W dzisiejszym artykule przedstawimy zarówno najważniejsze fakty, jak i rozwiejemy wiele mitów na temat ogrzewania podłogowego, które z pewnością już kiedyś obiły Ci się o uszy.
1. Czy ogrzewanie podłogowe będzie bezproblemowo działać nawet w czasie mrozów?
Używając ogrzewania podłogowego możemy otrzymać przyjemne ciepło nawet przy -15°C.
2. Czy ogrzewanie podłogowe współgra z pompą ciepła?
Tak, ogrzewanie podłogowe idealnie nadaje się przy jednoczesnym użyciu pompy ciepła.
3. Pompa ciepła jest bardziej wydajna w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikami? Dlaczego?
Pompa ciepła jest nieco bardziej wydajna w przypadku połączenia jej z ogrzewaniem podłogowym. Koszt grzejników byłby tutaj o około 30% wyższy. W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura wody jest niższa - wynosi około 35 stopni Celsjusza. Współczynnik wydajności pompy ciepła jest zależny od tej temperatury zasilania, która w grzejnikach jest znacznie wyższa.
Dzięki dużej powierzchni ogrzewania podłogowego otrzymamy przyjemną temperaturę pokojową, która będzie o 2 - 3 stopnie niższa, niż w przypadku użycia grzejników. Na temperaturę, która przez nasze ciało odbierana jest jako komfortowa, składa się bowiem temperatura powietrza oraz otaczających nas powierzchni. Kiedy powierzchnie te są cieplejsze, temperatura powietrza może być niższa, a my wciąż będziemy odczuwać ten sam poziom komfortu.
4. Jakie zalety ogrzewania podłogowego dominują nad grzejnikami i ogrzewaniem konwektorowym?
Największymi zaletami ogrzewania podłogowego są:
- równomierny rozkład temperatury,
- estetyka,
- oszczędność miejsca,
- bezobsługowość.
Ze względu na to, że ogrzewanie podłogowe ogrzewa otaczające ściany, które następnie ogrzewają powietrze, dochodzi do równomiernego (zdrowszego) rozprzestrzenienia się ciepła, przy utrzymaniu optymalnej wilgotności w pomieszczeniu.
Co więcej, powietrze nie jest tak suche jak w przypadku ogrzewania grzejnikami. Możemy również zauważyć mniejszy poziom zapylenia pomieszczenia spowodowany faktem, że powietrze nie przepływa tak intensywnie.
5. Czy w przypadku tego typu ogrzewania grozi zroszenie podłogi?
Zroszenie podłogi może wystąpić jedynie w przypadku chłodzenia, nigdy przy ogrzewaniu.
6. Czy lepiej ogrzewać klimatyzatorem typu split czy ogrzewaniem podłogowym?
Ciepło wytwarzane przez ogrzewanie podłogowe jest zdrowsze, ponieważ nie tworzy się przy nim przeciąg, a przepływ powietrza w pomieszczeniu jest naturalny.
7. Jak wygląda prawidłowa instalacja oraz cena ogrzewania podłogowego?
- Na płycie fundamentowej wykonamy hydroizolację i izolację termiczną.
- Płytę oddzielamy od ścian za pomocą taśmy dylatacyjnej.
- Rozdzielacz ogrzewania podłogowego montujemy w ścianie tak, aby były w niej widoczne tylko drzwiczki. Zazwyczaj w każdym pomieszczeniu instaluje się oddzielnie regulowaną pętlę. Większe pokoje mogą posiadać więcej pętli.
- Umieszczamy płytę systemową z wypustkami, pomiędzy którymi nawijamy plastikową rurkę, w której będzie krążyć woda grzewcza. Rura układana jest w długości oraz z rozstawem podanym w projekcie ogrzewania.
- System poddajemy ciśnieniu, pod którym zostanie on aż do momentu całkowitego zakończenia wykonywania wylewki.
- Po wykończeniu podłogi stopniowo ją podgrzewamy.
Cena ogrzewania podłogowego zależy od wielu czynników, a zazwyczaj jest w granicach od 100 do 180 złotych za metr kwadratowy.