Pompy ciepła są znane przede wszystkim jako efektywne źródło ogrzewania domów jednorodzinnych. Nie każdy jednak wie, że można je również wykorzystać do chłodzenia wnętrza w gorące dni. Jak to działa? Jakie korzyści niesie chłodzenie za pomocą pompy ciepła? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Zasada chłodzenia za pomocą pompy ciepła
Chłodzenie za pomocą pompy ciepła działa na podobnej zasadzie co ogrzewanie, jednak proces ten jest odwrócony. Zamiast pobierania ciepła z otoczenia i przekazywania go do wnętrza, pompa ciepła pobiera ciepło z wnętrza i wypuszcza je na zewnątrz. W ten sposób uzyskuje się pożądany efekt chłodzenia. Takie chłodzenie jest możliwe prawie z każdą pompą ciepła, ale musi ona posiadać funkcję odwracalną lub wymagane dodatkowe komponenty.
Chłodzenie za pomocą pompy ciepła nie stanowi problemu. Ważne jest jednak, aby od razu poinformować specjalistę ds. pomp ciepła, że chcesz używać urządzenia zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Dzięki temu ekspert dobierze odpowiedni model i zaprojektuje optymalne rozwiązanie, umożliwiające osobne sterowanie obiegami grzewczymi, chłodzącymi i ewentualnie do podzgrzewania wody.
Aktywne i pasywne chłodzenie
Istnieją dwa typy chłodzenia za pomocą pompy ciepła: aktywne i pasywne. Różnią się one zarówno wydajnością, jak i kosztami eksploatacji. Do aktywnego chłodzenia najlepiej nadają się pompy ciepła powietrze-powietrze oraz powietrze-woda, natomiast do pasywnego chłodzenia wykorzystywane są pompy ciepła grunt-woda oraz woda-woda.
Pasywne chłodzenie
Pasywne chłodzenie wykorzystuje naturalną temperaturę gruntu. Ciepło z wnętrza pomieszczenia jest pobierane i następnie odprowadzane na zewnątrz (np. do gruntu lub wód podziemnych). W przypadku pasywnego chłodzenia nie ma potrzeby używania sprężarki, co znacząco obniża koszty eksploatacji. Takie chłodzenie jest prawie nic nie kosztuje, ponieważ wymaga jedynie pracy pompy obiegowej. Na zasadzie pasywnego chłodzenia działają pompy ciepła grunt-woda, a także woda-woda. Większość tego typu pomp nie umożliwia natomiast chłodzenia aktywnego, ponieważ nie są wyposażone w zawór rewersyjny, o którym mowa będzie dalej.
Aktywne chłodzenie
Podczas aktywnego chłodzenia pompą ciepła powietrze-woda, niechciane ciepło jest odprowadzane z budynku na zewnątrz przy użyciu sprężarki, a zatem z wykorzystaniem energii elektrycznej. Proces odwrotnego przekazywania ciepła umożliwia tzw. zawór rewersyjny, który odwraca kierunek przepływu czynnika chłodniczego w systemie. Gdy zawór jest w jednej pozycji, pompa ciepła działa jako ogrzewanie; gdy jest w drugiej – w trybie chłodzenia. Zawór rewersyjny jest także używany zimą do usuwania szronu z parownika. Pompy ciepła powietrze-powietrze przekazują ciepło bezpośrednio za pomocą wentylatora.
Aktywne chłodzenie jest bardziej energochłonne (a więc również droższe), ale jednocześnie znacznie skuteczniejsze i łatwiejsze do kontrolowania.
Wskazówka: Chcesz latem chłodzić dom pompą ciepła, ale nie chcesz ponosić wysokich kosztów za energię? Rozważ połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. W sezonie fotowoltaika będzie wytwarzać niezbędną energię elektryczną wykorzystując darmowe i praktycznie niewyczerpalne źródło energii – słońce.
Które systemy grzewcze nadają się do chłodzenia?
Aby chłodzenie wnętrza działało efektywnie, nie wystarczy tylko wybrać odpowiednią pompę ciepła, ale także upewnić się, że istniejący system grzewczy umożliwia chłodzenie.
Idealnym rozwiązaniem do chłodzenia przy użyciu pompy ciepła jest ogrzewanie podłogowe. Woda, która w nim krąży, może być używana zarówno do transportu ciepłej, jak i zimnej wody. Dzięki równomiernemu rozłożeniu chłodu w pomieszczeniu, ogrzewanie podłogowe zapewnia przyjemne i komfortowe chłodzenie. Do chłodzenia można również wykorzystać system sufitowy, jeśli podłoga nie nadaje się do instalacji systemu grzewczego.
Niestety, klasyczne grzejniki nie nadają się do chłodzenia. Są zaprojektowane głównie do ogrzewania, a ich wydajność w chłodzeniu byłaby znacznie niższa – nie potrafią wystarczająco skutecznie oddawać chłodu do powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo, na powierzchni grzejników i ich przewodach mogłaby skraplać się wilgoć. Również systemy ciepłego powietrza z wentylacją nie nadają się do chłodzenia.
Jeśli nie masz pewności, czy Twój system grzewczy nadaje się do chłodzenia, skonsultuj się z ekspertem. W razie potrzeby można wybrać alternatywne metody chłodzenia (np. chłodnice wodne) lub zainwestować w „podłogówkę”, która zapewni niskie koszty eksploatacji również w zimie, kiedy przy jej użyciu będziesz komfortowo ogrzewać swój dom.
Zalety chłodzenia pompą ciepła
Chłodzenie pompą ciepła ma kilka kluczowych zalet:
- Efektywność energetyczna: Pompy ciepła są bardzo efektywne energetycznie. Mogą dostarczyć wielokrotnie więcej chłodu lub ciepła, niż wynosi ich zużycie energii (ich efektywność może osiągać nawet 350%).
- Komfort: Pompy ciepła zapewniają równomierne i przyjemne chłodzenie (lub ogrzewanie) przez cały dzień.
- Elastyczność: Pompy ciepła mogą zapewniać ogrzewanie, podgrzewanie wody i chłodzenie. Każdą z tych funkcji można łatwo regulować, co pozwala cieszyć się komfortem w domu przez cały rok.
Ekologiczna zrównoważoność: Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii i nie emitują szkodliwych substancji. Można je śmiało określić jako energetyczne urządzenia przyszłości.
Jak wybrać pompę ciepła do chłodzenia
Przy wyborze pompy ciepła należy upewnić się, czy posiada funkcję odwrotnego chłodzenia. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wielkość budynku i jego izolacja, warunki klimatyczne oraz Twoje specyficzne wymagania dotyczące chłodzenia. Oczywiście warto też zastanowić się, jakie dodatkowe funkcje pompy ciepła chcesz wykorzystać. Nie musisz jednak samodzielnie szukać, które spełni Twoje oczekiwania. Skontaktuj się z naszymi ekspertami Woltair i pozwól nam zaprojektować najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.