praktycznie bezobsługowe. Ponadto wybór pompy ciepła to kolejny mały kroczek przyczyniający się do polepszenia jakości powietrza na terenie Polski, ponieważ jest to alternatywne, bezemisyjne, w pełni zielone źródło energii cieplnej.
Jak działa pompa ciepła?
Pompy ciepła pomimo dużego boomu popularności na rynku w ostatnim czasie to nadal relatywnie nowe rozwiązanie na rynku grzewczym, nie jest dziwne więc, że część konsumentów wciąż może zachodzić w głowę, jak one działają, jaki byłby koszt instalacji pompy ciepła do domu o powierzchni do 100 m2 i na ilu metrach pompa ciepła 5 kw będzie odpowiednim rozwiązaniem.
Wbrew pozorom, to wcale nie takie trudne. W gruncie rzeczy, pompa ciepła działa na identycznej zasadzie co popularne kotły gazowe lub inne konwencjonalne metody ogrzewania domu. Podgrzane medium oddaje ciepło do instalacji, powodując wzrost temperatury całego układu. Zasadniczą różnicą jest natomiast rodzaj energii, którego używa się, by zwiększyć temperaturę medium. Tradycyjne rozwiązania bazują głównie na drogich, nieekologicznych paliwach kopalnych, podczas gdy pompy ciepła opierają się na odnawialnych źródłach energii oraz w niewielkim stopniu na sile prądu elektrycznego. Z tego względu pompa ciepła do domu o powierzchni do 100 m2 będzie doskonale współgrała z panelami fotowoltaicznymi i należy poważnie rozważyć montaż obu tych systemów.
Czym jest zatem to mistyczne „naturalne źródło energii”, z którego korzysta pompa ciepła? Czy trzeba je kupować, a koszt ogrzewania pompą ciepła domu 100 m2 jeszcze się zwiększy? Nic z tych rzeczy! Są to bowiem obecne wokół nas grunt, woda i powietrze. Pozyskana stamtąd energia jest następnie przetwarzana i transportowana. A do czego może służyć pompa ciepła? W pierwszej chwili na myśl przychodzi centralne ogrzewanie oraz podgrzewanie wody użytkowej. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, że pompy ciepła doskonale sprawdzają się do chłodzenia pomieszczeń latem i potrafią stanowić substytut klimatyzacji.
Od czego zależy cena pompy ciepła do domu o powierzchni 100 m2?
Teraz wiesz już, jak działają pompy ciepła i jak rewelacyjnym sposobem na oszczędność jest montaż takiego urządzenia, jednak wciąż możesz zastanawiać się, jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100 m2. Forum internetowe może stanowić dobre źródło wiedzy, zwłaszcza jeśli wypowiadają się na nim wieloletni użytkownicy pomp. Nic jednak nie zastąpi stron producentów oraz firm odpowiedzialnych za instalację. Cena pompy ciepła na dom 100 m2 będzie zależeć od trzech głównych czynników:
- dolnego źródła ciepła – tj. medium, z którego pompa ciepła pobiera energię. Naturalnie cena będzie zależeć od tego, jaki rodzaj źródła dolnego wybierzemy. Cena pompy ciepła powietrznej do domu 100 m2 będzie na przykład zdecydowanie niższa niż pompy gruntowej. Odpadają bowiem koszty związane z rozległymi pracami ziemnymi oraz konieczność posiadania obszernego terenu pod instalację (w przypadku kolektora poziomego). Jest to najpopularniejszy rodzaj montowanych urządzeń. Trzeba jednak pamiętać, że ma on swoje ograniczenia, takie jak mniejsza wydajność przy niskich temperaturach, aczkolwiek obecnie są już dostępne na rynku modele doskonale radzące sobie w mrozach przekraczających nawet -20°C,
