Efektywne ogrzewanie i serwis: które czynności możesz wykonać bez pomocy specjalisty?

Efektywne ogrzewanie i serwis: które czynności możesz wykonać bez pomocy specjalisty?

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego możesz odpowiednio się do niego przygotować bez pomocy specjalisty. O czym powinieneś zatem pamiętać?

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego możesz odpowiednio się do niego przygotować bez pomocy specjalisty. O czym powinieneś zatem pamiętać?


Wyczyść filtr przed pompą obiegową

W jaki sposób? Zamknij zawory przed i za filtrem, bez użycia siły odkręć korek filtra, a następnie wyjmij go i wypłukaj w czystej wodzie. Jeśli posiadacz filtr magnetyczny, usuń magnes, umieść miskę pod zaworem spustowym filtra i wypłucz brud. Następnie zwiększ ciśnienie w systemie grzewczym.

Odpowietrz instalację grzewczą

W jaki sposób? Odpowietrzenie całego systemu nie jest trudne, a dodatkowo obniży koszty Twojego gospodarstwa domowego. Stopniowo odpowietrzaj wszystkie grzejniki w domu. Użyj szmatki, naczynia na wodę i klucza (lub śrubokręta), aby w kilka chwil odpowietrzyć grzejnik. Pod zawór podłóż szmatkę (aby woda grzewcza nie pryskała na ścianę) i ostrożnie przekręć zawór kluczem (lub śrubokrętem). Przygotuj również naczynie i umieść je pod zaworem.

Możesz sam łatwo i skutecznie  odpowietrzyć grzejniki 

 Z grzejnika najpierw zacznie wydobywać się para lub powietrze. Następnie, gdy ciecz wycieknie już do przygotowanego pojemnika, powoli zamknij zawór. Po zamknięciu zaworu wytrzyj wodę i sprawdź poziom ciśnienia w układzie, w razie potrzeby zwiększ ciśnienie.

Co jeszcze możesz zrobić samodzielnie?


Pamiętaj o utrzymaniu strefy ochronnej wokół wentylatora

Posiadasz pompę ciepła? Chcesz zmniejszyć jej zużycie? Pozwól jej oddychać. Jak należy to zrobić, wyjaśnia Karel Náprstek - ekspert ds. pomp ciepła firmy Woltair:

„Kiedy bezpośrednio przed pompą zaparkujesz swój samochód lub złożysz przed nią stół do ping-ponga, wpłyniesz na przepływ powietrza, doprowadzając tym do wzrostu rachunków za ogrzewanie. Jednocześnie niepotrzebnie obciążysz pompę, a możliwe problemy techniczne pojawią się o wiele szybciej”.

Kontroluj zużycie energii na liczniku

Tym krokiem możesz zapobiec uszkodzeniu całej pompy. W jaki sposób? Przed uruchomieniem pompy sprawdź aktualne zużycie energii elektrycznej na liczniku.

Posiadając pompę ciepła sprawdź aktualne zużycie energii elektrycznej przed jej włączeniem

Jeżeli kilka tygodni po uruchomieniu pompy zauważysz wielokrotny wzrost zużycia energii, wezwij serwisanta. Wzrost zużycia może bowiem sygnalizować nieprawidłową krzywą grzewczą, którą należy prawidłowo skorygować.

Sprawdź naczynia zbiorcze i maksymalną temperaturę strumienia wyjściowego z kotła lub pompy ciepła

Na kolejny, bardzo ważny fakt zwraca uwagę Daniel Helcl, CEO firmy Woltair:

„Zdarza się, że ze względu na ustawioną niską temperaturę maksymalną w sterowaniu ogrzewaniem budynek nie nagrzewa się dostatecznie”

Komunikaty o błędach

Bez obecności specjalisty w Twoim domu również możesz wiele zrobić. Najważniejsze procedury i kroki są zawsze opisane w instrukcji, w tym komunikaty o błędach, które możesz również łatwo i wygodnie rozwiązać z technikiem telefonicznie.

Hałas

Nie wszystkie są ciche, czasem trzeba zastanowić się jak wyciszyć pompę ciepła, albo czy osłona akustyczna na pompie ciepła może się przydać.

Kiedy nie obejdziesz się bez pomocy serwisanta?

Mimo, iż wiele czynności bez problemu wykonasz samodzielnie, możesz spotkać się z takimi problemami, których rozwiązanie zdecydowanie powinieneś powierzyć w ręce eksperta. Należą do nich:

  • inspekcja instalacji elektrycznej,
  • ustawienie parametrów dla prawidłowego funkcjonowania ogrzewania,
  • naprawa usterek technicznych,
  • kontrola dostatecznego odpływu kondensatu z pompy ciepła,
  • kontrola mobilności poszczególnych elementów systemu,
  • kontrola czynnika chłodzącego,
  • naprawa awarii podzespołów elektronicznych.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?