Początek sezonu grzewczego uzależniony jest od średnich temperatur
Mogłoby się wydawać, że za rozpoczęciem i zakończeniem sezonu grzewczego stoją konkretne daty. Nic bardziej mylnego. To, kiedy ogrzewanie ponownie zostanie włączone, zależy od paru czynników, a jednym z nich jest temperatura panująca na zewnątrz.
Sezon grzewczy został zdefiniowany w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych:
“Sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów.”
Z kolei w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury znajdziemy informacje dotyczące właściwej temperatury w pomieszczeniach:
“W przypadku pomieszczeń takich jak pokoje mieszkalne, kuchnie czy biura, temperatura nie może wynosić mniej niż 20 stopni Celsjusza. Natomiast wyższa temperatura musi zostać utrzymana w łazienkach, szatniach, pływalniach czy oddziałach położniczych i musi to być minimum 24 stopnie C.”
Ostateczna decyzja należy jednak do spółdzielni i zarządców nieruchomości, którzy odpowiadają za monitorowanie temperatury oraz zapewnienie komfortu wszystkim mieszkańcom budynku.
Co w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych? Wszystko tak naprawdę zależy od pogody. Może się okazać, że wraz z nadejściem września, nadejdzie również konieczność podkręcenia naszych kaloryferów. A może na opak będziemy cieszyć się ciepłą jesienią, a ogrzewanie włączymy dopiero w październiku.
Konserwacja przed sezonem jest nieunikniona
O ile początek i koniec sezonu grzewczego nie zależy od Ciebie, o tyle odpowiednie przygotowanie się do niego jest całkowicie w Twoich rękach. A przygotowania te najlepiej wykonać zanim sezon grzewczy rozpocznie się na dobre. Jeśli z jakiegoś powodu nie zdążyłeś jednak postarać się o to zawczasu, trzymaj się starego powiedzenia „lepiej późno niż wcale”. Nawet w przypadku centralnego ogrzewania przeprowadzona konserwacja nie powinna ograniczać się jedynie do odkręcenia zaworu grzejnikowego.
Konieczne jest sprawdzenie szczelności grzejników oraz sprawdzenie działania głowic termostatycznych, które powinny obracać się płynnie, ale ich ruch nie może być zbyt swobodny. Jeśli w Twoim mieszkaniu jest to możliwe, warto przed sezonem odpowietrzyć kaloryfery. W ostatnich latach pojawiły się na rynku automatyczne zawory odpowietrzające do grzejników, które są odpowiedzialne za ich samoczynne odpowietrzanie.
Poza sezonem grzewczym głowice pozostaw otwarte
Częścią konserwacji systemu grzewczego jest również pozornie banalne wycieranie kurzu z grzejników. W celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń, posłuży Ci odkurzacz lub miotełka. Warto pamiętać, że kurz może łatwo przykleić się do grzejnika, zwłaszcza w łazienkach i innych wilgotnych pomieszczeniach. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego Twoje grzejniki powinny być czyste i pozbawione kurzu. W przeciwnym razie wydajność ogrzewania jest zmniejszona.
Poza sezonem grzewczym wiele osób zostawia grzejniki zamknięte. Nie jest to jednak właściwe rozwiązanie. Eksperci są zgodni, że lepiej pozostawić głowice termostatyczne całkowicie otwarte. Ponadto zalecają nimi od czasu do czasu pokręcić. W ten sposób zapobiegniesz możliwym uszkodzeniom mechaniki oraz zacięciu się elementów obrotowych.
Własne ogrzewanie to większa odpowiedzialność
Nie jesteś zależny od centralnego ogrzewania? Oprócz sporej swobody niesie to ze sobą również więcej przygotowań do sezonu grzewczego. Zdecydowanie nie należy zapominać o przeglądzie kotła i innych urządzeń gazowych, który powinien zostać przeprowadzony raz w roku.
Jeśli posiadasz kocioł na paliwo stałe, oprócz kontroli urządzenia musisz również zająć się zakupem oraz magazynowaniem paliwa. Kolejny ważnym krokiem jest sprawdzenie komina wraz z przewodami kominowymi.
Nawet pompy ciepła nie obejdą się bez Twojej opieki. Na przykład w przypadku pompy ciepła powietrze-woda należy zadbać o utrzymanie jednostki zewnętrznej w czystości.
Niezależnie od sposobu ogrzewania, warto wziąć pod uwagę także kwestię szczelności okien i drzwi. Jeśli są one niewłaściwie uszczelnione, zimą może uciec przez nie nawet 30-40% ciepła. Jeśli Twój budżet nie pozwala na zainwestowanie w nowe okna lub drzwi, rozważ przynajmniej zamontowanie folii izolacyjnej, dzięki której możesz zmniejszyć straty ciepła przez szkło nawet o jedną trzecią.
Zastosowanie silikonowej uszczelki to kolejne rozwiązanie, które pomoże zapobiec utracie ciepła. W rezultacie ogrzewanie Twojego domu będzie bardziej ekonomiczne.
Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!