Żywotność sięgająca średnio ponad 20 lat, stabilna praca, wysoki współczynnik wydajności i najniższy poziom hałasu spośród wszystkich typów pomp ciepła. Nie tylko tymi zaletami mogą się pochwalić pompy ciepła typu grunt-woda. Z drugiej strony jest to jednak rozwiązanie stosunkowo kosztowne i technicznie wymagające, które nie nadaje się do każdego domu. Dowiedz się, dla kogo ten typ pompy ciepła będzie odpowiednim rozwiązaniem.
Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła grunt-woda?
Pompy ciepła działają na zasadzie przenoszenia ciepła z jednego środowiska do drugiego. W przypadku pompy ciepła grunt-woda jest to pobieranie ciepła geotermalnego, które gromadzi się pod powierzchnią ziemi (około 20 metrów pod powierzchnią ziemia ma już przez cały rok temperaturę około 10°C), a następnie przekazywanie go wodzie, która krąży w systemie grzewczym ogrzewanego budynku.
Jak pompa ciepła pobiera ciepło z ziemi?
Energia z ziemi może być pozyskiwana na dwa sposoby:
- Odwierty głębinowe(pionowe): Pobierają ciepło bezpośrednio z masywu ziemi. Głębokość odwiertu wynosi zazwyczaj od 50 do 150 metrów. Ich dużą zaletą jest oszczędność przestrzeni, natomiast wadą jest wymagające finansowo i technicznie rozwiązanie ze względu na prace ziemne, jak odwierty.
- Gruntowe poziome wymienniki ciepła (kolektory gruntowe poziome): Pobierają ciepło zgromadzone w niezamarzającej głębokości z miesięcy letnich. To rozwiązanie jest mniej kosztowne i technicznie prostsze, jednak wymaga znacznie większej powierzchni.
Pompa ciepła grunt-woda – cena
Pompy ciepła grunt-woda należą obok pomp ciepła woda-woda do najdroższych typów pomp ciepła. Cena pompy ciepła grunt-woda wynosi zazwyczaj od 15 do 40 tysięcy PLN z VAT. Należy jednak uwzględnić także dodatkowe komponenty, montaż oraz przede wszystkim prace ziemne na działce. W przypadku wiercenia głębinowego trzeba doliczyć również koszty badań geologicznych, projektu i uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót.
Cena odwiertu dla pompy ciepła wynosi orientacyjnie od 170 do 210 zł za metr głębokości z materiałem i sondą. Koszt zależy głównie od jakości podłoża, w przypadku trudnych warunków koszt może być zdecydowanie większy. Dla standardowego domu jednorodzinnego zazwyczaj wystarcza jeden lub dwa odwierty. Do odwiertu umieszcza się dwie plastikowe rury w kształcie litery U, przez które przepływa niezamarzająca ciecz.
Czy wiesz, że...? Dla standardowego domu jednorodzinnego o niskich lub średnich stratach ciepła pompa ciepła grunt-woda jest zazwyczaj o jedną trzecią droższa niż pompa ciepła powietrze-woda. W domach o wysokich stratach ciepła różnice w cenie praktycznie się zacierają, a jeśli wykonanie instalacji pompy ciepła grunt-woda jest technicznie możliwe, może być ona bardziej opłacalna.
Pompa ciepła grunt-woda – zalety
Pompy ciepła grunt-woda mają wiele zalet, do których należy:
- długa żywotność całego systemu (zwykle ponad 20 lat),
- stabilna praca w ciągu całego okresu grzewczego,
- wysoki współczynnik wydajności,
- najniższy poziom hałasu w porównaniu do innych rodzajów pomp ciepła,
- możliwość pasywnego chłodzenia domu, które jest prawie bezkosztowe.
Pompa ciepła grunt-woda – wady
Z drugiej strony ten typ pompy ma również swoje minusy, głównie związane z kosztami i technicznymi wymaganiami realizacji.
- W przypadku odwiertu głębinowego należy przygotować się na bardzo kosztowne przedsięwzięcie, które wymaga badań geologicznych i uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia( na obszarach górniczych lub poza nimi o głębokości powyżej 30 metrów).
- Kolektory gruntowe poziome będą natomiast wymagały większej powierzchni działki (kolektory poziome dla standardowego domu jednorodzinnego zajmują powierzchnię około 400 m² – zależy to od strat ciepła domu, które system grzewczy musi pokryć), przy czym nad instalacją nie będzie można nigdy postawić basenu, wybudować drogi ani posadzić drzew.
Czy pompa grunt-woda będzie dla Ciebie odpowiednia?
Pompa ciepła grunt-woda będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają wystarczająco dużą działkę wokół domu z odpowiednim podłożem. Ten rodzaj pompy to także dobry wybór dla właścicieli gospodarstw domowych gotowych zainwestować wyższą kwotę początkową, która przy odpowiednim projekcie szybko się zwróci.
Opcja pompy ciepła grunt-woda z odwiertem pionowym będzie odpowiednia dla gospodarstwa domowego z mniejszą działką. Dzięki odwiertowi można osiągnąć najbardziej efektywne pozyskiwanie ciepła i największe oszczędności, bez konieczności ingerencji w ogród.
Kolektory poziome będą natomiast idealne, jeśli masz dużą działkę i chcesz zaoszczędzić na eksploatacji, przy czym początkowa inwestycja będzie tak samo wysoka, jak w przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda. Pozwolenie na budowę nie jest wymagane, a koszty eksploatacji będą niższe niż w przypadku innych typów pomp.
Pomożemy Ci wybrać pompę ciepła
Prawidłowy projekt dopasowany do potrzeb gospodarstwa domowego jest kluczowym warunkiem efektywnego ogrzewania o niskich kosztach i szybkim zwrocie z inwestycji. Skontaktuj się z nami i pozwól nam przygotować szczegółową kalkulację z ostateczną propozycją cenową. Jesteśmy do Twojej dyspozycji, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pompę ciepła grunt-woda, czy na najpopularniejszą w Polsce opcję: pompę ciepła powietrze-woda, która cieszy się dużym zainteresowaniem klientów dzięki doskonałemu stosunkowi ceny do wydajności i łatwej instalacji.