Ekonomiczne ogrzewanie domu: jakie technologie pomogą w oszczędzaniu?

Ekonomiczne ogrzewanie domu: jakie technologie pomogą w oszczędzaniu?

Za jednym z podstawowych problemów stoi zazwyczaj źle nastawione ogrzewanie, które często posiada zbyt wysoką moc, w wyniku czego dochodzi do przegrzewania pomieszczeń. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy eksperta, z którym możesz skonsultować specyficzne potrzeby Twojego gospodarstwa domowego, co w rezultacie pozwoli na prawidłowe uregulowanie ogrzewania i obniżenie kosztów

Za jednym z podstawowych problemów stoi zazwyczaj źle nastawione ogrzewanie, które często posiada zbyt wysoką moc, w wyniku czego dochodzi do przegrzewania pomieszczeń. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy eksperta, z którym możesz skonsultować specyficzne potrzeby Twojego gospodarstwa domowego, co w rezultacie pozwoli na prawidłowe uregulowanie ogrzewania i obniżenie kosztów

Właściwa regulacja ogrzewania ogrywa znaczącą rolę 

Właściwa regulacja ogrzewania jest bardzo ważna z punktu widzenia potencjalnych oszczędności. Na przykład obniżenie temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień, według szacunków ekspertów, pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznych kosztów. Z prawidłowym ogrzewaniem wiąże się również prawidłowa wentylacja. Tutaj panuje jedna zasada - wietrz krótko, ale często.

Kominki i piece kominkowe 

Klasyczną metodą ogrzewania są kominki i piece kominkowe. Jednocześnie kluczem do sukcesu jest wysokiej jakości wkład kominkowy. Tradycyjny kominek z otwartym ogniem może mieć aż do 85% niższą sprawność cieplną niż wysokiej jakości kominek z wkładem kominkowym. Wybór odpowiedniego typu zależy głównie od Twoich wymagań grzewczych. Kominki i piece kominkowe nie muszą być jednak używane wyłącznie do ocieplenia jednego pomieszczenia. W przypadku zainstalowania wymiennika ciepłej wody lub systemu dystrybucji gorącego powietrza razem z kominkiem lub piecem, jedno źródło ciepła ogrzeje jednocześnie kilka z nich. Wadą dystrybucji gorącego powietrza jest to, że wraz z ciepłem pochodzącym z kominka, mogą również rozprzestrzeniać się pochodzące z niego alergeny i kurz.

Kominek ogrzeje wnętrze dając również przyjemną atmosferę 

Dzięki kominkom na bioetanol możesz cieszyć się przytulną atmosferą ognia nawet w zwykłym mieszkaniu. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, nie wymagają one podłączenia do komina, służąc bardziej jako uzupełnienie dla innego źródła ciepła lub jako element wystroju wnętrza. 

Pompa ciepła - wiele korzyści w jednym urządzeniu

Inną opcją ekonomicznego wytwarzania ciepła, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, jest zakup pompy ciepła. Pompa wykorzystuje ciepło z otoczenia, które przekazuje do wody grzewczej w grzejnikach lub ogrzewaniu podłogowym, a do swojej pracy potrzebuje energii elektrycznej. Źródłem ciepła, oprócz powietrza czerpanego z otoczenia, może być kolektor gruntowy lub np. pobliski ciek wodny. 

Pompa ciepła do ogrzewania  wykorzystuje zasoby naturalne

Ważnym faktorem pompy ciepła jest tak zwany współczynnik wydajności cieplnej COP (coefficient of performance). Jest to liczba, która określa, ile razy więcej ciepła dostarczy pompa ciepła w porównaniu z ilością zużytej przez nią energii elektrycznej. Na przykład pompa ciepła o współczynniku wydajności cieplnej wynoszącym 5, zużywa 1 MWh energii elektrycznej, ale dostarcza z niego 5 MWh ciepła.

Gazowy kocioł kondensacyjny - oszczędność i wygoda

Jednym ze sposobów oszczędzania energii może być zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego. Kotły tego typu wykorzystują ciepło kondensacji spalin do podgrzewania wody grzewczej, które w innym przypadku uciekłaby za darmo przez komin. Właśnie dzięki temu kotły te posiadają wysoką wydajność. 

Nowoczesny kocioł zapewni wygodę użytkowania

Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne oferują wysoki komfort obsługi, szerokie możliwości sterowania mocą, podłączenie do systemów inteligentnego domu i wiele więcej.

Ogrzewanie podłogowe

Popularną formą ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Mowa o systemie niskotemperaturowym, który może wydajnie ogrzać dom, zwłaszcza przy wykorzystaniu pompy ciepła lub gazowego kotła kondensacyjnego. Ogrzewanie podłogowe może ogrzewać wnętrze przy temperaturze wody grzewczej do 40°C. 

Ogrzewanie podłogowe współgra z pompą ciepła

W przypadku ogrzewania promiennikowego wystarczy utrzymanie niższej temperatury powietrza. Dodatkowo nie ma ryzyka dużych strat ciepła podczas wentylacji.

Konwektor podłogowy

Konwektory podłogowe są mało widoczną i bardzo popularną formą ogrzewania. Skutecznie ogrzewają dom, nie zaburzając przy tym estetyki jego wnętrza. Konwektory podłogowe mogą być elektryczne lub pobierać do ogrzewania wodę z kotła centralnego ogrzewania. Technologia składa się z tak zwanej “wanny” ze stali nierdzewnej, w której znajduje się wymiennik lub wentylator. 

Konwektor podłogowy zarówno ekonomicznym i estetycznym rozwiązaniem

Górna część natomiast to solidna i wytrzymała kratka wykonana z aluminium lub drewna. Konwektor podłogowy działa na zasadzie przepływu powietrza. Zimne powietrze opada do wewnętrznej części konwektora, gdzie jest ogrzewane przez wodę grzewczą w wymienniku. Z drugiej strony ogrzane powietrze unosi się w górę do przestrzeni w sposób naturalny lub za pomocą wentylatora.

Podsumujmy:

  • Przy wyborze systemu ogrzewania zastanów się najpierw, jakiej energii używasz, jak ją rozprowadzasz w budynku i jaką temperaturę wewnętrzną pragniesz uzyskać.
  • Następnie możesz dokonać wyboru spośród wielu różnych ekonomicznych technologii, takich jak pompy ciepła, gazowe kotły kondensacyjne czy kominki.
  • Pamiętaj, że nie bez znaczenia są również inne elementy instalacji grzewczej – wysokiej jakości grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy konwektory.


Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!
 

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?