Ekspert radzi: Po co stosować zbiornik akumulacyjny do pompy ciepła?

Ekspert radzi: Po co stosować zbiornik akumulacyjny do pompy ciepła?

W tym artykule pragniemy przedstawić podstawowe argumenty przemawiające za instalacją tego właśnie zbiornika.

W tym artykule pragniemy przedstawić podstawowe argumenty przemawiające za instalacją tego właśnie zbiornika.

Zbiornik akumulacyjny częścią oferty

Większość producentów zdaje sobie sprawę, że w przypadku posiadania zasobnika akumulacyjnego „zachowanie” pompy ciepła jest spokojniejsze i bardziej przewidywalne. Dlatego automatycznie włączają oni zasobniki do „zalecanych” schematów hydraulicznych. Słowo „zalecane” ma tutaj swoje znaczenie ostrzegawcze, ponieważ wiele firm montażowych pomija ten ważny element, aby w ten sposób przyciągnąć nowych klientów, dzięki oferowanym niższym cenom.

Argument przeciw zbiornikom akumulacyjnym

Powszechnym argumentem zwolenników inwerterowych pomp ciepła bez zbiornika akumulacyjnego jest to, że pompa dostosowuje swoją moc do aktualnego zużycia ciepła w domu, zniżając w ten sposób koszt początkowej inwestycji, w porównaniu z systemami start/stop (włącz/wyłącz). Pompy z takim systemem muszą zawsze posiadać zbiornik akumulacyjny, w przeciwnym razie pracują niestabilnie, skracając tym swoją żywotność. 

Przykład zbiornika w pomieszczeniu gospodarczym

Mimo, iż taka sytuacja rzeczywiście ma miejsce, istnieje wiele innych powodów, dla których polecamy stosowanie zbiornika do pomp inwerterowych.

Ważna funkcja odszraniania

Zbiornik akumulacyjny umożliwia odszranianie, które jest bardzo ważne dla pompy ciepła. W jaki sposób? Pompy ciepła z możliwością odszraniania poprzez odwrócenie obiegu wykorzystują ciepło zmagazynowane w systemie grzewczym do odszraniania parownika. Dlatego w celu idealnego rozmrożenia potrzebna jest dostateczna ilość ciepła, która zależy od temperatury wody grzewczej oraz jej objętości. I to właśnie dzięki dodaniu zbiornika akumulacyjnego zwiększamy tę objętość w systemie.

Prawidłowe podłączenie zapobiegnie zimnym grzejnikom

Jeżeli zbiornik jest podłączony w czterech punktach (dwie rury łączą pompę ciepła z jednej strony i system grzewczy z drugiej strony), pompa ciepła wykorzystuje do rozmrożenia energię w zbiorniku akumulacyjnym, przez co zapobiegnie znacznemu ochłodzeniu systemu grzewczego, które bardzo często określane jest przez klientów jako “nagłe ochłodzenie” grzejników. 

Prawidłowo podłączony zbiornik zapobiegnie “nagłemu ochłodzeniu” grzejników

Zamknięcie głowic nie będzie problemem 

Kolejną zaletę połączenia czteropunktowego poznamy w przypadku, gdy w systemie zainstalowano głowice termostatyczne do grzejników lub siłowniki do ogrzewania podłogowego. Ingerencja użytkownika lub programatora czasowego może doprowadzić do ich zamknięcia i jednoczesnej potrzeby odszraniania. Przy połączeniu czteropunktowym można zmniejszyć objętość wody grzewczej i jednocześnie odszraniać pompę ciepła.

Przedłużenie żywotności pompy ciepła

Bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nawet pompa inwerterowa nie jest w stanie wyregulować swojej wydajności tak szybko, jak może nastąpić zmiana przepływu w systemie grzewczym (zamknięcie głowic), a tym samym zmiana zużycia ciepła. 

Zbiornik akumulacyjny pozytywnie wpływa na żywotność pompy ciepła

Jeśli zbiornik jest zamontowany prawidłowo, pompa ciepła będzie miała wystarczająco dużo czasu na wyregulowanie swojej wydajności bez podlegania większym zmianom. Można powiedzieć, że dzięki temu dochodzi do wydłużenia żywotności całej pompy ciepła. 

Minusy zbiornika akumulacyjnego

  • Większe wymagania przestrzenne w pomieszczeniu technicznym,
  • Potrzeba dodatkowej pompy obiegowej do systemu grzewczego,
  • Wyższe koszty inwestycji.

Warunki, w których możliwe jest pominięcie zbiornika akumulacyjnego, ewentualnie zmniejszenie lub zwiększenie jego pojemności, są bardzo indywidualne i zawsze należy rozważyć wady i zalety takiej decyzji. 

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?