- górnego źródła ciepła – to znaczy instalacji grzewczej budynku. Sprawność pompy ciepła jest tym większa, im niższa jest różnica temperatur pomiędzy źródłami górnym i dolnym, dlatego podczas wyboru pompy ciepła należy mieć na uwadze, jaki typ ogrzewania został zamontowany w budynku. Jeśli mamy do czynienia z konstrukcją nową, wyposażoną w ogrzewanie podłogowe (lub inne typu płaszczyznowego, np. ścienne lub sufitowe), najlepszą opcją będzie pompa niskotemperaturowa. Jeżeli natomiast budynek był modernizowany i znajdują się w nim grzejniki tradycyjne, zdecydowanie lepiej postawić na pompę wysokotemperaturową (kapitalnie sprawdzają się urządzenia oparte o czynnik R290)
- parametrów urządzenia – naturalnie będzie na nie wpływał rodzaj użytych komponentów oraz ich jakość i jak nietrudno się domyślić: im wyższy standard, tym droższe urządzenie. Skupmy się jednak na najważniejszym z nich, tj. mocy. Odpowiedniemu doborowi mocy urządzenia do ogrzewanego budynku należy poświęcić szczególną uwagę, gdyż przewymiarowanie może podnieść koszty eksploatacji od 10% do 25%. Na to, jaka moc będzie odpowiednia, ma wpływ szereg cech budynku, takie jak powierzchnia, docieplenie, jego rodzaj i kondycja czy stan stolarki okien i drzwi a nawet temperatura utrzymywana w pomieszczeniach. Innymi niepomijalnymi parametrami, mającymi wpływ na cenę pompy ciepła na 100 m2, będą współczynniki sprawności COP i SCOP, poziom emitowanego hałasu, maksymalną temperaturę zasilania systemu grzewczego oraz ilość czynnika chłodniczego.
Co jeszcze ma wpływ na koszt instalacji pompy ciepła do domu o powierzchni 100 m2?
Niestety, opisane wyżej czynniki to nie jedyne, o czym należy pomyśleć podczas tworzenia przybliżonego kosztorysu. Powinno się wziąć pod uwagę również:
- kubaturę budynku – czyli powierzchnię mierzoną po jego zewnętrznym obrysie,
- lokalizację nieruchomości – wbrew pozorom w naszym kraju mieści się aż 5 stref klimatycznych,
- do czego ma służyć pompa ciepła – najtańsze są pompy mające za zadanie tylko przygotowanie ciepłej wody użytkowej; pompa z funkcją ogrzewania, chłodzenia i podgrzewania wody wiąże się z większymi nakładami pieniężnymi,
- producenta pompy ciepła – koszt pompy ciepła do domu 100 m2 naturalnie będzie znacząco zależał od wybranej marki,
- liczba i przyzwyczajenia domowników – oczekiwania wobec ciepłoty w pomieszczeniach, a także ilości oraz temperatury ciepłej wody użytkowej będą miały wpływ na koszty eksploatacji,
- czy pompa będzie jedynym źródłem ciepła – a może będzie pracować w układzie monowalentnym, biwalentnym równoległym lub biwalentnym alternatywnym?
Jak obliczyć moc pompy ciepła do domu o powierzchni 100 m2?
Oczywiste, że to, na jaką moc pompy ciepła zdecyduje się klient, będzie miało bezpośrednie przełożenie na koszt ogrzewania pompą ciepła w budynku o powierzchni do 100 m2. Czy jest jednak możliwe oszacowanie tego parametru jeszcze zanim zdecydujemy się na montaż urządzenia i zaprosimy ekipę montażową na swoje podwórko? Okazuje się, że tak i wcale nie jest to skomplikowane.
