7 wskazówek, jak zaoszczędzić na gazie w Twoim domu

7 wskazówek, jak zaoszczędzić na gazie w Twoim domu

 Oczywiście, możesz założyć kilka swetrów, schować się pod grubym kocem i odliczać dni do wiosny. My mamy jednak dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek, jak zaoszczędzić na gazie w Twoim gospodarstwie domowym, czując się jednocześnie komfortowo i przytulnie. W końcu wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. 

 Oczywiście, możesz założyć kilka swetrów, schować się pod grubym kocem i odliczać dni do wiosny. My mamy jednak dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek, jak zaoszczędzić na gazie w Twoim gospodarstwie domowym, czując się jednocześnie komfortowo i przytulnie. W końcu wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. 


1. Najwyższy czas pożegnać się ze starym piecem 

Nawet jeśli Twój stary piec jest jeszcze w użyciu, warto pomyśleć o zmianach i postawić na nowocześniejsze rozwiązanie, jakim jest nowy kocioł gazowy kondensacyjny.

Nowoczesny kocioł gazowy kondensacyjny pomoże obniżyć koszty ogrzewania

Nowoczesne urządzenia są znacznie wydajniejsze, dzięki czemu mogą zaoszczędzić jedną trzecią kosztów ogrzewania rocznie. To właśnie dlatego inwestycja w nowy kocioł szybko się zwróci. Co więcej, w ramach programów rządowych możesz skorzystać z dotacji na wymianę kotła, na przykład z programu “Czyste powietrze”.

2. Nie lekceważ regularnej kontroli kotła i komina

Serwis kotła gazowego powinien odbywać się przynajmniej raz w roku. Nie wykonując regularnych kontroli nie tylko narażasz Twoje gospodarstwo domowe na potencjalne niebezpieczeństwo. W przypadku większości producentów przeprowadzanie regularnych kontroli kotła jest warunkiem do dokonania bezpłatnych napraw w czasie okresu gwarancyjnego. Idealnym rozwiązaniem jest sprawdzenie kotła i komina przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Zleć wykonanie serwisu kotła gazowego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego

 

Pamiętaj: Od lipca 2021 roku wszedł w życie nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości, który ma na celu wspomóc walkę ze smogiem. Wszystkie źródła ogrzewania, a w tym również kotły gazowe, muszą zostać zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

3. Gotuj sprytnie

Najtańsza jest energia, której nie zużywasz. Jak zastosować się do tej rady w kuchni? Potrzebujesz wrzącej wody do zalania kawy lub ugotowania jakiejś potrawy? Zamiast w garnku, podgrzej wodę o wiele szybciej w czajniku.

Przestrzegając kilku zasad możesz oszczędzać gaz nawet w trakcie gotowania

Piekąc obiad lub ciasto w piekarniku gazowym, wyłącz go o kilka minut wcześniej, niż wskazuje przepis - ciepło utrzymujące się w piekarniku dostatecznie je “dopiecze”. Pamiętaj, aby nie stawiać małego rondla na zbyt dużym palniku i nie zapomnij również o używaniu pokrywek na garnki. 

4. Nie zasłaniaj grzejników

Aby zapewnić efektywne rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu, nic nie może zakrywać grzejników. Dlatego należy zdjąć zasłony z kaloryferów, nie dosuwać do nich szafek lub innych mebli, ani suszyć na nich ubrań w miesiącach zimowych.

Nie zasłaniaj grzejników meblami lub innymi przedmiotami

Dużą różnicę możesz również odczuć dzięki umieszczeniu folii izolacyjnej na ścianie za grzejnikiem. Co więcej, w czasie mrozów utrzymasz ciepło w domu spuszczając rolety czy żaluzje w oknach na noc, i na opak zaciągając je w ciągu dnia, aby promienie słoneczne mogły dostatecznie ogrzać jego wnętrze.

5. Twój dom to nie sauna

Komfortowa temperatura nie jest zazwyczaj taka sama dla każdego z nas. Jednak ogrzewanie pomieszczeń do tego stopnia, aby w zimie nosić na sobie jedynie koszulkę i spodenki, może okazać się bardzo drogim, a co więcej zupełnie niepotrzebnym luksusem. Jakie temperatury są zalecane dla różnych pomieszczeń w domu?

  • salon: 20 - 22 °C
  • pokój dziecięcy: 20 - 22 °C
  • sypialnia: 16 - 19 °C
  • kuchnia: 17 - 19 °C
  • łazienka: 22 - 24 °C
  • klatka schodowa, korytarz: 10 - 15 °C
  • pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia: 12 - 14 °C
Dostosuj temperaturę odpowiednio dla pomieszczeń w Twoim domu 

Mimo iż w ciągu dnia Twój dom stoi pusty, a Ty i Twoja rodzina wracacie dopiero późnym popołudniem lub wieczorem, nie zaleca się całkowitego wyłączania ogrzewania. Ściany stygną, a do ponownego ogrzania zimnych pomieszczeń zużyjesz zdecydowanie zbyt dużo energii. Wystarczy, że w ciągu dnia pozostawisz temperaturę nastawioną na 16 stopni.

6. Sprawdź, którędy ucieka ciepło

Ogrzewanie pracuje na pełnych obrotach, ale Tobie i tak wciąż jest zimno? Spróbuj zlokalizować te miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła. Nie musisz od razu zamawiać kontroli termowizyjnej - na początek możesz samodzielnie wykonać kilka kroków.

Ciepło najczęściej ucieka przez nieszczelne okna i drzwi

Kiedy na zewnątrz wieje wiatr, zbliż płomień świecy do drzwi i parapetów, które są jednymi z głównych podejrzanych o utratę ciepła. Trzepotanie płomienia w przeciągu pokaże, które miejsca należy uszczelnić.

7. Porównaj aktualne ceny gazu u różnych dostawców

Wybrałeś dobrego dostawcę kilka lat temu? Dziś zupełnie inna firma może oferować niższe ceny gazu. Na szczęście w dobie internetu porównanie cen poszczególnych dostawców nie zajmuje więcej niż kilka minut.

Porównaj aktualne oferty i ceny, a następnie wybierz najlepszego dostawcę gazu 

Porównując aktualne oferty i ceny u różnych dostawców możesz dowiedzieć się, jakie dodatkowe usługi oferują oni w ramach umowy, dla przykładu tak zwane domowe assistance, czyli bezpłatne korzystanie z usług specjalistów (elektryk, hydraulik itp.). Wielu dostawców oferuje również połączenie kilku różnych opłat na jednym rachunku, a może to być na przykład opłata za gaz, telewizję i Internet. Jeżeli możesz rozwiązać umowę z obecnym dostawcą bez ponoszenia dodatkowych opłat, a zmiana ta wyjdzie na Twoją korzyść, nie zastanawiaj się dwa razy. 


Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?