Należy wziąć pod uwagę powierzchnię wszystkich ogrzewanych pomieszczeń w budynku, uwzględniając w kalkulacjach także te mniej oczywiste miejsca jak kotłownie czy garderoby. Na potrzeby przykładu przyjmujemy założenie, że jest to 100 m2. Sugeruje to niewielki budynek mieszkalny, na przykład dom jednorodzinny. Tego typu nieruchomości z reguły potrzebują niezbyt dużej mocy grzewczej. Dla nowego, dobrze zaizolowanego domu jednorodzinnego przyjmuje się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną waha się w granicach od 40 do 50 W/m2. Aby uzyskać szacunkową moc pompy potrzebną do ogrzania budynku można skorzystać z następującego wzoru:
Ogrzewana powierzchnia x przeciętne zapotrzebowanie na energię = moc grzewcza pompy ciepła
Z tego wynika, że do pompa ciepła do domu 100 m2 powinna mieć moc około 5kW. Jednakże, jeżeli właściciel budynku decyduje się, by systemu używać także do przygotowania ciepłej wody użytkowej, to należałoby jeszcze przy tak małym zapotrzebowaniu na moc grzewczą odrobinę zwiększyć moc. Przyjmuje się, że przeciętne zużycie energii potrzebnej do podgrzewania wody wynosi 250W na jednego domownika.
Nie mniej jednak powinno się cały czas pamiętać, że tego rodzaju wyliczenia mają charakter jedynie orientacyjny i nie zastąpią profesjonalnego audytu wykonanego przez wykwalifikowanego pracownika. Zarówno przewymiarowanie jak i niedowymiarowanie będą niekorzystnie wpływać na eksploatację pompy ciepła, dlatego konsultacja z ekspertem pomoże znaleźć odpowiedź na pytanie, na ilu metrach pompa ciepła 5kw będzie odpowiednim rozwiązaniem.
Pompa ciepła, dom 100 m2 – cena
Koszt pompy ciepła do domu 100 m2 będzie zależał od wielu czynników, takich jak moc urządzenia, producent czy funkcja, jaką ma pełnić urządzenie. Obecnie przyjmuje się, że uśredniony koszt instalacji pompy ciepła do domu 100 m2 potrafi oscylować w granicach od 30 000 do nawet 100 000 zł. Szczególnie istotne jest już na wstępie poszukiwanie sprzedawcy, który koszt montażu wlicza w cenę pompy. W przeciwnym wypadku cena jeszcze wzrośnie, a cała inwestycja będzie się dłużej zwracać. Wydatki związane z pompą ciepła nie kończą się wprawdzie tylko na kosztach zakupu i montażu. W kosztorys koniecznie trzeba wliczyć także niezbędne dodatkowe wyposażenie w postaci chociażby zbiornika wody użytkowej, materiałów montażowych, elementów elektrycznych i hydraulicznych. Na szczęście, na rynku obecnych jest wiele firm, które montaż pompy ciepła wliczają w koszt jej zakupu. Pozwala to znacząco obniżyć cenę pompy ciepła do domu 100 m2, która zbliży się bardziej do progu 35 000 – 50 000 zł w przypadku urządzenia typu split ze zmienną wydajnością. Takie kalkulacje z reguły przeprowadzane są dla dobrze zabezpieczonego przed stratami ciepła domu jednorodzinnego o czterech lokatorach położonego w centralnej Polsce, tj. w III strefie klimatycznej.
Jednak zakup i montaż to jedno, utrzymanie i eksploatacja to drugie. Można sobie zatem zadawać pytanie, ile kosztuje faktyczne ogrzewanie? W przypadku pompy ciepła koszt ogrzewania domu o powierzchni 100 m2 oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej nie powinien przekroczyć 2000 zł w skali roku. To kilkukrotna oszczędność względem obecnych „rachunków grozy” za zużycie gazu. Pompa ciepła to jedno z najtańszych w eksploatacji, a zarazem niezwykle ekologiczne źródło ogrzewania. Z tego względu koszt inwestycji można dalej obniżać, starając się o dofinansowania na zakup, którym przychylna jest polityka zarówno Unii Europejskiej, jak i naszego kraju. Jeśli potrzebujesz sprawdzić cenę, możesz wykorzystać nasz kalkulator pompy ciepła.